Wyroby z blachy perforowanej — co możemy uzyskać?

Nie każdy wie, że wywodząca się z przemysłu, głównie motoryzacyjnego i budowlanego, blacha perforowana może być materiałem ozdobnym. Choć blacha LOHR stosowana jest zwykle do zabudowy lawet samochodowych, a stalowe blachy z perforacjami kojarzą się z przemysłem ciężkim, to właściwości blachy otworowanej i jej walory estetyczne zostały dostrzeżone przez architektów. Dzięki temu materiał ten nierzadko służy dziś jako zewnętrzny element ozdobny domów jednorodzinnych, budynków wielomieszkaniowych, usługowych, a nawet zdobi wnętrza. Stosuje się go również do produkcji designerskich mebli.

Blacha jako element elewacji

Dzisiejsze elewacje stanowią dopełnienie charakteru danego budynku. Często stawia się w tym względzie na nowoczesność, która zakłada połączenie takich materiałów jak drewno, szkło i metal. Nowoczesne wille miejskie takie zestawienie prezentują na elewacjach dość często, uzyskując wygląd o wysokim poziomie estetyki. Architekci sięgają więc po blachy perforowane na elewacje, który to materiał ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje się do pokrywania zewnętrznych fasad budynków. Po pierwsze, z arkuszami blachy bardzo dobrze się pracuje. Idealnie pokrywają ewentualne nierówności czy łączenia. Po drugie, jeśli blachy są wykonane ze stali nierdzewnej bądź z aluminium ze specjalną warstwą ochronną, odporne są na działanie wilgoci, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko rdzewienia. Po trzecie, otwory nie są ograniczane tylko do okrągłych dziurek. Mogą być różnych kształtów i różnego rozmieszczenia, co daje praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia ozdobnych perforacji. 

Blaszane balustrady i tarasy

W przypadku balkonów i tarasów ozdobna blacha perforowana nadaje im oryginalnego wyglądu i podobnie jak w przypadku fasad, świetnie komponuje się z innymi materiami wykończeniowymi. Balustradę może tworzyć odpowiednio zagięty arkusz blachy, ale może być to też kilka węższych arkuszy, połączonych w spójną całość (np. po jednym arkuszu na każdy bok balkonu, a pomiędzy nimi słupki). Blacha perforowana może być też malowana proszkowo, co daje kolejny wachlarz możliwości — wygląd balkonu można dostosować w ten sposób do koloru tynku na elewacji, by stworzyć jeszcze większe wrażenie spójności. 

Z kolei taras, którego ogrodzenie czy zadaszenie będzie wykonane z blachy perforowanej, może wyróżniać się spośród podobnego typu architektury ogrodowej niezwykłą oryginalnością, jako że perforacji można nadać kształt związany np. z roślinnością. Motywy liści, kwiatów, będą w tym przypadku podkreślać charakter całej instalacji i doskonale wpisywać się w ogrodowe otoczenie. 

Wykończenia wnętrz a blacha perforowana

Typ blachy, o jakiej mowa, może być też elementem wykończenia wnętrz. Świetnie sprawdzi się jako materiał podkreślający loftowo-industrialny sznyt. Perforowana blacha nadaje się między innymi do tworzenia:

  • Nowoczesnego pokrycia ścian, zastępując dawną boazerię.
  • Ażurowych ścianek działowych, kiedy pożądana jest przepuszczalność światła.
  • Obudowy na kaloryfery — perforacja blachy zapewnia cyrkulację powietrza.
  • Podwieszanych sufitów, kamuflujących nieestetyczną infrastrukturę podsufitowych instalacji.
  • Fragmentów mebli, w tym abażurów do lamp, obudowy biurek, blatów stołów czy frontów szafek, blacha może też tworzyć mebel w całości.

Oczka w blasze mogą też mieć bardzo praktyczne zastosowanie. Kiedy mamy do czynienia z arkuszem blachy, tworzącej np. ścianę działową, otwory mogą np. służyć jako miejsce na zawieszenie haczyków, aby powiesić tam ręczniki, przybory kuchenne, ozdoby takie jak obrazy czy zdjęcia, niewielkie rośliny doniczkowe i wiele innych. 

Branża usługowa — nietuzinkowe szyldy

Niezwykle kreatywnym przykładem wykorzystania blachy perforowanej jest wykonanie z niej szyldu. Firmy usługowe nierzadko decydują się na stworzenie swojego własnego szyldu, który będzie wpisywał się stylem w nowoczesne otoczenie, np. przystawać będzie do okolicznych fasad czy ogrodzeń, a jednocześnie wyrażać będzie indywidualizm marki. Szyld z blachy perforowanej może nawet dosłownie zawierać w sobie dane logo. Wykonanie takiego logotypu z blachy perforowanej możliwe jest dzięki bardzo precyzyjnym wycięciom laserowym. Na Sitono.pl zamówić można własny logotyp na dostarczonym przez siebie danym typie blachy, a możliwości techniczne pozwalają na stworzenie tym sposobem bardzo nietuzinkowego szyldu, który będzie przykuwał wzrok i prezentował coś znacznie bardziej atrakcyjnego, aniżeli przeciętną tablicę reklamową ze zwykłym napisem. Taka kreatywność z pewnością zostanie uznana przez wielbicieli niebanalnych rozwiązań.

Blacha perforowana to materiał wytrzymały i estetyczny. Uzyskać można dzięki niemu nowoczesne elewacje, balustrady balkonowe, ogrodzenia, Może być stosowana z powodzeniem jako element wykończenia wnętrz, w tym ścian, sufitów i mebli. Wszystko dzięki temu, że architekci wyszli poza schemat i dostrzegli w nim coś więcej, niż element wykorzystywany w przemyśle ciężkim.

materiał zewnętrzny

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stefo
21 dni temu

dobry pomysł z tą blachą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content