„Cmentarzysko z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Machowie (Tarnobrzeg)” (zdjęcia oraz video)

Dr Jacek Górski dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, gościł w Tarnobrzegu w miniony wtorek. Dyrektor przekazał na ręce prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka egzemplarze publikacji pt. „Cmentarzysko z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Machowie (Tarnobrzeg)”, której autorem jest Wojciech Poradyło. W wydarzeniu, które miało miejsce w Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, uczestniczył również dyrektor placówki dr Tadeusz Zych.

Książka Wojciecha Poradyło, którą zaprezentowano w Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, zawiera opracowanie materiałów grobowych z badań prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w latach 60. na terenie powstającej kopalni siarki w Machowie. Przedmiotem opracowania jest prawie 700 grobów datowanych na lata 1000-600 p.n.e.

– Ta niezwykła publikacja – gratka dla tych, których interesuje nasza historia, trafi wkrótce do bibliotek tarnobrzeskich szkół średnich, a także do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu – podkreśla prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

W grudniu 2022 r. Muzeum Archeologiczne w Krakowie zakończyło projekt publikacji wyników badań w Machowie. Projekt był finansowany z programu Ochrona Zabytków Archeologicznych. Środki na wkład własny zapewnił Marszałek Województwa Małopolskiego – Organizator Muzeum. Miasto Tarnobrzeg dofinansowało wydanie publikacji kwotą 5 tys. zł. 

Stanowisko było badane w 1957 r. przez pracownika Muzeum Archeologicznego w Krakowie Adama Kraussa. Wykopaliska miały charakter ratowniczy i były związane z budową odkrywkowej kopalni siarki. Prowadzono je na terenie między ówczesnymi wsiami – Machowem i Nagnajowem – w miejscu, gdzie powstawały budynki Kombinatu Przetwórstwa Siarki. Cmentarzysko znajdowało się na południe od obecnego Jeziora Tarnobrzeskiego.

Przedmiotem opracowania było ciałopalne cmentarzysko kultury łużyckiej, na którym odkryto 614 grobów. Materiały są przechowywane w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, ale kilka wybranych zabytków jest na stałej wystawie w Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. Trudu opracowania licznych materiałów podjął się krośnieński archeolog Wojciech Poradyło. Wszystkie materiały zostały narysowane i opisane. W toku analizy ustalono, że cmentarzysko założono zapewne około roku 1200 p.n.e., lub krótko po tej dacie. Funkcjonowało ono przez kilkaset lat, może nawet do przełomu VI i V w. p.n.e. Groby były dość ubogie. Zazwyczaj była to urna wypełniona spalonymi prochami. Rzadko towarzyszyły jej tzw. naczynia przystawne, a jeszcze rzadziej zabytki z brązu, czy żelaza. Na uwagę zasługuje naszyjnik wykonany z brązu oraz zausznica z tego samego surowca.

Wiedzę o populacji pochowanej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza znakomicie wzbogacają analizy antropologiczne wykonane przez Anitę Szczepanek. Zwraca uwagę większa śmiertelność dorosłych kobiet niż mężczyzn oraz bardzo nieliczny odsetek (poniżej 2%) osób w wieku 50-60 lat. Analiza izotopów strontu wykazała, że osoby pochowane w Machowie były lokalnego pochodzenia.

źródło: UM Tarnobrzeg/https://ma.krakow.pl/cmentarzysko-z-epoki-brazu-i-wczesnej-epoki-zelaza-w-machowie-tarnobrzeg-2/

 

LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
41 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
13 dni temu

Kolejny bezużyteczny lans belfrów histeryków na koszt biednych mieszkańców !!!
I co z tego wynika dla miasta – nic , koniec, kropka, finał!!!
Tylko zalew i na by zamek – to ma dać rozwój miastu ??

A kiedy konferencja w sprawie inwestycji w miejsca pracy w mieście ??

Piosenka i chorągiewka
13 dni temu
Reply to  obywatel

Kultura, historia, dziedzictwo, tożsamość. Od tego na pewno będziemy mieć lepsze miejsca pracy, niższe rachunki, lepsze drogi, lepszą opiekę zdrowotną itd. Zajmują się ciągle tym co przeminęło, zamiast budować dobrobyt, który mógłby nadejść. Bo Tarnobrzeg to jednak Tarnobrzeg…

https://nadwisla24.pl/2023/03/10/pasaz-i-deptak-powinny-spelnic-oczekiwania-prezydent-tarnobrzega-komentuje-zmiany-w-koncepcji-budowy-galerii-w-centrum/#comment-221157

Robin.
13 dni temu
Reply to  obywatel

Szalala, zabawa trwa
Świat inny wymiar w zamku ma
Szalala zabawa nauczytiel trwa…

Za clownem clown
Tłumu obiboków szał
Tarnobrzeg objęty biedą w pół
Od lat w przepaści leci dół

Szalala, zabawa trwa
Święta inny wymiar w zamku ma
Szalala zabawa nauczytieli trwa …

j23 znowu nadaje
13 dni temu
Reply to  Robin.

po 1 primo w tarnobrzegu bylym miescie wojewodzkim ni ma i nigdy nie bylo zadnego zamku

obywatel
13 dni temu

Co racja to racja – w poważnych pismach jest mowa o pałacu z parkiem tyłku w Tbg belfrowskie elity dla splendoru posługują się nazwą urojoną w łbach lokalnych ( lokajach) histeryków !!!

Ciekaw
13 dni temu
Reply to  obywatel

Znajmy proporcje. Sam do „histeryków” należę. Cieszy mnie, że współpraca z Muzeum Archeologicznym w Krakowie (swoją drogą bardzo dobrą instytucją) została nawiązana. Kolekcja Dzikowska wymaga znów zainteresowania historyków sztuki, archiwistów itd. Mnie ten fakt niezwykle raduje. Ale. Dziedzictwem kulturowym nie napędzimy podupadającego miasta. Podobnie jak i Jeziorem, a raczej zalewem. Dlatego rozumiem frustrację Nas – Tarnobrzeżan. Obrazami, często rewelacyjnymi i miniaturami Walerii Tarnowskiej nie zastąpimy braku inwestorów. Nie odwrócimy wymierania osiedli, dziur w chodnikach itd. Znajmy proporcje. Bo jeśli najważniejszymi wydarzeniami w mieście są konferencje w sprawie nawiązania współpracy z szacownym Muzeum Archeologicznym w Krakowie, to nie dziwmy się że temat sztuki, historii, dziedzictwa zaczyna działać jak płachta na byka. Po prostu znajduje się Tarnobrzeg w sytuacji absurdalnej. Tarnobrzeg od dawna niestety traci na znaczeniu, ot jest to upadek z wysokiego piętra miasta wojewódzkiego. Naturalna konsekwencja reformy administracyjnej, ale i polityki lokalnych włodarzy. Nasze miasto nigdy nie będzie kurortem lub miejscowością stricte turystyczną. Mamy konkurencję w postaci Sandomierza – jego potencjał turystyczny jest o wiele większy. Raczej możemy być, podobnie jak Baranów Sandomierski jednym z punktów wycieczek do Sandomierza. Skorzystajmy z tego. Ale przede wszystkim inwestycje. Bo jeśli Tarnobrzeg rozrosły na siarce ma opierać się obecnie jedynie na Muzeum i… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
12 dni temu
Reply to  Ciekaw

Wszystko okey tylko dlaczego mamy od zawsze takie nieudolne władze
Sami się nie wybierają.
Dla Bożka archeologia to rozwój miasta.
Ja lubię wystawy archeologiczne tylko ze to nigdy nie będzie alternatywa dla upadku.
Dlaczego nikt nie pomoże Bożkowi który od ściany do ściany tylko się fotografuje

obywatel
12 dni temu
Reply to  Mieszkaniec
obywatel
11 dni temu
Reply to  Ciekaw

Co najważniejsze z tej konferencji ???
Okazuje się , że życie na tych terenach było zanim wprowadzili się tu Tarnowscy !
Bez nich jak widać można było ŻYĆ i też można teraz i w przyszłości – są zbędni razem ze swoim pałacem ( co generuje koszty dla mieszkanców) i ich kolekcją – zwykłych w większości mieszkańców miasta to nie interesuje , jest dla nich zbędne !

Gospodarz_domu
11 dni temu
Reply to  obywatel

Chóru nie bedzie!
Bedzie balet!

obywatel
11 dni temu
Reply to  Gospodarz_domu

A co to jest jak nie balet miernego histeryka ???

Janusz
10 dni temu
Reply to  Gospodarz_domu

śniło mi się, że poloneza otworzył Wojtek Potańcówka z Misiewiczem w parze

50cent
10 dni temu
Reply to  Janusz

spokoloko amigo przyjdzie lato i zobaczysz nad jeziorem tych miszczuniów z dyrciem OSiRU na czele peletonu lecącego Q świetlanej przyszłości

Mieszkaniec
10 dni temu
Reply to  obywatel

Po kadencji prezydenta miasta nasz papa Smerf chyba założy zakład fotograficzny tak zdjęcia chłop lubi

prawnik
13 dni temu

O co chodzi prezydentowi. ????
Dlaczego o wspólpracy konferencja. Konferencję winien zwołać dyrektor muzeum bo to chodzi o książkę Czyżby prezydent chciał powiedzieć ze ta wspólpraca powstała za jego kadencji. Jakoś nie widzę wczesniej zainteresowania w tym temacie.
Prezydent odleciał. Konferencja może być ale aby prezydent ją komentował. ?????

Ciekaw
13 dni temu
Reply to  prawnik

Tak wygląda niestety polityka medialna Naszego Grajdołka. A ona jest odbiciem tego jakie priorytety mają włodarze.

obywatel
11 dni temu
Reply to  prawnik

O ZDJĘCIA !
Są a więc dzień i tydzień zaliczony ku chwale Kapitana NEMO.

wrzos
13 dni temu

PANIE PREZYDENCIE NIE MA PAN NAPRAWDE WAZNIEJSZYCH SPRAW DO ZALATWIENIA W MIESCIE TYLKO TERAZ KATAKUMBY BEDA NAJWAZNIEJSZE !? PLAKAC SIE JUZ CHCE NA TE RZADY W MIESCIE. INWESTOROW BRAK NOWYCH MIEJSC PRACY BRAK TANICH MIESZKAN DLA MLODYCH BRAK ITP,ITD

Jolka
13 dni temu
Reply to  wrzos

Nadal BRAK dyrektora Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu.
Nadal BRAK podstawowego oddziału chorób wewnętrznych w Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu.
Prezes PiS zapowiada że będzie reforma służby zdrowia. Mam nadzieję że ma świadomość jaki na Podkarpaciu jest „fachowiec” w tej dziedzinie. Dać marszałkowi Ortylowi w ręce wszystkie szpitale w Polsce a po roku będą tak zreformowane jak ten w Tarnobezegu. Nie będzie co zbierać. Platforma się ucieszy bo przynajmniej jedną robotę PiS zrobi za nich.

50cent
10 dni temu
Reply to  Jolka

sorkas ale nie wiecie czy w kioskach jest już nowy numer CKM-u

obywatel
13 dni temu
Reply to  wrzos

Sprawy może i są ale nie od tego jest .

Obatelka
11 dni temu
Reply to  wrzos

Teraz ludzie chodzą tylko do marketów kościołów i na cmentarz. To wszystko u nas jest.

Tarnobrzeg największym dobrem swoich mieszkańców
12 dni temu

Tarnobrzeg potrzebuje szpitala, zakładów pracy, tanich mieszkań dla młodzieży, rozbudowy infrastruktury drogowej, dlaczego taka stagnacja w mieście trwa i trwa, jesteśmy miastem kryzysu i zmierzamy do upadku. Czas na przebudzenie Tarnobrzeżan.

radek
12 dni temu

wy tylko ciagle czegos chcecie

Media Expert
10 dni temu
Reply to  radek

ja bym chciał Natalię Siwiec na weekend albo przynajmniej Cleo

obywatel
12 dni temu
Edyta
12 dni temu

Wczoraj np w Radiu Leliwa informacja, ze Prezydent Stalowej Woli pozyskał ileś milionów na instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców Stalowej Woli. W Tarnobrzegu Bozek z Plutowatym tyle tylko potrafią co czyta się w tym artykule. Inne to, ze Dariusz mieszkaniec Krosna pomoczył się w Jeziorze, wręczył odznaczenia dla emerytów, wziął udział w posiedzeniu działkowców, wędkarzy, stolarzy i grabarzy itp… … Smutna rzeczywistość upadającego byłego miasta wojewódzkiego …

alfreda
12 dni temu
Reply to  Edyta

z tym wojewodztwem to byla pomylka

Tow.Winnicki
11 dni temu
Reply to  alfreda

Dzięki Gierkowi bo pili z nim wódkę miejscowi towarzysze

Do Edyta
11 dni temu
Reply to  Edyta

Wszystko prawda Tylko dwor prezydenta tego nie widzi i skazuje go na takie marginalne działania
Obraz prezydenta jest infantylny .Wolno się uczy i dlatego pytanie czy przejdzie na następną kadencję .Morsowanie jest super Tylko fakt że czyni to prezydent nie musi być new dnia dla mieszkańców Tarnobrzegu.

obywatel
11 dni temu
Reply to  Do Edyta

On już wcale się nie uczy – robi co każą bo został nominowany przez partię oszustów zwanej Komitet wyborczy KOZ.
najgorsze, że on sam jest z siebie zadowolony i swoich dokonań , na więcej nie ma co liczyć bo to już jest szczyt możliwości PAPY SMERFA.

Ppp
11 dni temu

Niesamowite

obywatel
11 dni temu

Co cmentarzysko z Machowa ma wspólnego z tarnowskimi i to ch pałacem ???
Przecież tytuł hrabiowski dostali od niemców ?

Co z tego ma przeciętny mieszkaniec miasta – GÓWNO i tyle mieć będzie .

Była uroczystość , konferencja ( lans, pijar, propagandą) i dzień pracy zaliczony a kasa się należy chociaż nie ma to nic wspólnego z soltysowaniem tej mieściny .
Prezydent Stalowej ogłasza co chwila inwestorów w Stalowej a w Tbg mieszkaniec z Krosna, belfer, histeryk mierny ciągła mami mieszkańców miasta BREDNIAMI O HISTORII sprzed naszej ery tym razem a jaką z tego ma korzyść miasto i mieszkańcy ???

Kiedy kur??? skończą się te bezczelne, prymitywne szopki, kabarety w wykonaniu belfrów ???

Mieszkaniec
11 dni temu
Reply to  obywatel

Jest różnica w działaniu osciennych wlodarzy.
Maja dobre plany zagospodarowania przestrzennego, dobre pomysły
A w Tarnobrzegu wizja kosztownego miasteczka podwodnego jest wśród chodników na osiedlach wiejskich.
Bożek realizuje inwestycje drogowe na isiedlach wiejskich bo tylko dzięki mieszkańcom tych osiedli może przejść na kolejną kadencję.
Wie że miasto go nie poprze.
Dlatego cholubi przewodnicza0cych osiedli.
Taki mamy wyborczy klimat

To nie jest już zabawne
11 dni temu

Niech ktoś mu powie w końcu czym ma się zająć prezydent miasta bo od kilku lat chyba nie skumał tego …

Eryk
11 dni temu

Poprawiłem tytuł publikacji:
„Cmentarzysko z I połowy XXI w. w Tarnobrzegu”.

Bardziej odpowiada stanowi faktycznemu.

Tarnobrzeg jest jeden
10 dni temu

Tarnobrzeg potrzebuje nowych zakładów pracy, dla miasta dla mieszkańców.

Potrzebujemy inwestycji.

Oby miły Bóg się zlitował.

Została modlitwa o lepszy los miasta Tarnobrzeg.

walenty
10 dni temu

nie placz juz plissss

Janusz
10 dni temu

oj tam w czasie okupacji się nie komunikowłał z modlącymi to niby czemu teraz miałby interweniować złaszcza, że teraz musi intensywnie główkować jak wybrnąć z kryzysu wizerunkowego po tym jak mu PiS-owcy zapisali świętego JP2 do swojej partii.

walenty
10 dni temu
Reply to  Janusz

nie zapisali ciolku

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
41
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content