Jak działa lokata z funduszem inwestycyjnym?

W przypadku tradycyjnych lokat depozytowych ochronę kapitału zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Świadczy ona o wysokim poziomie bezpieczeństwa takiego sposobu na gromadzenie oszczędności. Okazuje się jednak, że zmieniająca się sytuacja na rynku finansowym zachęca inwestorów do poszukiwania alternatywnych sposobów zarobku. Dowiedz się, na czym polega lokata z funduszem inwestycyjnym i czy warto się na nią zdecydować.

Czym jest lokata z funduszem inwestycyjnym?

Aby zrozumieć istotę lokaty z funduszem inwestycyjnym, warto najpierw wyjaśnić, czym są składowe tego produktu. Otóż lokata bankowa to typ umowy, która przewiduje przekazanie na rzecz banku ustalonej sumy pieniędzy na określony czas. Po zakończeniu jej obowiązywania, środki są zwracane na konto klienta wraz z odsetkami.

Z kolei fundusze zajmują się inwestowaniem pieniędzy wpłaconych przez wielu uczestników m.in. w papiery wartościowe czy inne prawa majątkowe.

Lokata z funduszem łączy w sobie dwa elementy opisane powyżej — rachunek oszczędnościowy i plan inwestycyjny. Jest to więc hybrydowy produkt finansowy. Co to oznacza? Część pieniędzy klienta trafia na lokatę, gdzie podlega oprocentowaniu i obowiązkowej ochronie BFG. Po zakończeniu umowy wpłacone środki wracają wraz z naliczonymi odsetkami.

Reszta sumy zostaje zainwestowana w wybrany fundusz i nie jest objęta ochroną. Skutkuje to tym, że w razie niepowodzenia możesz ją utracić. Proporcje rozdzielenia środków są ustalane indywidualnie przez bank, jednak z reguły wynoszą 50/50.

Lokata z funduszem inwestycyjnym w praktyce

Lokata z funduszem inwestycyjnym często kusi klientów atrakcyjnym oprocentowaniem. Wiele osób na myśl o dużych zyskach decyduje się na wpłatę pieniędzy, nie zdając sobie sprawy z ryzyka wynikającego z wyboru takiego rozwiązania. Warto wiedzieć, że ewentualne pomnożenie pieniędzy nie jest gwarantowane, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej lokaty depozytowej.

Aby wyjaśnić, jak działa lokata z funduszem, najlepiej przedstawić to na przykładzie.

Załóżmy, że Pan Damian zainwestował 8 000 zł z uwzględnieniem podziału kapitału 50/50. Bank przewiduje oprocentowanie lokaty w skali roku na poziomie 8%, a inwestycja w fundusz może przynieść 10% zysku w ciągu roku.

Zakładając pozytywny scenariusz, po 12 miesiącach zysk Pana Damiana wyniesie 320 zł z lokaty i 400 zł w ramach funduszu. Łącznie daje to przelew na rachunek klienta (przed uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych wynoszącego 19%) w wysokości 8 720 zł. 

Z kolei w przypadku niepowodzenia zysk z lokaty pozostaje na niezmiennym poziomie 320 zł. Różnicę stanowi jednak 10-procentowa strata na fundusz. W efekcie na rachunek Pana Damiana wróci kwota mniejsza niż ta, którą zainwestował, bo będzie to zaledwie 7 920 zł.

Podsumowując, lokata z funduszem inwestycyjnym daje możliwość uzyskania większych zysków, jednocześnie niosąc ze sobą spore ryzyko straty. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji klienta. Powinien być podyktowany dobrą znajomością mechanizmów działania różnych produktów finansowych.

artykuł reklamowy

 

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content