Baranów Sandomierski: W ramach lasowiackiej wigilii przypominali dawne, świąteczne zwyczaje (fotoreportaż)

Od ponad czterdziestu lat w Baranowie Sandomierskim odbywa się „Wigilia Lasowiacka”. Przedświąteczne spotkanie, kultywujące dawne zwyczaje i obrzędy, przygotował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz grupa obrzędowa „Lasowiaczki”.

O tegorocznej Wigilii Lasowiackiej, która odbyła się w minioną sobotę,  opowiadają organizatorzy: „To piękny wieczór przepełniony regionalnymi zwyczajami, opowieściami jak to dawniej bywało w wigilijny czas, wypełniony zapachami, smakowitymi potrawami wigilijnymi, zapalonymi świecami, choinkami i mnóstwem kolęd wspólnie śpiewanych przez zaproszonych gości. A goście to znamienici, wszak to sympatycy naszej działalności kulturalnej, darczyńcy, sponsorzy i współtwórcy różnych wydarzeń.

Gospodynie tego wieczoru, zespół „Lasowiaczki”, szczególnie dbają o zachowanie tradycji, tak więc najpierw wniesiono do sali „króla”, czyli snop z żytniej słomy trzykrotnie związany trzema powrózkami, jako że trzy osoby były w stajence betlejemskiej: Jezus, Matka Boska i święty Józef. Następnie po odczytaniu przez dyrektora MGOK-u fragmentu Ewangelii o narodzeniu Chrystusa i wspólnej modlitwie, Zosia Wydro i Basia Sroczyńska wyjaśniły po co stoi drewniana niecka z wodą, siankiem i pieniążkiem. I choć wszyscy goście przyszli wymyci i wystrojeni, to żeby się im darzyło, zdrowie nie opuszczało, a kobiety gładką cerę miały „Lasowiaczki” wołały znane osoby ze świata polityki, oświaty, mody i artystycznego by obmyły twarz wedle zwyczaju.

Była wzruszająca chwila na łamanie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnie życzeń świątecznych, a potem już kolacja, gdzie wszyscy smakowali barszcz grzybowy, ziemniaki z olejem okraszone cebulą, lasowiackie chopcie, czyli gołąbki z kaszą, pierogi i kompot z suszu. Podczas wieczerzy promowane były przepiękne i pyszne potrawy rybne wynikające z tradycji rybackich naszego regionu – Puszczy Sandomierskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania, więc tradycyjne kolędy zabrzmiały w sali w wykonaniu najmłodszych wokalistów MGOK-u, jak również wszystkich gości tego wieczoru. Niech ten nastrój wkrótce wypełni wszystkie domostwa na świeci. Bądźmy przyjaźni dla siebie, serdeczni, cierpliwi i radośni. Wesołych świąt kochani.”

foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content