Jak bezpiecznie inwestować w akcje?

Inwestowanie na giełdzie początkującym inwestorom może wydać się sposobem na szybkie i duże pomnożenie kapitału. Należy jednak pamiętać, że handel akcjami wiąże się też ze sporym ryzykiem.

Te jest tym większe, im słabsze jest przygotowanie merytoryczne inwestora. Duże znaczenie ma też doświadczenie, które niejednokrotnie pozwala uniknąć różnego typu ryzyka. Inwestując, nigdy nie będziesz mógł całkowicie wykluczyć ewentualnej utraty części kapitału. Dostosowanie się do kilku podstawowych zasad pozwoli jednak znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo takich problemów.

Inwestowanie w akcje – strategia to podstawa

Częstym błędem popełnianym przez początkujących inwestorów jest kierowanie się emocjami. Chęć odbicia się po nieudanej pozycji lub nadmierny optymizm to uczucia, które mogą znacznie uszczuplić nasz kapitał. By uniknąć takich problemów, konieczne jest opracowanie skutecznej strategii. Doświadczeni inwestorzy budują na podstawie analiz: technicznej i fundamentalnej. Umiejętność ich przeprowadzenia jest jedną z podstaw udanego inwestowania. Traderzy stawiający swoje pierwsze kroki mogą ponadto obserwować kroki tzw. giełdowych guru, czyli inwestorów od lat osiągających duże zyski.

Bezpieczne inwestowanie – zarządzanie ryzykiem

Ważnym elementem strategii inwestorskiej jest umiejętne zarządzanie ryzykiem. Pod tym względem najistotniejsze okazują się następujące elementy:

  • nieinwestowanie całości kapitału – najbezpieczniejsze są inwestycje prowadzone na kwotach stanowiących niewielką (mniejszą niż połowa) część dostępnych środków;
  • nieuleganie emocjom i trzymanie się strategii;
  • stosowanie zleceń stop loss – umożliwiają one automatyczne zamknięcie pozycji w momencie, gdy akcje osiągną określoną cenę rynkową;
  • ciągłe śledzenie rynkowych trendów i wyciąganie wniosków pozwalających na realną ocenę wartości poszczególnych aktywów oraz zrozumienie rynkowych trendów.

Inwestowanie na giełdzie – jak wybierać akcje?

Oczywiście nawet najlepsze zarządzanie ryzykiem nie zapewni wam wysokich zysków. By realnie pomnożyć swój kapitał, musicie odpowiednio dobierać akcje, w które zainwestujecie. Najważniejsze czynniki, którymi warto kierować się przy wyborze aktywów to niska cena i perspektywa jej wzrostu w danym okresie oraz dywersyfikacja (w portfelu powinny znaleźć się akcje różnych spółek – nigdy nie inwestujcie w jedną). Stosując się do powyższych wskazówek nie unikniecie wprawdzie ryzyka w stu procentach, ale uczynicie swoje inwestowanie dużo bezpieczniejszym, przez co łatwiej skupicie się na szlifowaniu warsztatu.

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stephan shulz
7 miesięcy temu

Niedawno zadałem sobie to samo pytanie, w co powinienem teraz zainwestować? W końcu postanowiłem spróbować zainwestować w obligacje, bo tutaj otrzymujesz stały dochód z kuponów. Znalazłem rzetelnego brokera, u którego możesz bezpiecznie otworzyć rachunek do inwestowanie w obligacje https://j2t.com/pl/solutions/bonds/ , z niskimi prowizjami i minimalnymi depozytami, a także z dostępem do obligacji niskiego ryzyka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content