Czym jest muzyka rockowa?

Ten gatunek to mieszanka rhythm and blues, rockabilly, bluesa i boogie-woogie. Wraz z prowokacyjnymi i często buntowniczymi tematami piosenek, ten gatunek jest ściśle związany z amerykańską kulturą, ze wszystkimi jej barwnymi i złożonymi historiami. Chociaż obecnie muzyka rockowa jest często komercjalizowana, początkowo była sposobem na wyrażanie buntowniczych uczuć i walkę z establishmentem.

Etap ewolucji muzyki rockowej

Historia rocka jest dość skomplikowana, a wielu ekspertów wciąż nie może zgodzić się co do podziału i głównych etapów jego rozwoju. Niemniej jednak, istnieją kluczowe punkty, których znaczenia nie można zaprzeczyć. To właśnie one w dużej mierze określały kierunek rozwoju muzyki rockowej. Poniżej można dowiedzieć się więcej o każdym z nich.

Wczesne lata

Ten okres obejmuje lata 40. i 50. Wtedy głównymi twórcami rocka byli czarnoskórzy wykonawcy, którzy eksperymentowali z bardziej otwartymi tekstami i sposobami występowania. Dało to początek rock and rollowi, który stał się szczególnie popularny wśród nastolatków.

Mimo rewolucyjnego ducha tej muzyki, obecnie nie wydaje się ona tak brutalna. Można odtwarzać płyty Roya Browna jako muzykę w tle podczas czytania lub grania w ulubione gry na stronie https://play-fortune.ro/producatori/pragmatic-play.

Lata 50

Ważną rolę w rozwoju rocka w tym okresie odegrali Alan Fried oraz czołowi didżeje z Memphis i Nashville. Ich muzyka była prowokacyjna i nie odpowiadała promocji tradycyjnych wartości.
Wielu ludzi protestowało przeciwko niej i próbowało zakazać rocka. Jednak to właśnie stało się katalizatorem, który doprowadził do rewolucji rockowej. Chuck Berry, Elvis Presley, Fats Domino i inni stworzyli chwytliwe melodie, którym trudno było się oprzeć.

Lata 60

W tym okresie gatunek muzyki pop oddzielił się od rocka i zaczął istnieć niezależnie. Było to konieczne, aby zaspokoić zainteresowania i potrzeby większej części społeczeństwa, która nie była jeszcze gotowa na surowość oryginału. W latach sześćdziesiątych pojawił się trend używania halucynogennych narkotyków, który wpłynął na gatunek. Przykładowo, w tym okresie The Beatles stworzyli swój pierwszy album tripowy zatytułowany „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. Wówczas Wielka Brytania przejęła prym wiodący i pokazała światu prawdziwych królów gatunku: The Beatles i The Rolling Stones.

Lata 70

Do początku lat 70. z rocka wyłoniło się wiele podgatunków, w tym hard rock, soft rock i inne. Mroczna i brutalna muzyka legendarnego Black Sabbath i Led Zeppelin zastąpiła melodyjne i psychodeliczne brzmienie lat sześćdziesiątych. Deep Purple nie pozostawało w tyle i stało się królem gatunku. Wkrótce David Bowie wywołał prawdziwą rewolucję glam rocka. Rozwój rocka nie zatrzymał się na tym, ponieważ Queen i ich legendarna Bohemian Rhapsody wprowadziły prawdziwy element eksperymentowania do tej muzyki.

Lata 80

W tym okresie muzyka stała się znacznie skomercjalizowana. Rock przepełniony był wrzaskliwymi solówkami gitarowymi, porywającymi bębnami i tekstami pełnymi testosteronu. Ozzy Osbourne, Metallica i Guns N’ Roses stali się głównymi przedstawicielami ery. Również w latach osiemdziesiątych nastąpiło coraz większe rozwarstwienie między heavy metalem a alternatywnym rockiem.

Lata 90

To prawdziwa era grunge’u, która powstała na styku hard rocka, alternatywnej muzyki i metalu. Wokale stały się bardziej ekstremalne, a teksty wypełnione niepokojem. W połowie dekady Wielka Brytania odpowiedziała Ameryce odradzając Britpop reprezentowany przez takie zespoły jak Elastica, Oasis i inne.

Lata 2000

Ten okres cechował się jeszcze większym połączeniem gatunków. Niektóre grupy łączyły garażowy rock, pop rock, emo rock i inne. Pojawiły się takie gatunki jak indie, new rave i electroclash. Jednocześnie zaznaczył się trend powrotu do klasycznej wersji brzmienia muzyki rockowej. Podstawowe gatunki rocka Trudno jest powiedzieć, ile dokładnie gatunków muzyki rockowej istnieje, ponieważ eksperci wciąż nie mogą dojść do porozumienia. Mimo że istnieje ponad dwadzieścia różnych pod typów rocka, każdy z nich twierdzi, że jest wyjątkowy, jednak wszystkie wywodzą się z czterech głównych odmian, które przedstawione są poniżej.

Soft

Lekkie, nostalgiczne i przejmujące teksty są typowymi cechami tego gatunku rocka. W tym przypadku można cieszyć się harmonijnym głosem typowym dla ballad. To muzyka, którą można użyć jako dźwięk w tle, odwiedzając Play Fortune PL i grając w ulubione gry.

Z punktu widzenia komercjalizacji, ten podgatunek był najbardziej udany. Większość ludzi preferuje bardziej umiarkowane i łagodniejsze brzmienie. Dlatego soft rock zaczął być często używany we wszelkiego rodzaju programach, serialach, podcastach i innych.

Hard

Ta muzyka pasuje dla osób szukających brutalnych i wrzaskliwych wokali, tekstów pełnych adrenaliny itp. Wystarczy wyobrazić sobie jedną z popularnych płyt AC/DC czy Van Halen, aby zrozumieć ten gatunek.

Metal

Ten rodzaj rocka jest jeszcze bardziej surowy, z agresywnymi riffami gitarowymi. Charakteryzuje się również dość głośnym i zniekształconym wokalem oraz mocnym bębnieniem. Pomimo ekstremalnej brutalności, teksty zespołów metalowych często zawierają głębokie znaczenia filozoficzne, dyskusje na temat życia i śmierci, nierówności w społeczeństwie itp. Charakterystyczne brzmienie jest tylko narzędziem do podkreślania ważności tematu i sposobem na przekazanie go publiczności.

Blues

Rock wiele zawdzięcza R&B, które dało również początek bluesowi. Dlatego nie dziwi fakt, że od początku lat 60. typowe bluesowe rytmy były obecne w ten czy inny sposób w różnych podgatunkach rocka. Zespoły grające tę muzykę często używają harmonijki ustnej i pianina, aby wyrazić swoje uczucia i pomysły.

Wnioski

Muzyka rockowa jest nieodłączną częścią kultury ludzkości. Jej różnorodność jest fascynująca i inspirująca. Dzięki niej wiele osób miało możliwość wyrażania uczuć, protestowania przeciwko niesprawiedliwości, wyrażania swoich opinii i tak dalej. Niewątpliwie ewolucja rocka nie zatrzymała się, a w przyszłości będziemy mogli cieszyć się gatunkami, które będą nadal włączać nowości i oryginalne rytmy, które zawrócą nas do korzeni.

artykuł reklamowy

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content