Nagroda dr Michała Marczaka dla Jana Puka

Jan Puk, twórca ludowy z Trześni, został laureatem kolejnej, ósmej już nagrody im. dr Michała Marczaka, a uroczyste jej wręczenie w Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, uświetnił koncert zespołu Cyganianki.

Gala, podczas której wręczono nagrodę ufundowaną przez Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu i Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, została zorganizowana w minioną sobotę, 17 grudnia.

– Kiedy 8 lat temu wymyśliłem tę nagrodę  i zaczęliśmy ją wprowadzać w życie, uznaliśmy, że należy docenić osoby działające na rzecz tzw. małych ojczyzn. Do tej pory nagradzaliśmy ludzi opisujących swe ojczyzny za pomocą pióra, a dzisiaj mamy wyjątkową postać, czyli Jana Puka, człowieka, który też opisuje, ale przede wszystkim rzeźbi swoją małą ojczyznę – mówił Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu dodając, że w tym roku nagroda będzie potrójna, ponieważ Jan Puk, prócz nagrody finansowanej, otrzyma pamiątkowy grawerton oraz wystawę w tarnobrzeskim muzeum.

O idei tej nagrody mówił także starosta Jerzy Sudoł podkreślając, że jest ona po to, by wyróżniać ludzi z pasją, którzy potrafią, dzięki swojej twórczości, wyczarować piękne rzeczy. Zapewnił też, że pretendentów do kolejnych nagród na pewno nie zabraknie, bo nasz region może poszczycić się szerokim gronem pasjonatów, pracujących na rzecz swych miast, miasteczek i wiosek.

By pokazać swoją twórczość Jan Puk przywiózł ze sobą kilka rzeźb i tomiki wierszy. Tuż po otrzymaniu nagrody podziękował za docenienie jego pracy i chętnie opowiadał o swoich osiągnięciach w dziedzinie kultury ludowej, o spotkaniach z najmłodszymi miłośnikami jego twórczości, których odwiedza w okolicznych szkołach. Wspomniał też, że w tym roku, z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymał  najcenniejsze wyróżnienie dla twórców ludowych – Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. 

————————-
Dr Michał Marczak to polski historyk, bibliotekarz-archiwista, etnograf, pedagog i publicysta, związany przez wiele lat z rodem Tarnowskich z Dzikowa i ich zbiorami dzieł sztuki, które po II wojnie starał się uchronić przed grabieżą. Był także nauczycielem w liceum rolniczym w Dzikowie. Za swoje zasługi doczekał się w Tarnobrzegu swojej ulicy. Jego imię nosi także Miejska Biblioteka Publiczna.

foto&info: Powiat tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
1 miesiąc temu

Ciekawe kogo znajdą następnym razem.? Może Leśnego dziadka?

jarzabek
1 miesiąc temu

puk puk kto tam? puk spoko wchodz

Alf
1 miesiąc temu

Co tam Wam się znowu nie podoba wieczni narzekacze. Może sami coś stworzycie?

Cienty Walenty
1 miesiąc temu

Ten oblakany Zych niedlugo sprowadzi na ten zamek strachy i bedzie sam tanczyl w swych bordowych niezniszczalnych spodniach ze swojej komunii !!!!! Na Sylwestra bedzie sie tam bawil oblakany Tadeusz ze swoja ksiezna Malgorzata !!!!!

no nie?
23 dni temu
Reply to  Cienty Walenty

prezesie w tbg u niema zadnego zamku jajblizsze takowe znajduja sie w baranowie sandomierskim i pieknym krolewskim miescie sandomierzu

Szczepan
1 miesiąc temu

Lokalny artysta, który wystawiał swoje dzieła w całej Polsce i za granicą otrzymał lokalną nagrodę. Lokalna społeczność narzeka na lokalnym forum.
Komu te wyróżnienia mamy dawać?

Szacunek i wyrazy podziwu dla Pana Puka.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content