Warunki skutecznej rehabilitacji

Rehabilitacja to proces przywracania pacjentowi sprawności – czy to po chorobie, czy po wypadku, zawsze warto walczyć o to, aby w maksymalnym stopniu odzyskać utracone funkcje każdego narządu. Jednak żeby rehabilitacja mogła zakończyć się sukcesem, trzeba spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim diagnostyka i dobór terapii

Podstawowym warunkiem sukcesu w rehabilitacji jest szybka diagnoza problemu i dostosowanie zabiegów rehabilitacyjnych do wymagań konkretnego pacjenta. Tutaj nie ma gotowych rozwiązań – wiadomo wprawdzie, jakie metody zazwyczaj działają w podobnych sytuacjach, ale kluczowe jest określenie, jakie środki pomogą konkretnemu pacjentowi. Lista zabiegów wykonywanych w profesjonalnych centrach rehabilitacyjnych jest bardzo długa. W najlepszych z nich – na przykład https://donumcorde.pl/centrum-rehabilitacji/ – tworzy się rozbudowane pakiety rehabilitacyjne, pozwalające działać z maksymalną skutecznością.

Czas jest ważny

W wielu przypadkach im szybciej rozpocznie się proces rehabilitacji, tym lepiej. Po wypadku czy operacji następują automatyczne procesy naprawy i gojenia, ale nie nie zawsze przebiegają one dokładnie tak, jak można by tego oczekiwać i elementem rehabilitacji jest ukierunkowanie fizjologicznych procesów w taki sposób, aby nie ograniczyło to zdolności ruchowych pacjenta. Poza tym w przypadku wszystkich pacjentów – szczególnie widać to na przykładzie seniorów, ale u młodszych osób jest podobnie – dłuższy okres braku właściwej aktywności może przełożyć się na osłabienie aparatu ruchowego. To z kolei sprawia, że rehabilitacja wydłuża się jeszcze bardziej, a szanse na uzyskanie pożądanego efektu terapeutycznego maleją.

Nie tylko sprzęt – istotny jest wykwalifikowany personel

Znaczenie najnowszej generacji sprzętu do rehabilitacji jest niemożliwe do przecenienia. Gdyby nie niektóre z tych technologii, to rokowania pacjentów byłyby zdecydowanie gorsze, ale jeszcze ważniejsze jest wsparcie wykwalifikowanych fizjoterapeutów, instruktorów i masażystów, którzy będą w stanie właściwie pokierować całym procesem. Rehabilitacja prowadzona jest pod kontrolą lekarza, a bezpośrednio za zabiegi odpowiadają osoby, które mają olbrzymią wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii, biomechaniki i wszystkich innych dziedzin pozwalających w pełni wykorzystać możliwości, jakie zapewnia nowoczesny sprzęt do rehabilitacji. Nawet jeśli jakiś zabieg – kąpiele perełkowe, wirówki czy tense – zasadniczo nie wymaga nawet, by terapeuta cały czas był przy pacjencie, warto pamiętać, że to od wiedzy i umiejętności tych ludzi, którzy ustawiają odpowiednie parametry zabiegów, będzie zależał sukces rehabilitacji.

materiał partnera

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content