Masz zastrzeżenia do wody bieżącej? Wykonaj badanie

Woda, która finalnie trafia do obiegu i którą czerpiesz do celów socjalnych, sanitarnych i spożywczych, musi spełniać określone normy. Szczególnie zaś interesować powinny Cię te wytyczne, które dopuszczają wodę do spożycia, gdyż bezpośrednio wpływają na Twoje zdrowie. Normy te zostały uregulowane m.in. przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Przepisy mówią o tym, jakimi parametrami cechować powinna się woda, aby można było mówić o bezpieczeństwie jej spożywania. Nie bez znaczenia są parametry mikrobiologiczne, podkreślające występowanie w wodzie mikroorganizmów, ale też chemiczne i fizyczne. Parametry fizykochemiczne wody wpływają również na sprawność instalacji i efektywne działanie sprzętów, które mają kontakt z wodą.

Źródła bieżącej wody a jej jakość

Woda pochodząca ze źródeł zapewniających jej nieprzerwany pobór może pochodzić albo z własnego ujęcia, czego przykładem jest np. studnia głębinowa, albo dostarczana jest przez wodociągi. Skład wody pobieranej bezpośrednio z ujęć podziemnych różni się od składu tej, którą zapewniają wodociągi. Woda wodociągowa jest oczyszczona, zminimalizowane jest ryzyko występowania w niej groźnych bakterii. Wodociągi mają złożone systemy uzdatniania, przez co ciecz jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Inaczej jest w przypadku źródeł podziemnych, gdzie zanieczyszczenie wody związane jest z jej naturalnym cyklem środowiskowym. Z tego względu studnie wymagają własnych, odpowiednich systemów uzdatniania. Z wód gruntowych przedostają się fragmenty odchodów zwierzęcych, a wraz z nimi bakterie np. pałeczki okrężnicy czy paciorkowce kałowe. W wodzie takiej mogą się też znaleźć inne zanieczyszczenia np. często występujące w przypadku wód podziemnych duże stężenie żelaza, a nawet zanieczyszczenia mechaniczne. Zaleca się, by raz w roku zbadać wodę pochodzącą z własnego ujęcia. Badanie wody pozwoli oszacować jej skład i dobrać odpowiednie metody dezynfekowania cieczy. 

Najczęstsze problemy z wodą

Jeżeli woda jest mętna, a jednocześnie zmagasz się z nadmiernym kamieniem osadzającym się w czajniku i innych sprzętach AGD, może to świadczyć o dużej zawartości jonów wapnia i magnezu. Innymi słowy, możesz mieć twardą wodę. Kamień może powodować też brzydkie osady wokół baterii łazienkowych, na armaturze, kafelkach, pod prysznicem, a także powodować zatykanie się światła rur. Zmiękczacz do wody może być tutaj rozwiązaniem.

Zastrzeżenia mogą dotyczyć smaku czy zapachu. W przypadku charakterystycznego, metalicznego posmaku, powodem może być duża zawartość żelaza. Dodatkowe rozterki może budzić rdzawy kolor, jaki zostawia po sobie woda np. na pranych tekstyliach, co też jest objawem zażelazienia i zwiastuje ryzyko powstawania rdzy. Odżelaziacz będzie wówczas dobrym wyborem, poprawi smak, ale też pomoże uchronić przed konsekwencjami działania jonów żelaza.

To, że woda pochodzi z wodociągów, nie oznacza, że jej skład będzie dla Ciebie w pełni zadowalający. Jeśli woda ma dla Ciebie zbyt chlorowy smak, jest to najpewniej wynik zawartości chloru, który wodociągi stosują do uzdatniania wody. Wielu z nas smak chlorowanej wody nie przeszkadza, są jednak tacy, którzy woleliby pić wodę bardziej neutralną smakowo. Usuwanie chloru z wody możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnego filtra węglowego. 

Jak zbadać wodę?

Zanim wydasz opinię na temat wody i będziesz szukać konkretnych rozwiązań, zawsze powinieneś najpierw wykonać jej badanie. Tylko profesjonalne przebadanie próbki pozwoli sprawdzić rzeczywiste jej parametry i tak dobrać narzędzia do uzdatniania, aby przyniosły właśnie taki efekt, o jaki Ci chodzi. Badanie możesz wykonać za pośrednictwem pracownika Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub samemu dostarczyć próbkę, jeżeli wiesz, jak to zrobić. Najpierw powinieneś oczyścić kran detergentem lub roztworem mydła i wody. Po oczyszczeniu należy spuszczać wodę przynajmniej 5 minut. Następnie musisz wysterylizować wylewkę, po czym pobrać próbkę zimnej wody do sterylnego pojemnika.

Jeśli wolisz uzyskać wsparcie od ekspertów, którzy nie tylko sami pobiorą odpowiednią próbkę, ale też, po zbadaniu wody, zaproponują ewentualne rozwiązania na podstawie uzyskanych parametrów, poproś o pobranie próbki i przebadanie wody profesjonalną firmę, która zajmuje się tym zawodowo. Usługi takie świadczy laboratoriumwody.com.pl. Zlecić możesz konkretne, pojedyncze badania lub cały panel kompleksowych badań. 

Cykliczne badanie wody z własnego ujęcia może uchronić Cię przed konsekwencjami spożywania brudnej wody. Warto przeprowadzić je nie tylko, kiedy coś budzi Twoje wątpliwości, ale profilaktycznie np. rokrocznie (szczególnie tej ze studni), aby mieć pewność co do jej dobrej jakości. Jeśli zaś masz jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości bieżącej wody, nawet tej pochodzącej z wodociągów, nie zwlekaj z badaniem.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content