Festiwal Witamina Jazz 2022 w Sandomierzu

Wielkimi krokami zbliża się festiwal Witamina Jazz 2022. Program festiwalu zawiera w sobie różne barwy muzyki jazzowej i okołojazzowej oraz szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących – wykład i panel dyskusyjny z Wojciechem Pilichowskim, JAZZ SESSION oraz warsztaty muzykoterapeutyczne z T.ETNO. Znakiem rozpoznawczym wydarzenia jest promowanie zdrowotnego wpływu muzyki jazzowej na organizm – warto wziąć udział i doświadczyć niezwykłej kuracji półtonami!

Bilety dostępne w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 20, 27–600 Sandomierz), tel. +48 15 644 61 05 lub 882 928 877 lub na stronie www.kupbilecik.pl.

Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programów Ministra na 2022 rok.

PROGRAM FESTIWALU:

 • 1. ŁYK FOLKLORU (28 października, godz. 19:00, Lapidarium pod Ratuszem)

Klara Cloud And The Vultures w projekcie „Vauna”

Bilety: 30 zł ulgowy / 40 zł normalny

 • 2. ZASTRZYK WIEDZY (28 października, godz. 20:30, Lapidarium pod Ratuszem)

Wykład i panel dyskusyjny z Wojciechem Pilichowskim (wstęp wolny)

Jazz Session (wstęp wolny)

 • 3. WITAMINOWA PREMIERA (29 października, godz. 20:00, Lapidarium pod Ratuszem)

Michał Kobojek Quartet

Bilety: 30 zł ulgowy / 40 zł normalny

 • 4. KURACJA PÓŁTONAMI CZ. 1 (30 października, godz. 19:00, Port Kultury)

Zespół EABS w projekcie „Sun Ra”

Bilety: 40 zł ulgowy / 50 zł normalny

 • 5. KURACJA PÓŁTONAMI CZ. 2 (4 listopada, godz. 20:00, Port Kultury)

Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz w projekcie „Nasza Miłość”

Bilety: 40 zł ulgowy / 50 zł normalny

 • 6. KURACJA PÓŁTONAMI CZ.3 (5 listopada, godz. 20:00, Lapidarium pod Ratuszem)

Michał Sołtan Sekstet w projekcie „Jazz Doors”

Bilety: 30 zł ulgowy / 40 zł normalny

 • 7. RYTMICZNA TERAPIA (6 listopada, Port Kultury)

Warsztaty muzykoterapeutyczne z T. Etno – Instrumenty Etniczne (wstęp wolny)

14:00 – Grupa dla seniorów

15:30 – Grupa dla rodziców z dziećmi

17:00 – Grupa dla dorosłych i młodzieży

***

BILETY:

 • Klara Cloud and The Vultures https://www.kupbilecik.pl/imprezy/79814/Sandomierz/Witamina+Jazz+2022/
 • Michał Kobojek Quartet https://www.kupbilecik.pl/imprezy/79815/Sandomierz/Witamina+Jazz+2022/
 • EABS https://www.kupbilecik.pl/imprezy/79817/Sandomierz/Witamina+Jazz+2022/
 • Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz https://www.kupbilecik.pl/imprezy/79818/Sandomierz/Witamina+Jazz+2022/
 • Michał Sołtan Sekstet https://www.kupbilecik.pl/imprezy/79816/Sandomierz/Witamina+Jazz+2022/

***

OPIS KONCERTÓW:

ŁYK FOLKLORU – KLARA CLOUD AND THE VULTURES W PROJEKCIE „VAUNA”

Koncert odbędzie się w Lapidarium pod Ratuszem, który znajduje się w piwnicach sandomierskiego magistratu, w samym sercu Rynku. Lokalizacja ta gwarantuje niezwykłą, magiczną atmosferę. Będzie to wieczór łączący w sobie elementy jazzu i kultury folkowej. Skład zespołu: Sylwia Klara Zasempa – wokal, Bartosz Dworak – skrzypce, Mateusz Gawęda – instrumenty klawiszowe, Adam Tadel – kontrabas, Piotr Budniak – perkusja.

Vauna to debiutancki album zespołu Klara Cloud And The Vultures, na którym zespół w centrum zainteresowania stawia nowoczesny, akustyczny jazz przeplatający się z muzyką free, pieśniami i polską kulturą folkową. Zamysłem grupy nie jest transpozycja folkloru w nowoczesne ramy i środki wyrazu – etniczność pojawia się tutaj raczej jako swobodna, niezobowiązująca inspiracja lub punkt wyjścia do budowania własnych, próbujących przekraczać granice struktur, gdzie prostota zawarta w melodiach i piosenkach a także splata się z odważnymi improwizacjami. Osiem autorskich kompozycji oraz dwa utwory tradycyjne nawiązujące tematycznie do flory i fauny ziemi opatrzonych tekstami polskich poetów: Janiny Osińskiej, Oskara Kolberga, Janiny Porazińskiej i Sylwii Klary Zasempy tworzą z albumu historię o dzieciństwie, dojrzewaniu – odkrywaniu życia w zgodzie z naturą. Nawiązanie do folkloru i polskości jest mocno wyczuwalne w repertuarze zespołu Klara Cloud And the Vultures. Unikatowe brzmienie oraz wyjątkowość muzyki zespołu Klara Cloud And The Vultures zapewnia oryginalne instrumentarium i znakomici, pełni świeżości twórczej muzycy. Śpiewne melodie, słowiańska energia, odważne improwizacje oraz wysublimowane wyczucie estetyki to gwarant muzyki najwyższej próby. W skład zespołu wchodzą uhonorowani wieloma nagrodami, zarówno w Polsce jak i za granicą instrumentaliści oraz pochodząca ze wschodniej ściany Polski, obdarzona wyjątkowym głosem, charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

WITAMINOWA PREMIERA – MICHAŁ KOBOJEK QUARTET

Koncert odbędzie się w kameralnym klubie Lapidarium pod Ratuszem. Warto zaznaczyć, że koncert kwartetu w ramach Witaminy Jazz 2022 będzie premierowym wykonaniem nowego materiału artystów. Nazwa projektu jest w przygotowaniu. Skład zespołu: Marta Sobczak – instrumenty klawiszowe, Przemysław Kuczyński – perkusja, Wojciech Stanisz – gitara basowa, Michał Kobojek – saksofon sopranowy.

Kwartet Michała Kobojka to kolektyw czterech utalentowanych i różnorodnych muzyków. Krążek „The Outside”, który ukazał się pod patronatem ,,Jazz Forum’’ oraz Stowarzyszenia Jazzowego ,,Melomani’’ w 2016 roku, to muzyczny zapis jego inspiracji wypływających z kompozycji Chopina, skandynawskich mistrzów jazzu, oraz mainstreamowego brzmienia zza oceanu. Materiał ten spotkał się z wieloma pochlebnymi recenzjami na łamach takich pism jak: ,,Jazz Forum’’ i ,,Jazz Press’’. Michał Kobojek koncertuje w całym kraju, oraz poza jego granicami. Gościł już na wielu koncertach w takich krajach jak: Węgry, Słowacja , Grecja, Ukraina, Niemcy. Obecnie Lider wraz z zespołem pracuje nad kolejnym autorskim materiałem utrzymanym w stylistyce jazzowej, który to będzie zawierał nurty etniczne z różnych stron świata. Michał Kobojek to saksofonista i kompozytor. Działalność koncertową rozpoczął w drugiej połowie lat 90-tych jako współtwórca i uczestnik wielu formacji m.in. Funky Four, Tootsie, Swingowa Orkiestra Dęta Ulicy Piotrkowskiej, Copro Combo, Fiesta Loca. Jako muzyk sesyjny współpracował m.in. z Tatianą Okupnik, zespołem Łzy, Urszulą, In Grid, September, Johnem McInerneyem, Krystyną Prońko, Januszem Radkiem, Cool Kids Of Death, Robertem Jansonem, Varius Manx. Jako muzyk jazzowy ma na koncie współpracę z: Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Maćkiem Strzelczykiem, Wojtkiem Pilichowskim, Witkiem Janiakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Markiem Bałatą, Bernardem Maselim, Pawłem Kaczmarczykiem, Zbigniewem Jakubkiem, Wojciechem Pulcynem, Pawłem Dobrowolskim, Markiem Kądzielą, Karoliną Glazer, Adamem Wendtem, Krzesimirem Dębskim, Jose Torresem, Mieczysławem Szcześniakiem. Współpracował przy ścieżkach dźwiękowych do filmów: ,,Kobiety Bez Wstydu „(2016) „Ida”(2013), ,,Wojna Męsko Żeńska”(2011), ” W Piętach Gorsetów”(2010), ,,Ludzie Chudego” (2010), „Fałszerze. Powrót Sfory” (2006) , „Umarli Ze Spoon River” (2006), „Superprodukcja” (2002). Kompozytor muzyki teatralnej: ,,Dzieci z Bullerbyn” reż. Konrad Dworakowski (Teatr Baj Pomorski 2014) ,,Dla Jennifer” reż. Anna Ciszowska (Festival ,,Dotknij Teatru” 2016).

KURACJA PÓŁTONAMI CZ.1 – ZESPÓŁ EABS W PROJECIE „SUN RA”

To pierwszy koncert z cyklu „Kuracja Półtonami” w ramach Witaminy Jazz, który odbędzie się w Porcie Kultury. Skład zespołu: Marek Pędziwiatr – fortepian, syntezatory i śpiew, Marcin Rak – perkusja, Paweł Stachowiak – gitara basowa i moog, Piotr Skorupski a.k.a. Spisek Jednego – gramofony, scratch i sample, Olaf Węgier – saksofon tenorowy, Jakub Kurek – trąbka.

Muzykom wrocławskiego zespołu EABS przyświeca misja wyprowadzania jazzu z undergroundu do głównego nurtu, poszerzając zainteresowanie nim o nowe grupy odbiorców. Zespół od 2012 roku pracuje nad koncepcją „rekonstrukcji z dekonstrukcji”, redefiniując często klasyki sprzed kilkudziesięciu lat i zderzając je z najnowszymi gatunkami współczesnej muzyki miejskiej, tworząc zupełnie nową jakość i autorskie brzmienie. O unikalności EABS decyduje jednak nie tylko instrumentalna maestria i aktualność ich języka wypowiedzi, ale również hip-hopowa proweniencja oraz społecznopolityczne zaangażowanie. W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce. Z okazji premiery Sun Ra Live in Kalisz 1986, EABS przygotował specjalny koncert związany z tym Arkestra w Polsce. Z okazji premiery Sun Ra Live in Kalisz 1986, EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas lockdownu spowodowanego pandemią, dogłębny namysł nad filozofią przybysza z Saturna zaważył o studyjnym nagraniu materiału i ostatecznym kształcie trzeciego albumu EABS „Discipline of Sun Ra”. Wtedy nastąpiły dość poważne zmiany w selekcji utworów i jeszcze ambitniejsze próby rekreacji oryginałów, kierujące niektóre kompozycje nie tylko w kierunku hip-hopu (w duchu inspiracji Gil Scott-Heronem czy Davidem Axelrodem), ale też takich gatunków jak juke czy house. “Nieskończoność w rozumieniu Mr. Ra oznacza tworzenie jazzu przyszłości, ale w taki sposób, by zawierał w sobie przeszłość” – ta sama misja przyświeca muzykom z Polski.

KURACJA PÓŁTONAMI CZ.2 – DOROTA MIŚKIEWICZ I HENRYK MIŚKIEWICZ W PROJEKCIE „NASZA MIŁOŚĆ”

To drugi koncert z cyklu „Kuracja Półtonami”, który odbędzie się w Porcie Kultury. Skład zespołu: Dorota Miśkiewicz – wokal, Henryk Miśkiewicz – saksofon, Piotr Orzechowski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja.

W projekcie bierze udział Henryk Miśkiewicz, wybitny saksofonista – grał w legendarnym zespole Jazz Carriers oraz w Studio Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Koncertował na całym świecie m.in. z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem czy Adzikiem Sendeckim. Nagrał wiele płyt także jako lider – zaczynając od bestsellerowej “More love”, przez „Lyrics”, za którą otrzymał Fryderyka, na wielkoobsadowej „Altissimonice” kończąc. Jego córka, Dorota Miśkiewicz, głosami krytyków i dziennikarzy magazynu „Jazz Forum” po raz kolejny została uznana najlepszą polską wokalistką. Nie tylko śpiewa, komponuje, pisze teksty, ale także kreuje projekty artystyczne. W 2016 roku zaprezentowała bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zebrało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji, m.in. Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, czy Piotr Orzechowski. Koncert z towarzyszeniem zespołu, „Nasza Miłość”, to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki. Nieprzypadkowo powstał on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza. Większość utworów, które znalazły się w projekcie, skomponował Henryk Miśkiewicz – są wśród nich napisane przez niego wiele lat temu melodie instrumentalne, do których dopiero teraz stworzone zostały teksty. W projekcie usłyszeć można również utwory do tekstów Andrzeja Poniedzielskiego, Wojciecha Młynarskiego, Bogdana Loebla, krakowskiej poetki Ewy Lipskiej oraz Grzegorza Turnaua.

KURACJA PÓŁTONAMI CZ.3 – MICHAŁ SOŁTAN SEKSTET W PROJEKCIE „JAZZ DOORS”

To trzeci koncert z cyklu „Kuracja półtonami”, tym razem w przestrzeni klubu Lapidarium pod Ratuszem. Skład zespołu: Michał Sołtan – wokal, gitara, Rafał Dubicki – trąbka, Marcin Kajper – saksofon, Jakub Gumiński – puzon, mały instrument klawiszowy, Grzegorz Bieżanek – gitara basowa, skrzypce, Gniewomir Tomczyk – perkusja.

Michał Sołtan urodził się w 1985 roku w Warszawie. Multiinstrumentalista, Jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Komponuje, śpiewa i pisze teksty. Pomysły aranżacyjne podsuwają mu pop, rock, funk, jazz, muzyka elektroniczna. Jego nietuzinkowy pomysł na aranżacje piosenek przy pomocy Loop Station, zdobywa coraz większe uznanie. Został doceniony w programie Must Be The Music 9, występował w ramach Songwriter Łódź Festival 2015. Ma bogate doświadczenie sceniczne. W ciągu ostatnich dwóch lat miał przyjemność występować u boku takich gwiazd jak znany na całym świecie Adam Lambert (Eska Music Awards 2015), w Polsce ENEJ (Świat sie kreci), Marta Podulka (m.in. Top Trendy 2014). W 2015 roku zagrał szereg autorskich koncertów i supportów w Polsce m.in. przed Melą Koteluk (Palladium), LAO CHE (Teatr Szekspirowski). Rok 2016 rozpoczął koncertami charytatywnymi, koncertami i warsztatami. Nagrał autorski singiel „Pan Sowa” podejmując współpracę z wydawnictwem ForTune. Wydał dwie płyty („ IQ ” 2011, „MALLADA” 2015) ze swoim jazzowym zespołem Imagination Quartet. Z IQ koncertował w Chinach, Danii, Niemczech, Polsce. Dzięki temu zespołowi artysta zaczął współpracę ze środowiskiem filmowym. Najnowszy projekt Michała Sołtana Jazz Doors to osobista i życiowa historia, swego rodzaju uporanie się z pewnymi demonami przeszłości. Michał Sołtan Jazz Doors to połączenie tradycji muzyki „The Doors” z sekcją dętą. Z pominięciem instrumentu klawiszowego. Ten pomysł to swego rodzaju innowacja i przestrzeń dla solówek wyjątkowych instrumentalistów. Podczas koncertu będzie można usłyszeć między innymi: Riders On The Storm, Break On Through czy Light My Fire.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

ZASTRZYK WIEDZY – WYKŁAD I PANEL DYSKUSYJNY

Wydarzenie odbędzie się w klubie Lapidarium pod Ratuszem. Wykład poprowadzi Wojciech Pilichowski, doświadczony basista, który współpracował z różnorodnymi artystami, takimi jak Michał Urbaniak, Gregg Bissonette, Simon Phillips, Maryla Rodowicz, Nicko McBrain (Iron Maiden), Vinnie Moore, Kasia Groniec, Chris de Burgh, Enrique Iglesias, Basia Trzetrzelewska, Edyta Górniak, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Zbigniew Hołdys, Jan Borysewicz. Pilichowski opowie o swoich doświadczeniach w branży artystycznej i wygłosi krótki wykład na temat funkcjonowania muzyków w świecie show-biznesu. Doradzi, jak najlepiej stawiać pierwsze kroki w świecie muzycznym, rozpocząć i rozwijać swoją karierę. Potem odbędzie się panel dyskusyjny, w którym uczestnicy będą mogli zadawać pytania artyście i przeprowadzić twórczą rozmowę na temat kondycji rynku muzycznego, ale również techniki gry na instrumentach.

ZASTRZYK WIEDZY – JAZZ SESSION

W klubie Lapidarium pod Ratuszem wokaliści oraz pasjonaci gry na instrumentach będą mieli okazję wystąpić na scenie z doświadczonymi artystami. W jazz session weźmie udział Wojciech Pilichowski, profesjonalni instruktorzy współpracujący z Sandomierskim Centrum Kultury, wokaliści z Sandomierskiego Studia Piosenki oraz absolwenci grup artystycznych SCK. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił, bez względu na doświadczenie.

RYTMICZNA TERAPIA – WARSZATY MUZYKOTERAPEUTYCZNE Z T.ETNO (INSTRUMENTY ETNICZNE)

Głównym celem warsztatów jest poznanie instrumentów z różnych stron świata, prezentacja różnych gatunków muzycznych oraz technik i praktyk wykonawczych. Uczestnicy będą poznawać różne grupy instrumentów oraz uczyć się jak wydobywać z nich dźwięki. Będą zachęcani, aby szukać własnych pomysłów wydobycia nietypowych brzmień. Zajęcia poprowadzi Tomasz Drozdek (T.ETNO) – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista etniczny. Pedagog z wieloletnim doświadczeniem, certyfikowany trener (EQF5), animator kultury. Prowadzi autorskie warsztaty muzyczne oraz warsztaty produkcji instrumentów recyklingowych, gra solowe koncerty. Pracuje także z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzone przez niego zajęcia łączą walory artystyczne z zagadnieniami profilaktyki, muzykoterapii, integracji i komunikacji w grupie.

Jaki prezent na urodziny dla chłopaka?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dorian
1 rok temu

Nareszcie coś dla mnie

maniek
1 rok temu

sandomierz to nie nasz region to parasole

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content