Waleria i Jan Feliks Tarnowscy patronami roku 2022 w Tarnobrzegu

Rok 2022 będzie w Tarnobrzegu Rokiem Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich.
Z uwagi na szczególne zasługi dla kultury narodowej i naszego miasta oraz z racji zbliżających się rocznic, będzie to godnym uczczeniem pamięci tych wybitnych przedstawicieli rodziny Tarnowskich oraz
należytym dopełnieniem faktu nabycia przez samorząd Tarnobrzega Kolekcji Dzikowskiej- czytamy w uzasadnieniu uchwały, która została podjęta jednogłośnie, podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Tarnobrzega.

UZASADNIENIE UCHWAŁY:

W nadchodzącym 2022 roku przypada dwieście czterdziesta rocznica urodzin Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej (1782-1849), która przyszła na świat w Horochowie na Wołyniu. Odebrała bardzo staranne wykształcenie domowe, a wzrastając w czasach upadku dawnej Rzeczypospolitej i burzliwej epoce napoleońskich stała się gorącą patriotką. Doceniała potrzebę ocalenia dla przyszłych pokoleń dzieł sztuki i pamiątek narodowych. Uzdolniona plastycznie, pobierała liczne lekcje malarstwa i rysunku u wybitnych artystów, by stać się cenioną artystką tworzącą modne w tamtej epoce miniatury.

Zwiedzając Włochy dokonywała zakupów licznych obrazów i innych dzieł sztuki, które stworzyły zalążek
przyszłej Kolekcji Dzikowskiej. Relacja z tej podróży, jaką spisała, dowodzi, że była niepospolitym znawcą sztuki. Była kobietą niezwykłej dobroci, głęboko wierzącą i pełna pokory. Z mężem Janem Feliksem
doczekała się kilkorga dzieci. Razem wychowali także kilka sierot.

W roku przyszłym przypadnie też sto osiemdziesiąta rocznica śmierci Jana Feliksa Tarnowskiego (1779-1842), kasztelana i senatora Królestwa Polskiego. Gruntownie wykształcony, od wczesnej młodości przejawiał zainteresowanie zabytkami piśmiennictwa. Z wielkim znawstwem gromadził rękopisy i starodruki, szczególnie ważne dla historii Polski i dziejów jej kultury. Stworzona przez niego Biblioteka
była jedną z najwartościowszych w Polsce, z wieloma pierwodrukami ojców literatury ojczystej, kompletem
wydań Biblii w języku polskim i rzadkimi wydawnictwami pochodzącymi z dawnych księgozbiorów królewskich, magnackich i klasztornych.

Jan Feliks Tarnowski uporządkował też Archiwum Rodowe, na które składały się dokumenty nadawane jego rodzinie przez władców Polski od XIV wieku. Przez ludzi współczesnych był postrzegany, jako autorytet naukowy oraz wielki patriota, bardzo zaangażowany w sprawy naszego kraju.

Zbiory sztuki zgromadzone przez Walerię Tarnowską oraz Biblioteka i Archiwum będące dziełem Jana Feliksa Tarnowskiego, stworzyły Kolekcję Dzikowską, po roku 1836 ulokowaną na zamku w Dzikowie. Po pierwszym muzeum polskim stworzonym przez księżnę Izabelę Czartoryską w Puławach i po Galerii Malarstwa otwartej przez Stanisława Kostkę Potockiego w Wilanowie, Kolekcja Dzikowska jest trzecim tego rodzaju zbiorem w dziejach muzealnictwa polskiego. Jej twórcy przebudowali swój zamek w latach 1834-1836 nie tylko z myślą o zamieszkaniu w nim rodziny, ale też dla ulokowania w jego wnętrzach tejże Kolekcji. Jan Feliks Tarnowski zamierzał przekształcić zgromadzone zbiory w Muzeum Narodowe, do czego nie mogło dojść w okresie rozbiorów. Uważał jednak, że on sam jest jedynie „depozytariuszem Narodu” i że Kolekcja Dzikowska powinna być własnością narodową. Jego pragnienie zostało zrealizowane dopiero w roku bieżącym.

Z uwagi na szczególne zasługi dla kultury narodowej i naszego miasta oraz z racji zbliżających się rocznic, będzie to godnym uczczeniem pamięci tych wybitnych przedstawicieli rodziny Tarnowskich oraz
należytym dopełnieniem faktu nabycia przez samorząd Tarnobrzega Kolekcji Dzikowskiej.

foto: facebook/Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Julek
1 rok temu

Czekamy na wielki zachwyt Juliusza nad uczczeniem pamięci tych wybitnych przedstawicieli rodziny Tarnowskich.

Patriota
1 rok temu
Reply to  Julek

Dokąd istnieje historia, dotąd istnieje naród. Byli w Polsce tacy, co chcieli Polskę i Polaków zniszczyć, zmieść z mapy Europy i o dziwo to było i niestety dalej jest, dłuuugo po II wojnie światowej.

Kolekcjoner
1 rok temu

Jan Feliks Tarnowski zamierzał przekształcić zgromadzone zbiory w Muzeum Narodowe, do czego nie mogło dojść w okresie rozbiorów. Uważał jednak, że on sam jest jedynie „depozytariuszem Narodu” i że Kolekcja Dzikowska powinna być własnością narodową. Jego pragnienie zostało zrealizowane dopiero w roku bieżącym.
Wcześniej Naród musiał za nią zapłacić 4 miliony.

barykada
1 rok temu
Reply to  Kolekcjoner

ojej ale ten tarnobrzeg jest wazny

histo(e)ryk
1 rok temu
Reply to  barykada

Tarnobrzeg i jego mieszkańcy odegrali ważna rolę w naszej polskiej historii. Poczytaj w przewodniku o Tarnobrzegu, w zeszytach historycznych, książkach dotyczących jego historii a potem dyskutuj.

barykada
1 rok temu
Reply to  histo(e)ryk

wazna role no prosze no nie rozsmieszaj mnie gdyby nie komuna ktora niewiedziec czemu holdowala tej miejscowosci nikt by o tej dziurze nie slyszal

mieszkaniec II
1 rok temu

Brawo Radni.

Bolek
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec II

Bardzo dobra decyzja.Tarnowscy wielce zasłużony ród dla Polski a dla Tarnobrzega szczególnie

hehe
1 rok temu
Reply to  Bolek

wielce zasluzony rod hehehe dobre

Tak myślę, że
1 rok temu
Reply to  hehe

Więcej dla Tarnobrzega zrobili niż Ty.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content