Tarnobrzeg: O czynnej ochronie zagrożonych gatunków ptaków siewkowatych (zdjęcia oraz video)

Anna Floryszek-Kosińska oraz ornitolog Łukasz Bednarz byli gośćmi tarnobrzeskiego Centrum Natura 2000. Członkowie Fundacji Ptasie Horyzonty opowiadali o czynnej ochronie zagrożonych gatunków ptaków siewkowatych.

Do rodziny ptaków siewkowatych należą m.in. mewy, rybitwy, czajki, sieweczki, rycyki, kuliki i ostrygojady. Ptaki te, spotykane również w okolicach Tarnobrzega, podlegają ochronie gatunkowej. Ponieważ zakładają gniazda na łąkach oraz na piaszczystych łachach wiślanych, ich lęgi są bardzo zagrożone zniszczeniem.

Prowadzona przez Fundację Ptasie Horyzonty ochrona czynna, polega na ludzkiej ingerencji w naturalne procesy, której celem jest zachowanie liczebności populacji. W omawianym przypadku ochrona ta polega na sztucznym wychowie wyklutych w inkubatorach piskląt i ponownym przywróceniu ich do gniazd jako młodociane, podrośnięte osobniki. W ten sposób zyskują one większe szanse na przeżycie.

Prelegenci przedstawili także inne działania, mające na celu ochronę ptaków siewkowatych – coroczne wykaszanie wysp na stawach w Jeziórku oraz wysp wiślanych, stanowiących ważne miejsca rozrodu tych gatunków ptaków.

Opowiedzieli także o obrączkowaniu i monitoringu ptaków. W ten sposób zbierane są informacje pozwalające poznać biologię badanych gatunków.

info: Centrum Natura 2000

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hello
1 miesiąc temu

Darek miasto zawalone śniegiem porażka przy urnie nie zapomnimy

Wstd
1 miesiąc temu

Miasto zawalone śniegiem Darek nie dałeś rady

obywatel
1 miesiąc temu

ODJEB??? SIĘ od belfra tancerza ??
O co wam chodzi ??
Skąd na to mają brać ??

Nie wiecie ?? Nie czytacie prognoz pogody ???
Zapowiadali opady śniegu – to są ??
Słyszeliście o tym także , pisali i mówili ,
ŻE ZAWIEJE i ZAMIECIE ????
Cierpliwości !!! Jak zawieje i zamiecie to po problemie ???

gosciu
1 miesiąc temu

Jest zima to miasto zawalone śniegiem jak każde miasto w Polsce..Marudom Polecam Las Palmas,Arubę, Kanary czy Casabkanka geniusze internetowi od 7 boleści

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content