02.03 (czwartek) „O Paniach na Dzikowie” – spotkanie z Moniką Chwałek-Oczkowską

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu i Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega zapraszają na spotkanie „O Paniach na Dzikowie”, którego gościem będzie Monika Chwałek – Oczkowska.

W 2019 roku w Bibliotece miała miejsce promocja „Moich podroży” Walerii Tarnowskiej, w przekładzie Moniki Chwałek – Oczkowskiej, a w czwartek 2 marca br. odbędzie się promocja kolejnej publikacji autorki. „Zapomniana kronikarka czasów minionych” to najnowsza część opowieści o najważniejszej z pań na Dzikowie.

O planowanym spotkaniu i publikacji – dr Adam Wójcik-Łużycki:
Przybliżając sylwetki „Pań Tarnowskich na Dzikowie” zamierzamy przypomnieć dokonania kilku kobiet wywodzących się ze znakomitych polskich rodów, które w ciągu ostatnich czterech stuleci oddawały rękę, serce i talenty swoim mężom – panom Tarnowskim, dziedzicom Dzikowa. Bodaj najciekawsza spośród nich, Waleria ze Stroynowskich, jest współtwórczynią Kolekcji Dzikowskiej, jaką zgromadziła wraz z mężem Janem Feliksem. Możemy poznać ją dzięki pracy tarnobrzeżanki, Moniki Chwałek-Oczkowskiej, która od kilku lat tłumaczy pisane przez hrabinę w języku francuskim jej dzienniki. Nigdy dotąd nie tłumaczone, są wspaniałą lekturą, która pokazuje autorkę i jej współczesnych na tle wielkich wydarzeń historycznych i dzikowskiej codzienności sprzed dwustu lat”.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content