Nowe obrazy rodziny Tarnowskich w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega

Kolekcja Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega wzbogaciła się o dwa nowe obrazy, przedstawiające członków rodziny Tarnowskich. Przekazała je w darze córka śp. Artura Tarnowskiego, ostatniego pana na Dzikowie.

Z ogromną radością informujemy o pięknym darze, jaki otrzymało nasze Muzeum od Pani Marii Kryżan, córki śp. Artura Tarnowskiego. Są nim dwa obrazy. Jeden to portret Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej z końca XIX wieku, zaś drugi to akwarela Józefa Pochwalskiego z 1922 roku, przedstawiająca całą rodzinę Tarnowskich na tle kominka w Sali Wielkiej. Ofiarodawczyni składamy wielkie podziękowania – informuje w mediach społecznościowych dyrektor muzeum, Tadeusz Zych.

foto&info: MHmT

Subskrybuj
Powiadom o
53 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
1 miesiąc temu

Bo się nie dały sprzedać? Komu potrzebne malowidła osób z mało znaczącego rodu? W opracowaniu z cyklu Pomocnik Historyczny pod tytułem WIELKIE RODY RZECZPOSPOLITEJ próżno szukać opisu Tarnowskich. Tak samo jak informacji o Zamku i Muzeum siarkowym w przewodnikach turystycznych. W tych co przeglądałem ziemia świętokrzyska z oczywistych względów kończy się na Sandomierzu z małymi wyjątkami gdy dokoptowany jest jeszcze Zamek w Baranowie Sandomiwrskim. Natomiast Podkarpacie kończy się najczęściej na Łańcucie. Więc taka moja rada od zwykłego mieszkańca do wielkiego doktora-dyrektora muzeum. Jak już Pan trochę odfiksuje i wróci do rzeczywistości, zda sobie sprawę ze jest w Tarnobrzegu a nie w Dzikowie. Bo Dzików tyle mówi przeciętnemu turyście co ród Tarnowskich. To proszę zadbać o to aby nasz Tarnobrzeg pojawił się w końcu w przewodnikach po naszym pięknym kraju. W szczególności Muzeum Przemysłu Siarkowego bo z tego co wiem jest jednyną taką placówką w Europie 🙂

Gościu
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Myślę, że jesteś w błędzie. Albo czytasz nie do końca wiarygodną literaturę.
Muzeum się rozwija, staje się rozpoznawalne w Polsce. Oby tak dalej.

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Gościu

No na pewno nie były to zaściankowe zeszyty historyczne.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Jeszcze o tym zamku (którego nie było i nie ma ) – historycy ???????
Poza jednym wyjątkiem to żaden zasłużony ród , co najwyżej przez wieki przyczyniali się do tego że tutaj była najbardziej rozwinięta BIEDA , nawet najbiedniejszy rejon w biednej Galicji.

Zakłamywanie historii przez mieniących się historykami ale jak sukcesów żadnych to pozostaje lans, pijar i propaganda (zalew, niby zamek i brednie o zasłużonym rodzie z rodowodem z tytułem nadanym przez niemieckich monarchów i to tego jeszcze o tytuł prali się między sobą).

Tarnobrzeg i okolice to zawdzięczają tym wątpliwym tarnowskim zacofanie, biedę i nędzę a najbardziej miasto się rozwijało jak znikli z miasta i mediów.

Gościu
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Tęsknię za PRL-em…
Fakt, miasto rozwinęło się intensywnie po odkryciu złóż siarki w sześćdziesiątych latach. Kto wie co by było gdyby nie wybuchła wojna i rozwinął się COP.
Jestem dumny z histroii miasta, tak przedwojennej jak i tej przemysłowej. Niestety, później to bardzo slabe rządy i zapaść miasta, nie wykorzystanie potencjału…

baba najga
1 miesiąc temu
Reply to  Gościu

zastanow sie za czym tesknisz za prl em czy za cop em

pozdrawiam serdecznie
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

potwierdzam w tarnobrzegu ne bylo i niema zadnego zamku

pozdrawiam serdecznie
1 miesiąc temu

na sile chce sie stworzyc wrazenie ze taki tarnobrzeg to wazne historycznie miasto polski to blad historyczny

Ty kutwo nie pozdrawiaj
1 miesiąc temu

stalowa to komuna stworzyła, dlatego nie pierdź bo śmierdzi

pozdrawiam serdecznie
1 miesiąc temu

stalowa powstala przed wojna a komuna utworzyla wojewodztwo w tarnobrzegu smieszne

TW Bolek
1 miesiąc temu

błazen

Ty kutwo nie pozdrawiaj
1 miesiąc temu

w stalowej są za to 3 i nawet smog stalowski pierdzący ogniem

TW Bolek
1 miesiąc temu

w stalowej jest król lasu i nawet straszy wyginając falusa śmiało, ale to je mało, a ten co pozdrawia to jego błazen

Nie histeryk
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Nie masz racji, nie znasz historii tego miasta. Poczytaj w Zeszytach Historycznych i innych książkach. Tutaj się dużo działo. Zacznij od Przewodnika po Tarnobrzegu. Napisany w sposób przejrzysty, zwięzły. Wtedy się przekonasz ile to miasto przeszło w przeszłości, co w nim robiono i co poczyniono dla jego istnienia.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Nie histeryk

Zakłamane brednie wypisujesz na temat tarnowskich – jaki zasłużony ???

piosenka mlodych wioslarzy
1 miesiąc temu
Reply to  Nie histeryk

tarnobrzegu jedyne co ci zoatalo to chwalic swojego h rabiego bo oprocz niego nie bylo tu niczego

Historyk amator
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

„Bo się nie dały sprzedać? Komu potrzebne malowidła osób z mało znaczącego rodu? „
Ród Tarnowskich był jednym ze znanych rodów w Polsce, a ty pleciesz zwyczajnie bzdury.

„W opracowaniu z cyklu Pomocnik Historyczny pod tytułem WIELKIE RODY RZECZPOSPOLITEJ próżno szukać opisu Tarnowskich.”
Może jest to jakieś niedopatrzenie albo autor opracowania niedouczony? Zasygnalizuj mu, że nie uwzględnił takiego rodu Tarnowskich, może to poczyni w następnym wydaniu.

Alf
1 miesiąc temu

No co za ludzie normalnie. Najpierw źle , bo Tarnowscy sprzedali Kolekcję dzikowską za 1/10 wartości a może i taniej , bo Pan Zych pomimo wcześniejszych deklaracji nie przedstawił wyceny tej kolekcji . Potem źle bo miasto finalnie stało się jej właścicielem za ok. 100 000 PLN. Teraz źle bo za darmo oddali dwa obrazy. Aż boję się pomyśleć co za chwilę wymyślą nowego

Pat
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Ludzie będą zrzędzić z natury. Nie dogodzisz tym ponurakom.
Wielkie brawa za kolejny sukces muzeum!

niesfrustrowany
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Po wpisach na tym forum, stwierdzam, że Tarnobrzeg to mieścina strasznie sfrustrowanych ludzi co negują wszystko co się tutaj robi. Na zasadzie NIE bo NIE.

fach
1 miesiąc temu

Z powodu tych wszystkich dzieł sztuki niedługo chyba trzeba będzie robić w mieście miejsce na nowe hotele, bo gdzie się pomieszczą turyści z całego świata 😉 A tak ogólnie to brakuje artykułów o tarnobrzeskiej prozie życia, takich jak te o parkowaniu na trawniku przy siedzibie prezydenta.

Tak tylko głośno myślę
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Przydałby się jakiś przyzwoity hotel w Tarnobrzegu. Jest takie miejsce gdzie powinien powstać. To budynek w pobliżu Muzeum, na terenie Parku Dzikowskiego. Teraz jest rudera, ale po zaadaptowaniu, remoncie to może i coś konkretnego mogłoby powstać.

Bolek
1 miesiąc temu

Czyżby hotel Evva niedaleko muzeum nie był przyzwoity ?

Tak myśle, że
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

jest w miejscu nieodpowiednim. Zbyt duży ruch samochodowy przy nim.

topografia
1 miesiąc temu

Zaplanuj, zgromadź fundusze, uzyskaj potrzebne zgody i buduj. W czym problem?

Tak myśle, że
1 miesiąc temu
Reply to  topografia

od zaplanowania, zgromadzenia funduszy na hotel na terenie paku w Dzikowie jest miasto a nie lud miasta.

walt
1 miesiąc temu

ale przykład Hotelu Evva jako inicjatywy prywatnej w konfrontacji do Hotelu Nadwiślańskiego czyli inicjatywy realizowanej przez gminę Tarnobrzeg przez MOSiR bodaj pokazuje dobitnie,że lepiej jednak jakby ktoś zrobił to prywatnie 🙂

Hotel Evva to jest świetny obiekt podnoszący rangę naszego miasta i tu właścicielom należy pogratulować i pochylić z wdzięczności głowę.

zresztą tak ja i innym przedsiębiorcom,którzy nie zawsze mają takie zasoby a też „robią swoje”.

dlatego nie licz na miasto tylko sam weź to w swoje ręce.to dobra rada,nie ma się co na nią obrażać.
acz nie każdy będzie sprawnym menagerem i nie każdy ma smykałkę jak to mówią do biznesu.

Motyka
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Myślenie i budowa hotelu, nie mając doświadczenia w biznesie i budownictwie, to rzucanie się z motyką na księżyc.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Motyka

to popatrz ile jest wolnych miejscówek w Evvie a zakładam,że nie każdego stać na pokój tam.
przy okazji wesel czy innych pogrzebów trzeba czasami dla rodziny ogarnąć nocleg i w Tbgu rzadko kiedy są wolne pokoje.przypadek ?

Tak tylko głośno myślę
1 miesiąc temu

Hotel powinien być umiejętnie wkomponowany w otoczenie, o zabytkowym charakterze. Na ścianach powinny być zamieszczone fotografie obrazów z kolekcji rodziny Tarnowskich. Wnętrze również o charakterze historycznym, zabytkowym. Inaczej mówiąc powinien być taki … klimatyczny do którego się chętnie wraca i milutko pobyt wspomina. Otoczenie, park, obecność w pobliżu Muzeum by temu sprzyjało.

walt
1 miesiąc temu

fantastyczna sprawa,że u nas na prowincji można będzie obcować ze sztuką i ze spuścizną jakby nie było naszą przez ród Tarnowskich.
jakkolwiek fanem feudałów nigdy nie byłem.

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  walt

A czy jest w tej spuściźnie zdjęcie jak chrabia jeździł bryczką po swoich włościach i zbierał do wora haracz od biedoty która mu te pola obrabiała zeby mieć na przysłowiowy chleb ?!

Bolek
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Muzeum prężnie działa,zbiory się powiększają. Serce się raduje że coś takiego – dzięki zacnej rodzinie Tarnowskich – jest w Tarnorzegu.Ci co tylko chlebem żyją nigdy tego nie zrozumieją

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

tak to już jest,że się wszyscy różnimy więc nie tylko horyzontami ale i potrzebami.
nie dziwne,że dla głodnego sztuka będzie fanaberią.

choć zdaje się,że na naszych ziemiach na mięso ludzie polowali na bezpańskie psy przed 2015 a teraz to jest kraina szczęścia i miód i mleko płyną korytami rzek… tak przynajmniej mówią w rządowej gadzinówce telewizyjnej z Woronicza.

Bolek
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Żyj nadzieją ze po najbliższych wyborach zostanie zmienione wszystko by było po staremu i oglądając wówczas nie gadzinówkę z Woronicza odkryjesz że zdumieniem że ……jesteśmy krainą mlekiem i miodem płynącą.Jeżeli sądziś że będzie inaczej to Naiwność jest Twoi drugim imieniem.Teatr polityczny trwa a my niczym bezrozumna masa wyborcza klaszczemy raz jednym raz drugim a oni w poselskiej knajpie poza okiem kamery zbratani popijają zmrożoną wódeczkę pijąc nasze zdrowie wlewając ów zacny trunek w swoje gardełka.Zdrowia życze

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

chyba ty klaszcze bo mnie się jeszcze nie zdarzyło 🙂

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

zmieni się czy się nie zmieni – zdrowia również 🙂

to,że k.rwa k.rwie łba nie urwie odkryłem już jakiś czas temu choć akurat obecna władza zdaje się być najmocniej żałosna,złodziejska,nieudolna i zakłamana.

JANEK
1 miesiąc temu
Reply to  walt

O której władzy myślisz? Tej w Warszawie czy tej miejscowej co od lat niszczy to miasto ?

walt
1 miesiąc temu
Reply to  JANEK

ta miejscowa z miejscowym pisem geszefciarzami od mlecznego teraz uwłaszcza się już w centrali.o tej.

ale generalnie u nas każda władza była słaba.
kolejno – żwiruk,potem chyba nawet ten wspomniany Nadwiślański ogarniał… z jakim skutkiem można do dziś zobaczyć.
mleczny co jego vice katecheta zrobiłby wszystko za 10 tyś plus vat,jajecznica – człowiek o mentalności małego chłopca w przykrótkich spodenkach spędzający czas w urzędzie na obserwowaniu kopania się po głowach w 3,4 lidze,kiełb – wiadomo wystawiony przez dariusza co robił politykę z jajecznicą i teraz pan Bożek i on naprawdę wygląda dość przyzwoicie na tle poprzedników.
nie idealnie – a przyzwoicie.

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

To może jeszcze dodaj ile ta radość twojego serca kosztowała każdego tarnobrzeskiego podatnika. A czy prężnie? Dobrze ze poprzedni dyrektor zamek wyremontował to obecny ma czym administrować. Bo nic mi nie wiadomo aby dyrektor Zych remontował pozostałe budynki. Zorganizował festiwal nalewek tak prężnie ze na drugim(?) się on zakończył.

Bolek
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Kosztowała niewiele przy wielkości tej inwestycji ale warto bo znaczenie ,prestiż i wartość rośnie jak na drożdżach.Niczego nie ujmuję poprzedniemu dyrektorowi bo również swoje nieocenione zasługi ma w tym temacie i zdaje się że został też uhonorowany znaczącym medalem.Co do festiwalu nalewek to rzeczywiście żal że nie istnieje bo to była fajna inicjatywa. Mijasz się z prawdą że zakończył się na drugim bo było więcej

pozdrawiam serdecznie
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

na sile probuje sie z robic z tego miasteczka wazne miasto historyczne gdy tak naprawde jest zupelnie odwrotnie takich miasteczek w Polsce sa setki

zTbg
1 miesiąc temu

Dbajmy o nasze lokalne ojczyzny.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

hrabia jeśli już 🙂

pewnie tego nie ma ale cóż zrobić ?
bez Tarnowskich ów gród w ogóle by nie powstał o czym zdają się nie pamiętać.

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Jeśli już pomyślisz to może załapiesz dlaczego przez ch 🙂 Biedni mieszkańcy musieli utrzymywać tych obibokow. Dobrze że ten okres już dawno się zakończył. Wasza demokracja też się kiedyś skończy bo jak długo można utrzymywać armię obibokow w różnego rodzaju urzędach. Taka mała mieścina jak Tarnobrzeg a ile urzędasów UM, Starostwo, ZUS, KRUS, US, UP i sam nie wiem co jeszcze. We wszystkich przeludnienie jak w Chinach. A kuriozum to 2 prezydentów rzecznik i ponad 20 osobowa rada bezradnych. Kiedyś to wszystko pierdyknie tylko się zakurzy. Bo wszystkie ustroje mijają. Nie będziecie mieć czasu na kulturę bo w końcu weźmiecie się za robotę.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

to miłe,że mnie przeceniasz i wymagasz ode mnie tak wiele.
serdeczne dzięki ale mogę nie spełnić twoich wyimaginowanych oczekiwań.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

poza tym zawsze jest disco relax na polshicie 🙂
typowa sztuka popularna na prowincji 🙂

JANEK
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Stalową Wola powstała bez hrabiego i ma się lepiej niż Tarnobrzeg może dlatego że mieszkają tam i zarządzają nim mądrzy ludzie bez domieszki hrabiowskiej krwi…

walt
1 miesiąc temu
Reply to  JANEK

zgadzam się.ze szczerą zazdrością przez dekadę obserwowaliśmy w Tarnobrzegu poczynania prezydenta Szlęzaka i trud z jakim utrzymał wiele spółek komunalnych czy pomógł w kontekście Huty STW.
w tym samym czasie nasi pisowcy wyprzedawali wszystko na pniu – PEC,PGKiM czy kładli MKS jak ich zdolne dzieci jak znany celebryta miejski 😉

ale tu u nas nadal prawie 10 tyś głosów do sejmiku dostaje mleczny Jan co całą tą wyprzedaż własnym nazwiskiem pisowskim firmował.po wynikach wyborów mniemam,że wielu Tarnobrzeżan nie potrafi tych faktów połączyć z ceną wody czy za wywóz śmieci 🙂 dlatego trudno mieć nadzieję,że jeszcze zrozumieją 🙂

Juliusz Cezar
1 miesiąc temu

Czekamy na obrazy na ulicach Tarnobrzega.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

W otoczeniu świecidełek na ulicach ?

Tak myślę, że
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

to kopia Juliusza.

Paweł
1 miesiąc temu

Fantastyczna wiadomość że mieszkańcy się zrzucili na obrazy a garstka ludzi się przy tym lansuje tak jakby za swoje kupili

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
53
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content