Dlaczego silnik potrzebuje oleju silnikowego?

Witam. Nawet osoby, które nie znają się na budowie samochodu wiedzą, że musi być olej silnikowy. Na początku funkcją oleju silnikowego było usuwanie odpadów i ciepła z obszaru tarcia poprzez odbieranie ich do skrzyni korbowej oraz smarowanie czopów wału korbowego. Później olejowi przypisano funkcję smarowania cylindrów i elementów rozrządu. Obecnie w nowoczesnych silnikach olej silnikowy jest stosowany jako płyn hydrauliczny dla wszystkich przekładni. I coraz więcej prac jest jej powierzanych.

Dlaczego więc silnik potrzebuje oleju silnikowego? To dość proste. Chroni silnik, tworząc na jego częściach film ochronny. Pomaga to zmniejszyć tarcie i zużycie. Ponadto folia chroni części przed brudem, korozją i innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami. Ogólnie rzecz biorąc, główne funkcje oleju silnikowego to:

Ochrona silnika.

1.Chroni swoje części przed zużyciem.
2.Zapobieganie korozji.
3.Ochrona przed przegrzaniem.
4.Usuwanie produktów zużycia silnika z ważnych obszarów, np. wiórów metalowych pozostałych po tarciu
5.Usuwanie sadzy, osadów węglowych i innych produktów spalania paliw.

Oprócz samego oleju bazowego, czyli składnika oleju, występują różne dodatki. Mogą one pełnić wiele funkcji, na przykład regulować lepkość oleju lub oczyszczać części silnika z zanieczyszczeń. Dodatki mogą uczynić olej silnikowy wyjątkowym poprzez wzmocnienie lub osłabienie różnych właściwości.

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Istnieją trzy główne rodzaje olejów silnikowych: oleje mineralne, oleje syntetyczne i oleje półsyntetyczne. 

  • Mineralne oleje silnikowe charakteryzują się wysoką lepkością, ponieważ są podstawowym produktem rafinacji ropy naftowej. Trzeba ją często zmieniać. Ten produkt nadaje się zazwyczaj do starszych silników, które mają więcej niż dziesięć lat.
  • Oleje syntetyczne mają stosunkowo niską lepkość. Mają one dłuższą żywotność.
  • Oleje półsyntetyczne są swego rodzaju mieszanką dwóch poprzednich produktów. Składa się z 30-50% oleju syntetycznego i 50-70% oleju mineralnego.

Charakterystyka syntetycznego oleju silnikowego LIQUI MOLY 5W30

Olej silnikowy LIQUI MOLY 5W30 został zaprojektowany do silników benzynowych. Może być również stosowany do lekkich silników Diesla, gdy jest wyraźnie zalecany przez producentów samochodów.

Ten olej silnikowy jest syntetycznym wielosezonowym olejem silnikowym o niskim współczynniku tarcia, produkowanym zgodnie z najnowszymi wymaganiami technologicznymi. Zapewnia dobrą czystość części silnika, zmniejsza straty tarcia i chroni silnik przed zużyciem. Oszczędza paliwo i jednocześnie wydłuża żywotność silnika. W zależności od zaleceń producenta można go używać nawet do 40 000 km.

Seria olejów Special Tec obejmuje kilka rodzajów środków smarnych, z których każdy ma swoje specyficzne właściwości. Na przykład Special Tec LL jest silnie alkaliczny, Special Tec V jest przeznaczony do długich okresów międzyobsługowych itp

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stephan shulz
1 rok temu

Cześć. Silnik naprawdę nie może obejść się bez oleju silnikowego, ponieważ pełni dla niego ważną funkcję – ochronę. Należy również pamiętać o regularnej wymianie filtra oleju, gdyż pełni on również bardzo ważną funkcję czyszczącą. Kupuję je tylko w zaufanych miejscach, gdzie jestem pewna jakości i wiem, że na pewno dostanę dobre filtry olejowe 2407.pl/filtry-oleju/ w rozsądnej cenie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content