Kubeczek menstruacyjny – dlaczego warto się na niego zdecydować?

W ostatnich latach kubeczki menstruacyjne stały się bardzo popularnym środkiem higienicznym stosowanym przez kobiety podczas miesiączki. Dlaczego warto na niego postawić i na co zwrócić uwagę przy zakupie kubeczka menstruacyjnego?

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to zbiorniczek w kształcie kieliszka wykonany najczęściej z silikonu medycznego. U dołu posiada niewielką, prostą łodyżkę lub taką w kształcie pętli.

Zbiorniczek służy do zbierania krwi menstruacyjnej, a łodyżka ułatwia wyciąganie kubeczka z pochwy. Zatem kubeczek jest wielorazowym środkiem higienicznym, który aplikuje się tak jak zwykłe tampony.

Jak dobrać kubeczek?

Kubeczek można dostać w kilku rozmiarach – najczęściej S, M i L oraz różnej twardości. Rozmiar dobiera się indywidualnie według swoich potrzeb. Należy zwrócić uwagę na to czy już się rodziło, jak bardzo obfite ma się miesiączki oraz czy ma się silne mięśnie dna miednicy.

Przykładowo, dla kobiety, która wcześniej nie rodziła, nie uprawia regularnie sportu (czyli nie ma zbyt silnych mięśni dna miednicy) oraz jej krwawienie nie jest bardzo obfite – najlepiej kupić miękki kubeczek w rozmiarze S lub M.

Oczywiście rozmiary i twardość mogą się różnić w zależności od producenta kubeczka, dlatego najlepiej skorzystać z tabelek lub poradników zamieszczonych w sklepach internetowych.

Higiena i aplikacja kubeczka

Przed założeniem kubeczka należy go umyć i wygotować przez 5 minut we wrzątku. Można go też zdezynfekować w specjalnie do tego przeznaczonym preparacie. Opróżniając kubeczek w trakcie okresu wystarczy wylać zawartość, wypłukać kubeczek w wodzie i umyć. Po zakończeniu okresu należy ponownie wygotować kubeczek.

Następnie trzeba go wysuszyć i przechowywać najlepiej w przeznaczonym do tego celu woreczku z naturalnego materiału lub pojemniczku. Przed aplikacją kubeczka należy umyć dokładnie ręce, przyjąć wygodną pozycję – na przykład kucając, zwinąć kubeczek w rulon lub literę S i zaaplikować do pochwy.

Kubeczek nie musi być wkładany bardzo głęboko – na początku może sprawiać to trudność, jednak z czasem da się go „wyczuć”. Bardzo ważne jest aby kubeczek rozłożył się wewnątrz ciała – inaczej będzie przeciekał. Można sprawdzić to palcem. Przy wyciąganiu kubeczka należy ponownie przybrać wygodną pozycję, odessać kubeczek ściskając go lekko i wysunąć. Może się to wydawać skomplikowane i niewygodne, jednak jest to tylko kwestia wprawy.

Zalety kubeczka menstruacyjnego

Jest on ekologiczny i długowieczny – przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć nawet 10 lat. Używając kubeczka nie generuje się dodatkowych śmieci, które zalegałyby setki lat na wysypisku. Jego koszt może wydawać się duży, jednak po kilku miesiącach wydatek się zwraca, ponieważ nie ma potrzeby kupowania dodatkowych środków higienicznych.

Jego ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, kończąc na około 200. Jest on wyjątkowo higieniczny i bezpieczny – silikon medyczny jest powszechnie stosowanym materiałem, na przykład w implantach piersi.

Dodatkowo kubeczek jest wygodny i niewyczuwalny podczas noszenia. Jego aplikacja nie jest trudna ani czasochłonna. Niewątpliwą zaletą jest też to, że taki kubeczek może pozostawać w ciele do 12 godzin – dzięki temu nie trzeba martwić się jego opróżnianiem w pracy czy podczas snu. Może być stosowany również na noc.

Warto pamiętać aby wybrać kubeczek wysokiej jakości od sprawdzonego producenta i najlepiej z silikonu medycznego. Inne kubeczki nie dość, że mogą przeciekać to również mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Odpowiednio dobrany kubeczek będzie świetną, wygodną, tanią i ekologiczną alternatywą dla klasycznych środków higienicznych.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content