Tarnobrzeg: Opłaty za śmieci pójdą w górę? Konsorcjum FCC zamierza wystąpić o podwyżkę

Zajmujące się odbiorem śmieci z terenu Tarnobrzega konsorcjum firm FCC Tarnobrzeg i FCC Polska, wstępnie poinformowało władze miasta o tym, że wystąpi o podwyżkę kwot w ramach umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów – taką informację otrzymaliśmy dzisiaj, tj. 8 grudnia br. od rzecznika magistratu.

Za gospodarowanie odpadami w mieście odpowiada konsorcjum firm FCC Tarnobrzeg i FCC Polska, z którym końcem 2021 roku władze Tarnobrzega podpisały trzyletnią umowę. Obecnie opłata za odpady segregowane w Tarnobrzegu wynosi 26 zł od osoby, za niesegregowane zaś 52 zł. Stawki te mogą jednak ulec zmianie, o czym poinformowało konsorcjum FCC.

– Spółka FCC jedynie wstępnie poinformowała, że wystąpi o podwyżkę kwot w ramach umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów na terenie miasta, wciąż jednak nie złożyła wniosku z konkretnymi kwotami – wyjaśnia NW24.pl rzecznik UM Tarnobrzeg.

– W piśmie informującym o zamiarze podwyżki cen FCC wskazała na rosnące koszty operacyjne związane z inflacją, min. wzrost kosztów paliwa, wynagrodzenia, energii i kosztów zagospodarowania odpadów – dodaje.

Rzecznika zapytaliśmy również o przebieg procesu weryfikacji śmieciowych, którego skuteczność mogłaby wpłynąć na ewentualną obniżkę opłat ponoszonych przez mieszkańców.

– Deklaracje śmieciowe weryfikowane są na podstawie danych posiadanych przez Urząd Miasta, tj. danych dotyczących urodzeń, a od sierpnia br. danych zawartych we wnioskach o dodatki do źródeł ciepła – wyjaśnia rzecznik UM Tarnobrzeg.

– Tylko od sierpnia br. w efekcie ujawnionych rozbieżności pomiędzy złożonymi deklaracjami odpadowymi, a wnioskami o dodatki do źródeł ciepła, zaktualizowanych zostało przez mieszkańców około 300 deklaracji. Weryfikacja prowadzona jest na bieżąco, trudno oszacować ile jeszcze deklaracji zostanie złożonych ponownie – dodaje.

Ostateczna wysokość stawek za odbiór i wywóz śmieci przyjmowana jest w formie uchwały Rady Miasta.

Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tutaj jest jak jest
1 miesiąc temu

Konsorcjum obowiązuje umowa, za zerwanie powinny być duże kary, jeśli ktoś wogóle dopilnował tego w umowie, po drugie trzeba zmniejszyć częstotliwość jazdy śmieciarek w blokach, nieraz się zdarza że jest 6 śmieciarek dziennie, pytam się czy nie wożą powietrza.

obywatel
1 miesiąc temu

Ktoś musi sfinansować spalarnię na zalewem .

Tak to jest jak forsuje się prywatną , zagraniczną spółkę .

Śmieciarz
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Mieli być tacy dobrzy dla mieszkańców Tarnobrzega, obiecanki cacanki, a ci nasi radni tacy naiwni.

Tyż tak sądzę
1 miesiąc temu

O to to… Też to zauważam. Wywożą powietrze. Codziennie jest cztery samochody śmieciarki pod blokiem. Przyjadą, popatrzą i odjeżdżają bo nie ma co wywieźć. Smrodzą spalinami pod oknami bloków. Silniki mają hałaśliwe. No i nie przestrzegają przepisów. Jadą pod prąd mimo znaku zakazu wjazdu.

Walet
1 miesiąc temu

Stawki zawarte w wieloletnich kontraktach jeśli już to powinny być waloryzowane corocznie o wskaźnik wzrostu cen podawany przez GUS. I ani grosika więcej.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Walet

Jeszcze co ???
A może zaniżyli aby wygrać ???

Inflacja inflacją ale żeby mieszkańcy mieli pokrywać błędnie skalkulowane ceny ???

GUS zostaw w spokoju ( obecnie niecałe 18 procent a paliwo poszło ile ???)

Tobie ( czy innym ) pracodawca czy ZUS emerytom podniósł już 18 procent czy wzrost kosztów dojazdu samochodem do roboty według wzrostu ceny paliwa ???
Nie dajmy się ogłupiać : piekarnie zamykają, restauracje też A TO święte krowy – niech zamkną interes i tyle !!!

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  Walet

Obowiązuje umowa i zasada widziały gały co brały ! Gdybyś Ty miał firmę uwierz Mi nikt by się nie zastanawiał co i jak tylko analizował zapisy umowy i nie ważne czy miałbyś zysk czy dokładał z własnej kieszeni !

tbg
1 miesiąc temu
Reply to  Walet

W Stalowej płacą 13 zł ,brak mi słów

wrzos
1 miesiąc temu

WIEC SZYBKO BUDOWAC OWA SPALARNIE SMIECI, KTORA ZAPEWNE ZAPEWNI TARNOBRZEGOWI STABILNE CENY ODBIORU SMIECI NA LATA. TAKIE JEST MOJE ZDANIE W OBECNEJ SYTUACJI GOSPODARCZEJ POLSKI I EUROPY TO CO CHWILA W MIASTACH OPLATY BEDA WZRASTAC A BO TO PRAD ZDROZEJE, A TO PALIWA ,A TO GAZ I INNE. DLUGO JESZCZE NIE BEDZIE STABILNIE Z KOSZTAMI W POLSCE. PROPAGANDA PIS-U , ZE W POLSCE JEST TAK DOBRZE NA NIC SIE ZDAJE TYLKO NAIWNI W TO WIERZA. PROSTY PRZYKLAD CENY W SKLEPACH CODZIENNIE WYZSZE, A K……WA PENSJE STOJA !

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

A policzyłeś straty choćby zdrowotne ilu mieszkańców Tarnobrzega zachoruje na raka i ile wyda na leczenie w wyniku działalności spalarni. Tyle mówi się o szkodliwości smogu, a tu wyziewy spalarni niczym z zagłębia śląskiego !

Roman
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

A czemu mają zachorować?

Sortownik śmieci
1 miesiąc temu
Reply to  Roman

Bo mieszkają w promieniu oddziaływania takiej spalarni do 4-10 km.

Sortownik śmieci
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

Jak wybudują to podniosą ceny, jak teraz. Ty naiwny wrzosie myślisz, że Austriacy są tu, aby wspierać i pomagać tarnobrzeżanom, są po to aby z takich naiwniaków jak ty wyciągnąć pieniądze i dobrze na tej spalarni zarobić.

Wiwi
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

Nie rozumiesz glabie ,ze w St. Woli spalarnie buduje miasto i gmina bedzie 100% wlascicielem.

walt
1 miesiąc temu

warto w takich momentach przypomnieć kto tarnobrzeski PGKiM dosłownie zutylizował 😉
część mieszkańców,pewnie mniejszość,pamięta !

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Niektórzy radni jeszcze są w obecnej BEZRADZIE ??

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Kolejna odsłona nieporadności i głupoty miejskich urzędników. Rozpisują przetarg żeby wyłonić niby najtańszą ofertę, po to by w niecały rok zgodzić na na podwyżki dla konsorcjum FCC. Przecież umowa zobowiązuje dwie strony czyli jak ktoś wygrał to niech wywiązuje się z zapisów umowy albo zrezygnuje płacąc na rzecz miasta odszkodowanie za nie dotrzymanie warunków – ale to chyba poprzerasta możliwości intelektualne pracowników UM ! Z drugiej strony firmy które przegrały oferując uczciwe ceny patrząc na ten cyrk z podwyżkami, co mogą myśleć , nieudolność, brak gospodarności albo zmowa pracowników UM z firmą która wygrała przetarg na odbiór śmieci !!!

brzoza
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Amen

wrzos
1 miesiąc temu

DOPIERO W STALOWEJ WOLCE ALUMINIOWE WYZIEWY LUDZI TRUJA SPALARNIA PRZY TYM TO MALY PIKUS

Zakrzów
1 miesiąc temu

A w Stalowej Woli od lat bez zmian. 13 zł za śmieci. Prezydent złożył deklarację że dopóki on będzie prezydentem to żadnych podwyżek i szukania kasy w kieszeniach mieszkańców nie będzie. Czyli da się. Ale oczywiście Bożek to dusigrosz. Dziękujemy ci jakże fajny prezydencie. Dostaniesz kopa w wiesz co już w najbliższych wyborach.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Zakrzów

U nas też będzie BOZEK nauczyciel złożył deklaracja w sprawie wody z Wodociagów i to nawet publiczne w TVL I CO ???

Lepiej niech wódz z komitetu KOZ nie składa deklaracji bo póżniej jest odwrotnie – SAME PODWYŻKI !

Krzysztof
1 miesiąc temu

Opłaty oczywiście że pójdą w górę . 🙂
To dobrze robi na psychikę mieszkańcom … Będą chcieli spalarni a potem też będą zszokowani cenami. A i jakością środowiska. …To kolejna oczywista manipulacja…
Zastraszyć, przekłamać i śmiać się z mieszkańców Tbg.
Zrobią wszystko żeby wybudować tą spalarnie.
Więc w Polsce wybudują jeszcze kilkanaście spalarni … A potem staniemy się centrum śmieciowym Europy …na zachodzie „wygaszą” je … Do nas będą wysyłać kontenery pociągami i tirami załadowane śmieciami …
I jeszcze będziemy za to płacić duże pieniądze …. Proste ? Więc teraz manipulacja i presja a potem to już tylko zgrzytanie zębami za naszą głupotę pozostanie ….
Dziękujemy Panie Prezydencie 🙁

tbg
1 miesiąc temu

Proponuje tak z 50 zł,mysle ,ze będzie ok

Darek
1 miesiąc temu

Ponad 47 000 mieszkańców Tarnobrzega… niech połowa mieszkańców segreguje śmieci za 26 zł, druga połowa mieszkańców niech nie segreguje śmieci za 52zł. Miesiąc w miesiąc za wywóz śmieci płacimy grubo ponad 2 457 000zł !!!

To ile kosztuje ta utylizacja?

brzoza
1 miesiąc temu
Reply to  Darek

a to dziwne, bo poprzednimi laty jak śmieci jeździły do Stalowej Woli było duużo mniej.. coś na sesjach była mowa o kilkuset tysiącach albo trochę więcej ale nie ponad dwa… a przecież teraz jeżdżą do niby tarnobrzeskiej instalacji….to jak to jest?

Looc
1 miesiąc temu
Reply to  Darek

Błędy w obliczeniach: deklaracji śmieciowych nie ma nawet na 30000 mieszkańców. Poza tym mieszkańcy są karni i 99% segreguje.

tbg
1 miesiąc temu
Reply to  Darek

a jazda cięzarówkami na pusto w koło ile kosztuje?

naukowiec
1 miesiąc temu

Ukraińcy też płacą za śmieci czy też mają sponsoring?

Walet
1 miesiąc temu
Reply to  naukowiec

Ilu ich jest? 300 osób? To nic w stosunku do miekszkańców bloków, którzy deklarują sortowanie a tego w ogóle nie robią bądź dla pokazu czasem wrzucą słoiki do szkła a papier do właściwych pojemników. Uważam, że różnice sort/niesort w cenach powinny byc tylko dla domków jednorodzinnych z własnymi worami. Na osiedlach sortowanie jest nie do ogarnięcia. Patrząc po pojemniach na moim osiedlu to ponad 90% nie sortuje. Donosić na nikogo nie zamierzam, ale może w ten sposób niesort spadnie na np 35zł za osobę a fikcji nie będzie? Dodatkowo śmieci z jednorodzinnych są regularnie podrzucane do pojemników osiedlowych. Tak jak gabaryty, które jak widać na PSZOK się nie chce wywieźć.

naukowiec
1 miesiąc temu
Reply to  Walet

1.Ilu ich jest? 300 osób?

To tak ze trzy, cztery bloki. Mało?

2.Dodatkowo śmieci z jednorodzinnych są regularnie podrzucane do pojemników osiedlowych. Tak jak gabaryty, które jak widać na PSZOK się nie chce wywieźć.

Wynosiłem dziś śmieci. Obok kosza na plastyki stoi wór z plastykowymi butelkami Nikt mnie nie przekona, że w blokowej kuchni o szerokości 2 metry 10 cm i długości 2 metry 40 cm jest miejsce na wór po pas na butelki plastykowe.

Część
1 miesiąc temu

No właśnie tak

NjYwNjYuYQs4FThZdg5sHntNbAMwV2JILFV0SHZAdlohWD0MdBIvBjUSPBN3Aj4JPRlgGjVaPgI2AyEZdkN9UmtFew48EHcMYE93NWxFf1xvR3hcdx8-DXsK.jpeg
Jjj
1 miesiąc temu

Fajnie

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
33
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content