Jak zmotywować dziecko do nauki?

Zmotywowanie dziecka do nauki pamięciowej w czasach Internetu bywa trudne. Przecież w każdej chwili ma ono dostęp za pomocą smartfona do całej wiedzy zgromadzonej przez ludzkość na przestrzeni wieków. Jaki sens ma więc tradycyjna nauka? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakich argumentów użyć, by przekonać swoje dziecko do zdobywania wiedzy.

Dlaczego warto się uczyć? Przedstaw dziecku racjonalne argumenty

Przedstawienie racjonalnych argumentów przemawiających za sensem nauki i zdobywania nowych umiejętności ma sens jedynie w stosunku do starszych dzieci i nastolatków. Młodsze dzieci nie są w stanie zrozumieć abstrakcyjnych pojęć oraz korzyści odroczonych w czasie.

Jeśli więc zwracasz się do starszych dzieci, możesz położyć nacisk na to, że uczenie się pozwala rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, co prowadzi do lepszego zrozumienia świata i siebie. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas nauki mogą także być przydatne w karierze zawodowej, co może prowadzić do większych możliwości rozwoju i stabilizacji finansowej. Uczenie się pozwala ludziom samodzielnie rozwiązywać problemy i podejmować decyzje, co jest ważne w codziennym życiu i pracy. Nauka stanowi także wyzwanie, które może dać dużo satysfakcji, pozwala rozwijać swoje zainteresowania

Nagrody symboliczne – mogą pomóc zmotywować się nastolatkom

Poza perswazją starsze dzieci i nastolatki warto wspomóc za pomocą prostych środków motywacyjnych. W tym celu można kupić w dobrym sklepie z trofeami sportowymi, np. takim jak Boccale, komplet medali – po jednym na każdy miesiąc nauki. Celem wyzwania jest zdobycie medalu w każdym miesiącu. Kryteria są umowne. To może być wysokość średniej z ocen, nie więcej niż 2 jedynki w ciągu miesiąca, czy pozyskanie 5, 10 lub 15 ocen bardzo dobrych. Tu wiele zależy od możliwości dziecka i jego ambicji. 

Niedrogie, lecz wartościowe nagrody materialne

Innym niż medale czy puchary sposobem na zmotywowanie dziecka do nauki jest nagradzanie go niedrogimi, lecz atrakcyjnymi przedmiotami lub ich ekwiwalentami. Takimi nagrodami są najczęściej:

  • zabawki dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka,
  • gry komputerowe – świetna forma rozrywki oraz okazja do zdobywania takich umiejętności jak myślenie strategiczne i rozwiązywanie problemów,
  • filmy – forma relaksu i odpoczynku po trudach nauki,
  • ulubione potrawy – ulubiona pizza czy deser może być świetną nagrodą za dobre wyniki w nauce,
  • wyjście na basen lub do parku rozrywki,
  • drobne prezenty, takie jak ubrania, gadżet związany z zainteresowaniami czy karta podarunkowa do ulubionego sklepu dziecka są zawsze miłym gestem i motywują do dalszej nauki.

Czy płacić dziecku za dobre wyniki w nauce? Co sądzą psychologowie?

Psychologowie mają różne poglądy na temat płacenia dzieciom za dobre wyniki w nauce. Z jednej strony nagrody finansowe mogą być skuteczną motywacją, szczególnie dla dzieci, które lubią konkurencję i są zainteresowane zarabianiem pieniędzy. Mogą też pomóc dziecku ocenić wartość pieniądza oraz wspomóc w nauce zarządzania finansami.

Z drugiej strony część psychologów uważa, że płacenie dzieciom za dobre wyniki w nauce może osłabić ich naturalną motywację do nauki i zaangażowanie w zdobywanie wiedzy oraz umiejętności. W takim przypadku lepiej jest skupić się na wzmacnianiu pozytywnych doświadczeń związanych z uczeniem się i zachęcaniu dziecka do rozwijania jego zainteresowań i pasji.

Dlatego decyzja o płaceniu dziecku za dobre wyniki w nauce powinna być indywidualna i uwzględniać jego specyficzne potrzeby i preferencje. Ważne jest, żeby rodzice stale monitorowali skutki takiej praktyki i dostosowywali ją do potrzeb swojego dziecka.

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content