Trasa „szklanego spaceru” nad Jeziorem Tarnobrzeskim oficjalnie otwarta (zdjęcia oraz video)

Trasa tzw. szklanego spaceru nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego została oficjalnie otwarta w miniony piątek. Szklany spacer brzegiem akwenu to projekt, którego celem jest przybliżenie ciekawej, a jednak mało znanej, zwłaszcza przyjezdnym, historii akwenu.

W uroczystości uczestniczyli prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek, prezes Zarządu Pilkington Automotive Poland i Country Manager NSG Group Ryszard Jania, dyrektor Operacyjny Pilkington Polska Jerzy Baran, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych i naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Joanna Kozub.

Szklany spacer brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego to projekt, którego celem jest przybliżenie ciekawej, a jednak mało znanej, zwłaszcza przyjezdnym, historii akwenu. W ramach jego realizacji na brzegu jeziora zamontowano konstrukcje z metalu i szkła, na którym spisano ciekawostki dotyczące m.in. starej kopalni czy wykorzystywanych w niej technologii.

– Historia Jeziora Tarnobrzeskiego jest niezwykła, a przez to warta poznania. Teraz każdy zainteresowany będzie mógł ją poznać na miejscu, wystarczy wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną, na trasie której zostały zamontowane szklane tablice z informacjami. Ta inicjatywa pomoże podkreślić unikalność tego niezwykłego miejsca i pozwoli zrozumieć z czego ta unikalność wynika – powiedział Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega.

Trasa spaceru rozciąga się wzdłuż plaży i liczy sobie 4 przystanki, czyli szklane tablice z ciekawostkami. To właśnie od nich wzięła się nazwa tego projektu. Tablice wykonane ze szkła przez NSG Group.

Przystanki szklanego spaceru zostały zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować czytelność i wysoką estetykę. – To projekt, który ma służyć przez długie lata. Wykorzystane szkło musi być nie tylko wytrzymałe, ale i zachowywać doskonały wygląd. Zdecydowaliśmy się zastosować szkło samoczyszczące Pilkington Activ™, które wykorzystuje siły przyrody do oczyszczania z zanieczyszczeń organicznych, a jednocześnie ogranicza przyleganie zanieczyszczeń pochodzenia nieorganicznego. W praktyce oznacza to, że zwykły deszcz wystarczy, aby tablice prezentowały się znakomicie – wyjaśnił Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego Pilkington Region Wschodni. 

– Realizacja projektu „szklany spacer” stanowić będzie nowy element promocji regionu, w czym NSG Group zawsze chętnie uczestniczy. Szkło można wykorzystać na wiele różnych sposobów, także tych niecodziennych i nieoczywistych, które posłużą szerokiemu gronu odbiorców – dodaje.

Szklany spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim to drugi tego typu projekt, który NSG Group ma na swoim koncie. Pierwszy został zrealizowany w 2021 roku w Sandomierzu, gdzie tablice zostały wykorzystane do tego, by porównać dawny wygląd lokalnych obiektów z obecnym. W przyszłości planowane są kolejne spacery.

***************************************************************************************************************

Dodatkowe informacje, dotyczące treści na czterech tablicach:

1. Kopalnia Siarki „Machów”. Jej początki datuje się na rok 1964. Eksploatację złoża siarki, metodą odkrywkową rozpoczęto w 1969 roku. Tu opracowano i udoskonalano zasady współpracy pomiędzy koparką, taśmociągiem i zwałowarką. Z końcem 1992 roku, ze względów ekonomicznych zakończone zostało wydobycie siarki. Prace likwidacyjne w Kopalni rozpoczęte w 1994 r., trwały do 2009 r.

2. Kombinat Przetwórstwa Siarki w Machowie, w którym w  1959 roku uruchomiono produkcję siarki na skalę przemysłową. Kombinat stał się częścią wielkiego przedsiębiorstwa: Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki „Siarkopol”. W latach 70-ych XX w., był jednym z największych przedsiębiorstw na świecie produkujących i przetwarzających siarkę. Po drastycznym spadku cen siarki w latach 90-ych XX wieku, „Siarkopol” zaczął upadać, a w 2001 r. zakończył wydobycie siarki rodzimej.

3. Machów – pierwsze osady istniały w tym miejscu już w VI-VIII w. Rozwój wioski nastąpił w okresie wczesnopiastowskim (XII w). Jej właścicielami byli m.in. Habdankowie, Machowscy, Tarnowscy. Na przełomie XIX/XX w istniały tu m.in. szkoła, straż pożarna, biblioteka, TG „Sokół”, Kółko Rolnicze. W  latach 50 tych XX w., w wyniku budowy kopalni i zakładów przetwórczych siarki, rozpoczęła się likwidacja wioski. Ostatni  mieszkaniec opuścił Machów w 1970 r.

4. Kajmów – królewska osada z czasów wczesnego średniowiecza. Własność m.in. Habdanków i Grzymalitów. Całkowicie zniszczony podczas I wojny światowej.  Od 1976 r. był najmniejszym osiedlem Tarnobrzega. Granice Kajmowa stopniowo, od lat 80-ych XX w., zmniejszały się w wyniku ekspansji odkrywkowej kopalni siarki. W  1992 roku osiedle oficjalnie przestało istnieć.

info: UM Tarnobrzeg

foto&video: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
2 miesięcy temu

Bezczelne cwaniaku wstydu nie mają ??
Na energię brakuje , na wkłady brakuje a PUSTE DZBANY chwalą się przepierd ..ą kasę na bzdety !!!

Teraz wiadomo po co sprzedają majątek miasta ???

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02mqCkjLfQawjzti319dLXjfyYeKVC2dsJyf5Ues3knP6YdctN5nHSid1VD3JPLKSil&id=109647558415830&m_entstream_source=timeline&__tn__=-R

Gość
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

To nie koniec rozdawnictwa kasy lekką ręką przez władze naszego miasta. Na 3 października w MIEJSKIEJ bibliotece zaplanowane jest otwarcie Tarnobrzeskiej Szafy Pamięci. Za całą inicjatywą stoi prezes TTH i dyrektor muzeum Pan Zych. Mam pytanie: ILE TA CAŁA IMPREZA BĘDZIE KOSZTOWAĆ MIESZKAŃCÓW TARNOBRZEGA? Panu Zychowi pragnę przypomnieć że to nie Polacy wypędzili Żydów z Tarnibrzega i że ta społeczność w żadny sposób nie przyczyniła się do rozwoju Tarnobrzega.
Swoje sprawy proszę załatwiać za własne pieniądze lub sponsorów a nie sięgać do budżetu miasta gdzie na wszystko brakuje!!!
A jeśli członkom TTH chodzi po głowach pozbawienie biblioteki obecnej siedziby to proszę na początek zmienić nazwę towarzystwa na Żydowskie Towarzystwo Historyczne i pomyśleć o budowie nowej siedziby biblioteki ale nie w taki sposób jak odbudowaliście zamek Tarnowskim.
CO DRODZY MIESZKAŃCY NASZEGO MIASTA MYŚLICIE O TEJ SPRAWIE ?

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Gość

Szkoda tylko że mieszkańcy miasta nie widzą i nie chcą widzieć jak ich pieniądze są marnotrawione na różnej maści cwaniaków ( stowarzyszenia, fundację), którzy za kasę publiczną ( mieszkanców realizują tylko swoje hobby, marzenia i jeszcze się perfidnie, cynicznie, z premedytacją lansują się przy okazji w mediach .
To takie pasożytnictwo – ZA CUDZE i NA CUDZY KOSZT .
Komu są potrzebne palmy, WITACZE, nasadzenia, ścianka , inwestycje nad zalewem, potancówki, dożynki w wykonaniu dzialkowców itd, itp rzeczy , oprócz bezczelnym cwaniakom do lansu przeciętny mieszkaniec nie ma nic z tego !

Obecne ” władze” samorządowe ( sołtys z ekipą, radnymi oraz urzędasami związanymi z ekipą ) oprócz kosztów przerzuconych na mieszkańców nie mają żadnego sukcesu .
Sprzedaż majątek to każdy MENEL potrafi bez względu na poziom wykształcenia – menel to menel!

obywatel
2 miesięcy temu

Skur…..ki mają tupet!
Bezczelne KOZ???

zenek lagocki
2 miesięcy temu

pzrepraszam co reklamuja tam panowie dyrektorzy z sandomierza? co z przemyslem szklarskim ma wspolnego tarnobrzeg?

STOP sprzedaży
2 miesięcy temu
Reply to  zenek lagocki

Panie poczytaj ile firm szklarskich jest w TBG-Machowie

zenek lagocki
2 miesięcy temu

maxchow to tarnobrzeg?dobre

Dr Robert
2 miesięcy temu
Reply to  zenek lagocki

Dobre, ale co ty wiesz zatrzymałeś się gdzieś na początku lat 70 tych xx wieku, doucz się, bo jesteś niedouczony

zenek lagocki
2 miesięcy temu

z tego co wiem to jedna pzreniesiona z sandomierza scholl glass pilkongton automotive tez przeniesiona z krolewskiego miasta jest w chmielowie

qqłka
2 miesięcy temu

fotka jest !! -zaliczone

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  qqłka

I do domku bo to już koniec pracy urzędasów , dzień zaliczony ??
Czy się leży, czy spaceruje kasa się należy ??

Alf
2 miesięcy temu

A pamiętam ,że była za czasów helikoptera duża szansa ,żeby ta fabryka u nas powstała. Ale jak usłyszeli ,że na piłkę powinni dawać i sponsorem zostać to między innymi dlatego angole wybrali sąsiadów nie nas . Podobno początkowo tu chcieli ale helikopter okazał się mistrzem negocjacji jak potencjalnych inwestorów zniechęcając także swoją butą i arogancją.

Gość
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

I jeszcze ma czelność pchać się ponownie na fotel Prezydenta Tarnobrzega !

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Gość

I będzie brednie opowiadał że ” bezpartyjny”.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

Wystarczy przypomnieć efekty helikoptera związane z Mrówką ???
Mieszkańcy zapłacili koszty sądowe a cwaniak jeszcze pcha ryja do koryta ???

Gość.
2 miesięcy temu

Niech lepiej Siarkopol, Eneai i inne firmy w ramach reklamy wybuduje centrum przesiadkowe obok dworca PKP w Tarnobrzegu.
A firma Pilkington ufunduje szkło do tego „szklanego” budynku. A nie głupoty im w głowach.

sandomierzak
2 miesięcy temu
Reply to  Gość.

sandomierzanie podziekujcie komu trzeba za wyprowadzanie jedynego przemyslu z naszego miasta

Kpina Bożka
2 miesięcy temu
obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Kpina Bożka

Ha, ha, ha – oni ( urzędasy i bezradni) mają w du…IE mieszkanców i ich opinie .
Już nie raz to potwierdzili , konsultacje to są potrzebne sołtysowi i radnym tylko wtedy kiedy to wygodne .

Mar
2 miesięcy temu

Ale rozmach! Żyć nie umierać w tym Tarnobrzegu 😀

Jjj
2 miesięcy temu

Co to za brednie?

Z ostatniej chwili.
2 miesięcy temu

Co wy kretyni(?)za cyrki odprawiacie. Na co komu takie tablice potrzebne ?!
W powiatowym szpitalu w Stalowej Woli powstał nowy oddział neurochirurgiczny. W wojewodzkim w Tarnobrzegu podstawowy oddział chorób wnętrznych zamknięty już dwa(?) lata. Stary dyrektor nadający się tylko na emeryture ! Wy nic w tej sprawie nie robicie. Od marszałka Ortyla nic nie żądacie choć wam na sesji RM obiecał poprawę sytuacji w naszym szpitalu!!! Wykrzeście z siebie odrobinę godności i honoru i zrezygnujcie (spieprzajcie) już z tego urzędowania.

obywatel
2 miesięcy temu

A niebawem będą spacerować nad zalewem, oglądać tablice i WDYCHAĆ to co wyjdzie że SPALARNI jakby mało było spalin z Wisłostrady – słowem CUD Tarnobrzeski i tylko czekać jak sołtys z ekipą urzędasów przy aprobacie BEZRADNYCH wprowadzi podatek klimatyczny .
Gratulacje Dzbany Puste – tak trzymać !! oczywiście to wszystko w interesie mieszkańców ???

Ciocia Pelagia
2 miesięcy temu

Polamane chodniki w centrum miasta (szalety miejskie) a Stanczyk z Krosna ,,lansuje” kolejny ,,sukces”

a gdzie barwy siarkopolu?
2 miesięcy temu

Skoro władze tak pielęgnują najnowszą historię Tarnobrzega, TO DLACZEGO WYRZEKŁY SIĘ BARW GÓRNICZYCH?
Dlaczego ich brak na fladze Tarnobrzega? To absurd. Flaga powinna być zmieniona! Oto jeden z wariantów

7.2b.png
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content