Trwają starania o utworzenie w Tarnobrzegu stałego punktu poboru krwi

Trwają starania o utworzenie w Tarnobrzegu stałego punktu poboru krwi. Krwiodawców wspierają władze miasta i powiatu.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł we wtorek 13 grudnia uczestniczyli w spotkaniu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, podczas którego rozmawiano o problemach oraz przyszłości tarnobrzeskiego krwiodawstwa. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy wiceprezesa zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka„ w Tarnobrzegu Zbigniewa Dendury. Klub „Barbórka” reprezentowała także sekretarz i skarbnik klubu Małgorzata Kucwaj. Gospodarzami spotkania byli: dyrektor RCKiK w Rzeszowie Ewa Zawilińska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa RCKiK Urszula Bzdek oraz dyrektor Podkarpackiego Oddziału PCK w Rzeszowie Maciej Maruszak.

Głównym celem spotkania było przedstawienie pomysłów na odbudowanie bazy stałych krwiodawców w mieście i powiecie, ale także omówienie problemów z jakimi boryka się krwiodawstwo w Tarnobrzegu, a te najważniejsze to, brak stałego punktu poboru krwi – oddziału terenowego RCKiK oraz brak oddziału rejonowego PCK. Argumenty za powołaniem na nowo tych oddziałów w Tarnobrzegu przedstawili uczestniczący w spotkaniu członkowie nowego zarządu klubu HDK PCK „Barbórka” w Tarnobrzegu. Mowa była o tym, jak istotne dla odbudowania krwiodawstwa w Tarnobrzegu jest funkcjonowanie stałego punktu poboru umożliwiającego nieograniczone możliwości oddawania krwi. A potencjał do dobudowania bazy krwiodawców zarówno Tarnobrzeg, jak i powiat tarnobrzeski mają olbrzymi.

– Zwróciliśmy uwagę na możliwość pozyskiwania nowych krwiodawców wśród uczniów szkół średnich oraz słuchaczy szkół wyższych znajdujących się w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim. Olbrzymi potencjał drzemie w znajdujących się na terenie Tarnobrzega i powiatu zakładach pracy, w służbach mundurowych, to przecież druhowie PSP i licznych jednostek OSP, funkcjonariusze policji, straży miejskiej, także wojskowi, w Nowej Dębie mamy przecież jednostkę wojskową, na naszym terenie działają Strzelcy, są terytorialsi – podkreślał Zbigniew Dendura, wiceprezes zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka„ w Tarnobrzegu. Zaznaczył jednak, że podczas rozmów z potencjalnymi dawcami krwi zawsze pada pytanie o stały punkt poboru, który umożliwiłby krwiodawcom swobodne decydowanie o terminie donacji, a nie narzucanie go z góry podczas organizowanych sporadycznie akcji poboru krwi.

Starania krwiodawców tarnobrzeskich wspierają władze miasta i powiatu, co także podkreślono podczas spotkania w Rzeszowie.

– Wraz ze starostą tarnobrzeskim zapewniliśmy o swoim zdecydowanym wspieraniu inicjatywy krwiodawców, zadeklarowaliśmy pomoc przy organizacji stałego punktu poboru krwi. Podkreśliłem, że jako Miasto jesteśmy w stanie zapewnić pomieszczenia dla punktu krwiodawstwa. Prowadzimy także rozmowy z zarządem Klubu HDK „Barbórka” w sprawie przygotowanych przez klub propozycji dotyczących przywilejów w mieście dla Zasłużonych Krwiodawców – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Temat pozostaje otwarty. Dyrekcja RCKiK Rzeszów nie przekreśla szans na ponowne otwarcie stałego punktu poboru krwi w Tarnobrzegu ale podkreśla, że musi być to poparte statystykami oddawania krwi w mieście oraz wskaźnikami ekonomicznymi, z których są rozliczani przez Ministerstwo Zdrowia. Wszyscy uczestnicy spotkania zadeklarowali ścisłą współpracę na rzecz odbudowy krwiodawstwa w Tarnobrzegu i odtworzenia tu oddziału RCKiK oraz oddziału PCK.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Armani
1 miesiąc temu

Nie spierd%^!<~cie tego. Zamknijcie tę sprawę do końca z pozytywnym skutkiem

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Armani

Czyli waść czego i jak ???
Mając na wzgłecie dokonania wcześniejsze to ma być jak z zakończeniem drogi obwodowej niedonczonej, czy jak ze słynnym parkiem ( w zwierzyńcu) , czy zwrotem 8 mln , czy jak z dodacja w wysokości 35 mln ( dwóch czeków), czy może tak jak z odśniezaniem lub ze słynnym budżetem obywatelskim ????

Łysy
1 miesiąc temu
Reply to  Armani

Znając życie to g**** z tego będzie. Kiedyś byłem krwiodawca ale potem dałem sobie spokój jak musiałem dopłacać do interesu

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Krew która ratuje życie innym ludziom i muszą być czynione starania o utworzenie stałego punktu krwiodawstwa – paranoja i patologia w tym kraju !

obywatel
1 miesiąc temu

A jakże ???
Pierwszy dzień tygodnia to i fotka musi być pierwszego lansera ( lub lesera) .
Spotkanie było , kawunie wypili, ciasteczko zjedli I naradzie TYLE !
Jest się czym pochwalić ????

Armani
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

To nic…. Że, dziś pojawił się tu. Ja naszą mordeczkę vel. „Dariusza z Krosna” widziałem również w tv Polsat. Rozpanoszył się ten Nasz Car

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Armani

Całe szczęście , że telewizji nie mam.
Nie musiałem patrzeć na mordeczkę jego .
A co ta mordeczka opowiadała ??
CO ??? KOMU??

Leon
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Mówił, ze miasto w rozkwicie. mieszkańcy szczęśliwi. mało hejtu w Internecie.

Amatorka
1 miesiąc temu

Nie oddawać krwi, to problem sam się rozwiąże. Krew powinna być kupowana a nie dawana i na krwi powinni ludzie zarabiać. Socjalizmu ciąg dalszy.

tbg
1 miesiąc temu
Reply to  Amatorka

zobaczymy ,jak ci będzie potrzebna ile zapłacisz gówniaro!

Mowa Trawa
1 miesiąc temu

I co z tego wynika
NIC

Gość
1 miesiąc temu

Baju baju będziesz w raju…
W ramach czwórmiasta przenieście stały punkt poboru krwi ze Stalowej Woli do Tarnobrzega 🙂 🙂 🙂

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Oni prezydentowi Bożkowi w ramach czwórmiasta (?) zabrali szprychę kolejową do CPK choć najkrótsza trasa kolejowa z Rzeszowa do Warszawy jest przez Tarnobrzeg
Zabrali również WODY POLSKIE . We wszystkich byłych miastach wojewódzkich są tylko z Tarnobrzega zabrali do Stalowej Woli.

wojto z sando
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

tbg to nie pepek tego swiata synu ni wszystko w nim musi sie znajdowac

heniek
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

I słusznie.!!!!!

rowerowy
1 miesiąc temu

Jeśli takie spotkania przynoszą wymierne rezultaty, to teraz niech prezydent odwiedzi z odpowiednią delegacją lokalnych projektantów drogowych. Może trzeci organ gminy przywróciłby wykonywanie w mieście dróg rowerowych przy drogach pieszych zamiast dróg pieszo-rowerowych? Kto wie, może dałoby się nawet budować asfaltowe ścieżki rowerowe jak na Kopernika?

Next
1 miesiąc temu
Reply to  rowerowy

Dobry pomysł na wniosek. Skoro zrzucają wybór kostki na projektanta jakby on decydował, to niech apelują u niego o wybór asfaltu.

Sigma
1 miesiąc temu
Reply to  Next

Może uda się coś zrobić w tym względzie.

Ten z rowerem
1 miesiąc temu
Reply to  rowerowy

Cytat: „.. może dałoby się nawet budować asfaltowe ścieżki rowerowe jak na Kopernika?”

Nie ma o co się dopraszać. Urzędowi Miasta pozostała do spieprzenia jedynie droga rowerowa do cmentarza w Sobowie. To już niewiele. Ponoć jest w planie do wykonania, jeno nie wiem na jaki rok.

:-/
1 miesiąc temu
Reply to  Ten z rowerem

Na dzień dzisiejszy można jechać do cmentarza drogą asfaltową, gładką, a po wykonaniu drogi z kostki nierówno ułożonej nie będzie już gładziutko.

rowerowy
1 miesiąc temu
Reply to  Ten z rowerem

Nie tylko, do wykonania „po tarnobrzesku” są też ciągi pieszo-rowerowe m.in. na Wyspiańskiego i 1 Maja. Co innego gdyby budowane chodniki rowerowe były znakowane jako nieobowiązkowe dla rowerzystów z jednoczesnym pomalowaniem wirtualnych pasów rowerowych na jezdni, o których pisał Lucas, albo toru jazdy rowerem i odstępu wyprzedzania, o którym pisał Next.
comment image

Wtedy wręcz możnaby dopuścić ruch rowerów na szerszych chodnikach bez ich przebudowy. A kiedyś za innego prezydenta przebudowałoby się je na ciągi asfaltowe podzielone linią na drogę rowerową i drogę pieszą.

Kowalski
1 miesiąc temu
Reply to  rowerowy

Podsumowując od lat wiadomo co i jak należy zrobić, więc skoro tego nie robią znaczy to, że ktoś tego nie chce. Pozostaje tylki pytanie kto jest tym hamulcowym.

rowerowy
1 miesiąc temu
Reply to  Kowalski

Raczej jakiś wieloletni pracownik urzędu, bo prezydenci się zmieniają a standardy pozostają te same. Pewnie zagorzały kierowca.

no to
1 miesiąc temu
Reply to  rowerowy

jeśli chodniki miałyby być przebudowane kiedyś na szlaki pieszo-rowerowe, bez sensu malować te sierżanty. Potem trzebaby je zmazywać, kiedy nie będzie już wolno jechać rowerem po jezdni.

Next
1 miesiąc temu
Reply to  no to

Wystarczyłoby nie odmalować sierżantów w roku bezpośrednio poprzedzającym rok planowanej przebudowy danej drogi i samoczynnie by się wytarły. Ale żeby zadowolić negujących możnaby namalować samą kolorową linię 2,0-2,5 m od prawej krawędzi jezdni i uzupełnić ją znakami z napisem „Wyprzedzaj za kolorową linią”. W sumie tak byłoby nawet lepiej, bo byłby jasny komunikat dotyczący tej linii.
comment image

prawo drogowe
1 miesiąc temu

sporo lat oddawałem krew i to jest w wstyd bo jak było miasto wojewódzkie było inaczej a teraz problemy się załatwia w rzeszowie a tam też nie jest za kolorowo np inspekcja polskich dróg która jest fatalna jak na podkarpacie ale nie będę wspominał o innych województwach i całym kraju sami złodzieje i krwiodawców też obkradaja i nie powiem jeszcze z czego bo to nie dotyczy tego tematu tylko ludzi mieszkajacych w tym kraju jak sie daja robić w bambo nie powiem przez kogo

MezzI
1 miesiąc temu

po punkcie lecimy z odzyskiem Rejonu PGE i Wód Polskich od zaborców

Salwador
1 miesiąc temu
Reply to  MezzI

Po chu….a.Przeciez punkt krwiodastwa jest w Stalowej Woli.Tak samo Wody Polskie.To zaledwie 20 minut jazdy.W Warszawie czy Krakowie trzeba jechać z jednego końca miasta na drugie godzinę i nikt nie robi w każdej dzielnicy urzędów.Chcesz koniecznie pomóc i oddać krew to do Stalowej Woli.Wystarczy

Dalej i dalej
1 miesiąc temu
Reply to  Salwador

Trolle z plawa obecne pod każdym komentarzem.

Jazon
1 miesiąc temu
Reply to  Salwador

Całkowita zgoda.Wystarczy ze jest w Stalowej Woli.Niewielka odleglosc wiec nie widzę problemu.Tak jak nie widzę problemu z PCK,Castorama,Galeria Handlowa,zakładami pracy,Wodami Polskimi itp.Tak jak Stalowa nie widzi problemu braku u siebie jeziora,WORDu .Fakt ze Stalowa Wola wyrosła na lidera miast północnego Podkarpacia ale to nie powod aby lamentować.Tarnobrzeg wrocil do statusu cichego,małego miasteczka na uboczu.Takia dzielnica Stalowej Woli.

wojto z sando
1 miesiąc temu
Reply to  MezzI

a po co wam te wody polskie?wody u was brakuje czy co?

wrzos
1 miesiąc temu

BAJU BAJU BEDA W RAJU !! PREZYDENT BOZEK JUZ NIE JEDNO W MIESCIE OBIECYWAL, KADENCJA POWOLI DOBIEGA KONCA A TU WIELKIE NIC !! TYLKO WALACE SIE RUDERY NA RYNKU, SZPETNE OGRODZENIE PO GALERII WIDMO W SCISLYM CENTRUM, ROZPADAJACY SIE BUDYNEK DWORCA PKP,,NIEDOKONCZONE BUDOWY KILKU BUDYNKOW , ROZPADAJACE SIE AUTOBUSY MPK I INNE, SPRAWIEDLIWIE DODAM, ZE POSTARAL SIE O BUDOWE OBWODNICY JAKA BY ONA NIE BYLA., ALE NOWYCH ZAKLADOW PRACY JUZ BRAK!

ziguli
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

a po co ci te zaklady pracy?zebys charowal za miske ryzu? sciesle centrum dobre hehe

Jjj
1 miesiąc temu

Te starania trwają już kilka lat

wrzos
1 miesiąc temu

DO JAZON CICHY, MALY I NA UBOCZU TO JESTES TY TROLLU Z PLAWA !!! DOPIERO PLAWO TO WIES NA UBOCZU ZA SIEDMIOMA LASAMI TYLKO NA SILE CHCA TAM MIASTO ZROBIC ! ZAWSZE TA ALUMINIOWA WOLA BYLA PASKUDNA, STRUTA ALUMINIUM, BANDYCKA I CHULIGANSKA !!! WIELKIE DZIADOSTWO

babsko
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

wrzos co za bzdury tu wypisujesz.Troszeczkę pokory.Jazon ujął to doskonale.

Tbg skur......y
1 miesiąc temu
Reply to  babsko

Do piekła z wami.

Alf
1 miesiąc temu

Czytam te komentarz i mam wrażenie ,że niektórzy dalej śnią o przeszłości. Pamiętam jakie było ciśnienie na powstanie drogi obwodowej i galerii . Czy coś to realnie w mieście zmieniło ? Popatrzcie na przyszłoroczny budżet nasz i Stalowej . Jest dwukrotnie wyższy od naszego. Niestety ale inni nam odjechali i nadal będą. Czas dorosnąć

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

ja myślę,że większość się już z losem pogodziła. cudów nie ma się co spodziewać. mieliśmy tu sztafetę żwiruka,dziubińskiego,mastalerza i kiełba przez ponad 20 lat i oni skutecznie chyba wyleczyć powinni oraz ich rozmach ze snów o potędze. zwłaszcza,że zdaje się iż najlepszy czas Tarnobrzeg po prostu przespał. będzie to fajna do mieszkania senna mieścina emerytów z dość ograniczonym dostępem do pewnych usług publicznych… jak chcemy kina to od lat jeździmy zresztą poza Tarnobrzeg,część i do pracy jeździ za Tarnobrzeg,podobnie z niektórymi zakupami i tak dalej i dalej. natomiast żyje się tu nadal bardzo fajnie i dość spokojnie. zależy co kto lubi i na czym mu zależy. ja gdybym chciał galerii,sklepów,wydarzeń kulturalnych i komercyjnych to bym się nie do Stalowej i nawet nie do Rzeszowa (choć to miasto wyrosło i już sporo oferuje i widać to dokładnie jak się Rzeszów sprzed 20/25 lat pamięta) tylko gdzieś dalej do jeszcze większego ośrodka. tyle,że ja wiem,że mi się nie uśmiecha w drodze do pracy i z niej tracić godziny albo dwóch w korkach czy zmieniając tramwaje,wolę siąść na rower po pracy i w 10 minut być w lesie,nad jeziorem,nad rzeką etc. podobno inteligentni ludzie nigdy się nie nudzą. wydaje się to być prawdą.… Czytaj więcej »

podkarpacki
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Po co tak skomplikowane wywody.Wystarczy mieszkac w spokojnej dzielnicy Stalowej Woli -Tarnobrzeg a po rozrywki,zakupy,i inne dobra jakie niesie miasto łącznie z praca jechac do Stalowej Woli.Tak jak ktos wczesniej napisal w niejednym wielkim miescie dalej maja do niejednej atrakcji,urzędu czy instytucji niż by do Stalowej Woli.W tym kontekście wnioskowana stała Stacja Krwiodawstwa nie ma racji bytu w Tarnobrzegu .I zapewne komisja to widzi i nie zgodzi sie na takowa.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  podkarpacki

można i tak ale dwie rzeczy : po 1 Tarnobrzeg to bardziej by się nadawał na dzielnicę Sandomierza starego piastowskiego grodu położonego ledwie 10 km na północ – wiadomo historia,prestiż,piękne zabytki – żadne miasto w okolicy nie może się historycznie z Sandomierzem równać i co więcej kiedyś to była właśnie ziemia i województwo sandomierskie. po 2 to akurat w Stalowej też tych sklepów za specjalnych nie ma – wiem bo zdarza mi się bywać i może do salonu Bytomia mógłbym zaglądnąć ze względu na sentyment bo lubię tę markę odzieżową a tak to też żadne rarytasy a we wspomnianym Rzeszowie wybór jednak jest dużo okazalszy. nie wiem jak stacja krwiodawstwa akurat ale naprawdę trzeba mieć tony złej woli by czuć kompleks Stalowej jak się jest mieszkańcem Tarnobrzegu albo na odwrót. wydaje się,że takie przerzucanie się uprzejmości zarezerwowane jest dla dzieciaków albo kiboli. ja tam ani nie czuję nienawiści do Stalowej Woli i bywam tam w kinie albo na kebabie (jeden z lepszych na Podkarpaciu) ale ogólnie bardzo rzadko bo zwykle jeżdżę w innym kierunku ani też nie czuję kompleksu z tego tytułu,że urodziłem się w Tarnobrzegu. z perspektywy Tarnobrzega zazdrościłem przez lata prezydenta Szlęzaka i to pomimo różnic światopoglądowych. to… Czytaj więcej »

Armani
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Trudno się nie zgodzić, ale czy oczekujemy zbyt wiele ? Nie będę wymieniał czego Nam brakuje, bo to jest oczywiste. Podstaw i standardu na normalne, średniej wielkości miasto w Polsce

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Armani

zależy czego oczekujemy.
poza tym nasze miast swój największy boom już przeżyło i średnio słabo zagospodarowało tamten sukces stąd dziś trudno oczekiwać,że nagle zacznie być konkurencyjne w stosunku do Rzeszowa.
na moje oko z miast średnich stanie się za dekadę dwie miastem po prostu małym jakim było przed siarkowym boomem nieprzypadkowo.
moje doświadczenie uczy,że jak czegoś chcę to muszę sobie sam to zorganizować a nie liczyć na kapitana państwo co dopiero na nasze miasto.
jest takie jest po prostu i nie ma co się łudzić,że będzie nagle jakoś rewolucyjnie lepiej.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Armani

chyba,że przyjdzie ktoś kto o tym nie wie i zrobi cuda może nie dosłownie ale coś w tym rodzaju.
tylko nikogo takiego nie widać na horyzoncie.
młodzi nie pchają się do samorządowej polityki a tych co są i tak prowadzą jak na smyczy tatusiowie z pis 🙂

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
44
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content