Krótsza izolacja, zmiany w kwarantannie, szybszy powrót nauki stacjonarnej

„Widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia. W związku z tą sytuacją Adam Niedzielski przedstawił zmiany, jakie będą wprowadzane w związku z poprawą sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

– Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii #COVID19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała – mówił dzisiaj szef resortu zdrowia.

– W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dot. znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania – dodał.

Adam Niedzielski podkreślił, że w związku z obserwowaną od dwóch tygodni tendencją spadkową, wydolność systemu opieki zdrowotnej nie jest zagrożona. Stąd zdecydowano się na wprowadzenie zmian w strategii przeciwdziałania pandemii.

– W ciągu tygodnia przywrócimy ok. 5 tys. łóżek szpitalnych do systemu po to, by zwiększyć możliwości leczenia pacjentów w innych schorzeniach. To ważny krok w kierunku przywracania normalności o odbudowywania długu zdrowotnego zaciągniętego w pandemii – mówił minister zdrowia.

ZMIANY W IZOLACJI I KWARANTANNIE

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował, że od 15 lutego będzie stosowana siedmiodniową izolację zamiast standardu dziesięciu dni, który obowiązywał do tej pory.

– Również od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla domowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Kwarantanny, izolacja będą liczona równolegle, czyli jak ktoś zaczyna chorować, również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji” – mówił A. Niedzielski dodając, iż „zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, czyli osoby, które do tej pory miały kwarantannę nakładaną na podstawie wywiadu epidemiologicznego, gdzie były osoby mające kontakt, co oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy, te kwarantanny zostaną zniesione w ogóle”.

Od 11 lutego, czyli od piątku, skrócona zostanie także kwarantanna przyjazdowa dla podróżnych z państw spoza non-Schengen do 7 dni (z 10 lub 14 dni obecnie – w zależności od kraju).

SZYBSZY POWRÓT NAUKI STACJONARNEJ

– Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy – powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Uczniowie mają wrócić do szkół 21 lutego.

foto: Krystian Maj/KPRM

 

Pies i kleszcze – jak ochronić zwierzę przed niebezpieczeństwem?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Odyseusz
1 rok temu

A tak straszyli ludzi , żeby tylko zaszprycować !

stop przymusowi.jpg
walt
1 rok temu

zbliżają się wybory,że już nie ma czego się bać ? 🙂

orzeł
1 rok temu
Reply to  walt

to już ostatnia prosta, nie możemy tego zaprzepaścić 🙂 Ja już otwieram szampana. ten wirus jest już w odwrocie 🙂 Służba zdrowia ma się dobrze a w knajpach trzeba znieść ograniczenia żeby restaurstorzy mieli piniondze na gaz i składki zdrowotne 🙂 ciekawe ile zarobilismy na mandatach za brak masek 🙂

janwdupowkręt
1 rok temu

Norymberga 2.0 dla skurwysynów

WHO odpowiedzialna za miliony zgonów
1 rok temu
Reply to  janwdupowkręt

wywiesic na szubienicach sku…synów z WHO

janwdupowkręt
1 rok temu

polskich budowniczych tej spierdolinozy – TAKŻE!!!

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

A o naszym mieście znowu głośno, tym razem Rzecznik Praw Pacjenta zainteresował się praktykami stosowanymi w Tarnobrzegu:
https://www.rp.pl/prawo/art35661961-przyjmowali-pacjentow-przez-domofon-rzecznik-interweniuje?fbclid=IwAR39v-estwk-o1wt7iWrVUtflsptea_8cioh-nNhD-8a70A47cj8EF7ZRnM

Zdrowy...jeszcze
1 rok temu

Jasne, już będą obostrzenia likwidować a za chwile znowu będzie wzrost zachorowań. Już w TiVi ćwierkają, że pandemia będzie niebawem opanowana.

WHO odpowiedzialna za miliony zgonów
1 rok temu

Piękny przykład jak WHO z powodów czystobiznesowych i własnych korzyści(produkują własny lek) odmawia milionom ludzi na świecie leczenia znanym i doskonale przebadanym od 50 lat lekiem iwermektyna. To już nie badania, ale faktyczne wyniki stosowania iwermektyny na milionach ludzi chodych na c19 w Indiach. WHO odradziło stosowania tego leku, tym samym utrzymuje kolejne fale zakażeń c19 i kontynuację pandemii oraz kolejne śmierci wskutek braku leczenia chorych na c19 z ciężkim przebiegiem. Widzimy doskonale że WHO jest w spisku przeciwko zdrowiu i życiu milionów ludzi na świecie, okryta sie hańbą i całkowicie skompromitowana organizacja nie mająca nic wspólnego ze zdrowiem. Niestety to nie teoria spiskowa a czyste fakty
https://www.salon24.pl/u/3567/1201693,szczepienia-i-ivermectin-w-indiach-lekcja-kerali-i-uttar-pradesh-dla-swiata

Odyseusz
1 rok temu

Ten człowiek stoi na czele WHO która tak naprawdę jest instytucją prywatną sponsorowaną przez rządy państw Świata. Nawet nie jest lekarzem, a ze swojego kraju w Afryce uciekał pod zarzutami ludobójstwa. Dalej macie pytania i wątpliwości o co w tym wszystkim chodzi???

przestępca who.jpg
Norymberga to nie fikcja
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

dzięki za to info. No to juz chyba wszystko jasne i jest oczywiste kto stoi za pandemią i jak to sie wszystko potoczyło. Już wiemy kto stał za radą medyczną, całe szczęście odwołaną. Norymberga to nie fikcja tylko nadchodzi wielkimi krokami
https://trybunapolska.pl/swiat/szef-who-oskarzony-o-bezposrednie-przyczynienie-sie-do-ludobojstwa

smile
1 rok temu

Nie jestem antyszczepionkowcem, ale w żadnym momencie w historii nie zastosowano szczepionki, aby ograniczać ludziom prawa obywatelskie.Ze wszystkich szczepionek, które przyjąłem w swoim życiu, takich jak przeciw tężcowi, odrze, śwince, polio, krztuścowi, zapaleniu opon mózgowych itp. nigdy nie słyszałem tylu kłamstw i oszustw dotyczących szczepionki, które mówią, że muszę nosić maskę i zachować dystans społeczny, nawet po pełnym szczepieniu, oraz że nadal mogę zarazić się lub rozprzestrzenić wirusa nawet po pełnym zaszczepieniu. Nie wspominając o tym, że już teraz mówi się o czwartej i piątej dawce. nigdy nie musiałem poddawać się badaniom, kiedy byłem całkowicie zdrowy bez jakichkolwiek objawów. Nigdy nie zostałem przekupiony przez rząd, by przyjąć szczepionkę, aby wyjechać na wakacje. Nigdy nie musiałem martwić się problemami kardiologicznymi, zaburzeniami neurologicznymi, zakrzepami krwi i niestety nie tylko! Nie musiałem się martwić o śmierć jako efekt uboczny! Nigdy nie grożono mi użyciem SIŁY przez rząd, pracodawców, służby policyjne i wojsko w związku ze szczepionką…. Nigdy nie byłem osądzany przez moich przyjaciół lub krewnych, jeśli nie brałem innych szczepionek. Szczepionki, które wymieniłem powyżej, nigdy nie sprawiały, że ludzie myśleli, iż jestem zły, głupi, nieodpowiedzialny. Nigdy nie widziałem szczepionki, która zagroziłaby relacjom między członkami mojej rodziny i/lub bliskimi przyjaciółmi do tego stopnia, że… Czytaj więcej »

Odyseusz
1 rok temu

Spieszą się szprycować , bo kłamstwo coraz bardziej wychodzi na jaw !

statystyki.jpg
W życiu trzeba wolnym być-Jackowski
1 rok temu
Amantadyna
1 rok temu

Niedziel

d5de358cbf63a7087a794d4547db0b2b.jpg
Odyseusz
1 rok temu

szczypawkowy HOLOCAUST

mafia farmacutyczne i wyniki.jpg
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content