Dezynfekcja wody — na czym polega i jakie ma znaczenie?

O dezynfekcji wody mówi się w kontekście jej bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi i zwierząt. Woda pitna nie będzie pozostawała bez wpływu na dobrostan organizmu, jeśli będzie zanieczyszczona i nie zostanie poddana procesom dezynfekcji. Co więcej, procesy te mają również znaczenia dla ekologii.
 

Czym jest dezynfekcja wody?

Dezynfekcja wody to jeden ze sposób jej uzdatniania. Jest to zabieg, który prowadzi do zniszczenia w niej drobnoustrojów chorobotwórczych. Eksperci definiują dezynfekcję jako oczyszczanie wody, podczas którego organizmy chorobotwórcze, zarówno żywe, jak i zarodniki, są usuwane lub unieszkodliwiane. Najlepsze metody dezynfekcji wymagają również zapobiegania wtórnemu rozwojowi mikroorganizmów. Dezynfekcja odbywa się na różne sposoby, metodami fizycznymi i chemicznymi. Innymi słowy, mówimy o dezynfekcji wody, jeśli poddajemy ją fizyczno-chemicznym oddziaływaniom, w wyniku których pozbędziemy się z niej zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Takie uzdatnianie wody to nadanie jej parametrów, które czynią ją zdatną do spożycia lub do wykorzystania w innych celach, kiedy konieczne jest uzyskanie cieczy bez zarazków.

Gdzie potrzebna jest dezynfekcja wody?

Dezynfekcja wody konieczna jest przede wszystkim wtedy, kiedy ma być spożywana. Surowa woda zawiera w sobie masę różnych substancji organicznych, które nie są obojętne dla organizmu. Wodociągi, dostarczające ciecz do domostw uzdatniają wodę, a to, co finalnie wypływa z kranu, jest bezpieczne dla naszego zdrowia. W przypadku gospodarstwa domowego, które czerpie wodę z własnego ujęcia, woda przed spożyciem powinna zostać zdezynfekowana. Surowa woda gruntowa zawiera, chociażby bakterie, które przedostają się tam z odchodów dzikich zwierząt. Część z nich może powodować zatrucia, biegunki, bóle brzucha, część zaś może nawet wywoływać groźną żółtaczkę. Pamiętać trzeba, że dezynfekcja wody przeznaczonej do spożycia nie dotyczy jedynie gospodarstw domowych, ale też przemysłu spożywczego. 

Spożycie wody to nie jedyna sytuacja, kiedy potrzebna jej dezynfekcja. Procesowi temu podlega również woda w basenach i pływalniach. Jako że w miejscach tych może dojść do przeniesienia do wody martwego naskórka, potu, śliny czy innych wydzielin ciała, nawet jeśli w śladowych ilościach, to konieczność usuniecie bądź unieszkodliwienie tych zanieczyszczeń wydaje się oczywista. 

W przypadku wielu rodzajów przemysłu, w których wykorzystuje się wodę, dezynfekowanie cieczy wg odpowiednich norm dla danej gałęzi jest absolutnie konieczne. Dotyczy to przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego itp. 

Jak dezynfekuje się wodę?

Najczęściej wykorzystywaną metodą fizycznej dezynfekcji jest ultrafiltracja oraz stosowanie procesu odwróconej osmozy. Zarówno jedna, jak i druga metoda zakłada użycie specjalnie dobranych filtrów. Odwrócona osmoza wykorzystuje ciśnienie cieczy, aby przefiltrować cząsteczkę wody przez specjalną membranę. W wyniku tego procesu otrzymujemy krystalicznie czystą wodę po jednej stronie membrany, a po drugiej odseparowane są brudy, w tym patogeny nawet tak niewielkie, jak bakterie o wielkości 0,0005 mikrona. Ultrafiltracja zaś bazuje na membranie kapilarnej, a dodatkowo stosuje się jednocześnie filtrację z użyciem filtra węglowego, ponieważ wykorzystanie membrany kapilarnej jest mniej efektywne niż wykorzystanie zjawiska odwróconej osmozy. Jeśli jednak nie zadbamy o zmiękczanie wody, membrana kapilarna może bardzo szybko się zapchać. Dezynfekcja chemiczna to z kolei niszczenie patogenów substancjami chemicznymi, z czego najczęściej stosuje się chlorowanie z udziałem aktywnego chloru, zastosowanie dwutlenku chloru w formie gazowej bądź ozonu, który unieszkodliwia mikroorganizmy, wirusy i grzyby.

Dezynfekowanie wody, jak każda metoda uzdatniania, nie powinna być stosowana „na oślep”. Zanim zacznie się uzdatniać wodę, czy to za pomocą domowych filtrów, czy przy pomocy modułowych stacji uzdatniania w przemyśle, trzeba wcześniej przeprowadzić badanie wody, które wskaże realną zawartość patogenów czy innych substancji, które warto unieszkodliwić. Badanie może zostać wykonane w stacji sanitarno-epidemiologicznej, jednak specjalistyczne firmy, jak granimex.com.pl zajmujące się badaniem wody, będą mogły od razu zaproponować rozwiązanie dla ewentualnie wykrytych problemów.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czyścioszek
1 rok temu

Dezynfekować należy łapska.Ludziska nie myją rak po powrocie ze sklepu, kiedy pieniądze dotykają a te maja wiele brudów na sobie, kiedy klamek w sklepach dotykają. Ludzie nie myją rąk nawet, kiedy z wychodka wyjdą.Dotykają chleb i bułki brudnymi łapskami. Brudnymi łapami przygotowują sałatki w knajpach, fe… .
Nic do nich nie dociera, zakute mają łby.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content