Brama wjazdowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Brama wjazdowa jest wizytówką domu, to pierwszy element, na który zwracają uwagę goście. Umożliwia ona umieszczenie samochodu na posesji i zabezpieczenie podwórka przed wejściem niepożądanych osób. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie bramy do warunków zewnętrznych i potrzeb domowników.

Rodzaje bram wjazdowych: przesuwna, jednoskrzydłowa, dwuskrzydłowa

Brama wjazdowa powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna, musi mieć przynajmniej 2,4 m szerokości. Jeśli jest taka możliwość, może być szersza, zapewnia wówczas więcej swobody podczas manewrowania samochodem. Przy większej powierzchni, może być usytuowana bardziej wgłąb działki, można wówczas zapewnić samochodom gości możliwość tymczasowego zaparkowania. Istnieją różne modele bram wjazdowych, najbardziej popularne formy:

– brama wjazdowa przesuwna,

– brama wjazdowa jednoskrzydłowa,

– brama wjazdowa dwuskrzydłowa.

Dobrej jakości brama powinna składać się z trwałych i stabilnych elementów, które mają zabezpieczenie antykorozyjne, jest to gwarancja długiego użytkowania.

Brama wjazdowa przesuwna

Brama wjazdowa przesuwna jest dobrym rozwiązaniem dla domów w nowoczesnej stylistyce. Ma z reguły minimalistyczną konstrukcję, co pozwala na łączenie jej z różnymi kolorami budynków. Bramy przesuwne można podzielić na:

– samonośne,

– szynowe.

Brama przesuwna jest dobrym rozwiązaniem w przypadku szerokich działek, gdzie jest zbyt mało przestrzeni na podjeździe. Umożliwia schowanie skrzydeł bramy i nie zajmuje dodatkowego miejsca .

Brama wjazdowa jednoskrzydłowa

Bramy wjazdowe jednoskrzydłowe doskonale sprawdzają się, kiedy muszą być umieszczone na rogu działki, może to być estetyczne rozwiązanie w przypadku modeli przesuwnych, kiedy jest zrównane z ogrodzeniem z jednej strony. Bramy jednoskrzydłowe są często otwierane na pilota, co jest komfortowe w użytkowaniu, kiedy pada deszcz lub jest zimno, nie ma konieczności wysiadania z auta, aby otworzyć bramę. Poza tym jedno skrzydło bramy może być ciężkie, dlatego automatyczne otwieranie i zamykanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem – podpowiada Marcin Woliński – producent nowoczesnych bram i balustrad ze stali nierdzewnej.

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa jest dobrą opcją wszędzie tam, gdzie grunt jest w miarę równy i będzie można ją swobodnie otwierać i zamykać. Na taką bramę trzeba zarezerwować około 3,5 metra szerokości. Powinna mieć również dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem, zazwyczaj jest to pionowa zasuwa i rygle boczne. Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest specjalnie zainstalowany automatyczny napęd, czujnik może być umieszczony w jednym ze słupków bramy, brama jest wtedy otwierana na pilota. W bramie wjazdowej można również umieścić furtkę, przy której można umieścić domofon razem z systemem umożliwiającym otwieranie furtki z wnętrza domu. Ważna jest także odpowiednia stylistyka bramy, która powinna pasować do reszty ogrodzenia i elewacji budynku.

Jaka brama wjazdowa – wąska czy szeroka?

Szerokość bramy wjazdowej jest uzależniona od miejsca położenia, ale trzeba pamiętać, że powinna ona znajdować się w miejscu, które zostało wskazane w projekcie zagospodarowania terenu. Dom może znajdować się w znacznej odległości od bramy, wówczas powinna być na tyle szeroka, aby swobodnie mogła przejechać karetka albo samochód strażacki. Trzeba również pamiętać, że wszystkie nietypowe bramy, w miejscach, gdzie występuje mały promień skrętu pojazdu, również powinny być szersze. Jeśli posesja jest wąska, w bramie można także zamontować furtkę.

Manualna czy automatyczna brama wjazdowa?

Automatyczna brama wjazdowa jest komfortowym zabezpieczeniem przed narażaniem się na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu, że samochód nie musi pozostawać na ulicy na moment otwierania bramy, minimalizowane jest także ryzyko wypadku drogowego albo kradzieży. Zazwyczaj brama może być otwierana i zamykana nawet z dużej odległości. Bramy manualne są dobrym rozwiązaniem dla osób niezmotoryzowanych, które częściej korzystają z furtki, jest to także dużo tańsza opcja zakupu i montażu.

artykuł sponsorowany
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content