Frankowicze w coraz lepszej sytuacji

Posiadanie kredytu we frankach szwajcarskich to wciąż dramat finansowy dla wielu polskich rodzin, jednak sytuacja na przestrzeni lat od krachu kursu franka radykalnie uległa zmianie. W ramach pomocy frankowiczom do dyspozycji są nie tylko wakacje kredytowe i przewalutowanie kredytu na złotówki, ale również coraz popularniejsze unieważnienie umowy kredytowej.

Przewalutowanie, ugoda a unieważnienie kredytu

Do wyboru frankowicze aktualnie mają co najmniej kilka narzędzi rozwiązań. Przede wszystkim dostępna jest opcja przewalutowania kredytu na złotówki i dalsze kontynuowanie spłaty kapitału w złotówkach. Niestety to rozwiązanie w czasach kryzysu i dobie inflacji przestało być atrakcyjnym i przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem. Przy rosnących stopach procentowych i co za tym idzie coraz wyższych ratach kredytu może okazać się, że bardziej stabilny i w konsekwencji opłacalny jest kredyt frankowy. Czy jest to dobre rozwiązanie zawsze doradzi kancelaria frankowa, obiektywnie i często zupełnie za darmo przeanalizuje konkretny przypadek.

Kolejną z opcji jest ugoda z bankiem. W tej kwestii niezbędna jest wola obu stron umowy kredytowej. Niestety nie wszystkie banki równie chętnie podchodzą do rozpatrzenia wniosku o ugodę. Jeżeli już dochodzi do negocjacji umowy ugody to zwykle warunki takiej umowy są sztywne ze strony banku i nie są zbyt korzystne dla klienta. Co więcej ugody są zawierane w podobny sposób co same umowy kredytowe. Dokumenty spisywane są zawiłym i niezrozumiałym językiem przez co klient tak naprawdę nie wie na co się godzi i rzadko zdaje sobie sprawę z konsekwencji prawnych zawarcia ugody z bankiem. Aby nie popełnić kolejnego życiowego błędu warto poradzić się prawnika i przeanalizować plusy oraz minusy proponowanej przez bank ugody w sprawie frankowej.

Najkorzystniejszą opcją dla frankowiczów jest aktualnie unieważnienie umowy kredytowej przed sądem. Wraz z nabytym doświadczeniem jak i wyrokiem TSUE przyznającym iż klauzule abuzywne jakie zawierają umowy o kredyty frankowe są podstawa do unieważnienia w pełni kredytu, sprawy frankowe stały się bardzo powszechne.

Korzystne powództwo

Wraz z coraz częstszymi wyrokami unieważniającymi kredyty we frankach powstało wiele kancelarii prawnych wspierających wiedzą, doświadczeniem i obsługa prawną powództwa od jego wniesienia do samej realizacji wyroku. Profesjonalna reprezentacja jest niezmiernie ważna dla wygranej w sądzie. Wbrew pozorom nie jest pewna wygrana w każdej sprawie. Powodów ryzyka jest wiele, często poza samymi zapisami umowy powodem jest niekompetentna obrona. Chcąc szybko, w pierwszej instancji wygrać sprawę frankową warto zainwestować w wysokiej jakości obsługę prawną.

Obecnie wytoczenie powództwa przed sądem to najlepsza droga do odfrankowienia. Unieważnienie kredytu nie tylko uwalnia klienta od horrendalnie wysokich rat w przyszłości, ale często pozwala odzyskać nadpłatę środków. Należy przypomnieć, iż kurs franka w porównaniu z kursem z chwili zawierania umowy kredytowej skoczył o sto procent. Tym samym również kapitał kredytu i jego odsetki wzrosły o sto procent. Łatwo oszacować, iż wystarczy mieć spłacony kredyt w połowie według kryteriów banku, by po wygranej w sądzie uwolnić się całkowicie od kredytu, gdyż nadpłata kursowa pokryje z powodzeniem pozostała sumę do spłaty.

Wsparcie frankowiczów po spłaceniu kredytu

Podkreślić warto, że unieważnienie umowy kredytowej obowiązuje również wobec kredytów, które zostały już spłacone. Wstecznie także można unieważnić kredyt i odzyskać nadpłatę. Jedną z sytuacji, w której frankowicz nie może wytoczyć powództwa o unieważnienie kredytu frankowego jest zawarcie ugody z bankiem. Co do zasady ugoda zawiera klauzulę zrzeczenia się wszelkich roszczeń wobec banku. Wyklucza to dochodzenie swych praw w sądzie.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content