Odwiedź łąkę w Boże Ciało

 

Brzoza przeciw szkodnikom, zioła gwarantujące wierność – kiedyś z pomocą przyrody radzono sobie z przeciwnościami losu. Aby rośliny miały dobroczynną moc zbierano je i święcono w okresie oktawy Bożego Ciała.

Na przełomie maja i czerwca dojrzewają zboża zagrożone przez burze i grady. gałązki brzóz, którymi strojono ołtarzyki, zaraz po zakończeniu procesji utykano w ogrodach i na polach. Wierzono, że będą sprzyjać urodzajom, chronić od burz, gradu, szkodników.

DYM LEPSZY OD PIORUNOCHRONÓW?

W okresie oktawy Bożego Ciała święcono małe wianuszki z polnych ziół, przechowywane potem przez cały rok. Macierzanka, tymianek ,rozmaryn czy rozchodnik- wszystkie te zioła już u starożytnych Rzymian spalane były w czasie składania ofiar. Współcześnie też trafiają do kadzielnic, to ich zapach poprzedza niesioną monstrancję w polskich procesjach. Ich drobne kwiatki ścieliły drogę, którą raz w roku na Boże Ciało podążał Chrystus. Zasuszone nie traciły barw, a spalanymi okadzano domostwa, bowiem woń ich dymu oddalała nieszczęścia, powstrzymywała gromy w czasie burz.

SPOSÓB NA UKOCHANEGO

W ludowej tradycji zioła poświęcone w Boże Ciało obecne były w codziennym życiu jak i podczas najważniejszych chwil człowieka – ślubie i śmierci. Miododajny tymianek uśmierzał ból, zabliźniał rany. Poświęcone zielne wianuszki dopinano do sukni ślubnej w celu zapewnienia dozgonnej miłości i nieśmiertelności. Przechowywane przez lata wkładano w dłoń nieboszczykowi. Miały oddalać złe duchy, ułatwić spokojne przejście na drugi brzeg.

Wianuszki zielne, służyły również jako sposób na dochowanie wierności. Zakochana dziewczyna zakładała splecione zioła na przegub ukochanego jako zaręczynową bransoletę a ten, jeśli był jej wierny, powracał z nim w Sobótkę w nadziei na nagrodę.

DŁUŻSZE WOLNE

Kiedyś w oktawę Bożego Ciała osiem dni było wolnych od prac polowych. Dlatego przestrzegano:

W Boże Ciało z boską chwalą
słowo nam się chlebem stało,
nie tnij zboża ni kapusty,
bo odnajdziesz niej rdzeń pusty.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content