Jak współpracować z agencją nieruchomości?

Zanim wybierzemy się w podróż po trudnych wodach rynku mieszkaniowego warto znaleźć kogoś, kto doskonale je zna – agenta nieruchomości. Zakup, sprzedaż lub wynajem mieszkania z pewnością będą z nim znacznie łatwiejsze niż gdybyśmy podjęli się tego wyzwania w pojedynkę. Najpierw powinniśmy jednak zrozumieć, z czym wiąże się współpraca z biurem nieruchomości i jak zadbać o to, by przebiegła jak najlepiej!

Dlaczego współpraca… naprawdę się opłaca

Kiedy najczęściej myślimy o pośrednikach nieruchomości? Gdy chcemy szybko znaleźć wymarzony dom lub sprzedać własne mieszkanie! Jednak praca agenta nie polega jedynie na lawirowaniu pomiędzy setkami, a nawet tysiącami ofert nieruchomości (choć nie oszukujmy się, jest to istotna jej część); w praktyce na barkach biura nieruchomości możemy złożyć większość obowiązków, które towarzyszą zakupowi, sprzedaży lub wynajmowi mieszkania. Nam pozostanie zaś cieszyć się wolnym czasem i spokojnym snem!

O jakich konkretnie obowiązkach mowa? Najlepsze biura, takie jak agencja nieruchomości homfi Rzeszów, zajmą się praktycznie wszystkim: od przygotowania spersonalizowanej strategii marketingowej opartej na profesjonalnych materiałach multimedialnych, poprzez wyszukiwanie klientów zainteresowanych dokładnie taką nieruchomością jak nasza, aż po dopięcie na ostatni guzik wszystkich formalności przy podpisywaniu umowy sprzedaży. Podobnie, gdy reprezentujemy stronę kupującą – zadaniem agenta nieruchomości będzie wskazanie nam spośród setek ofert tej jednej, która najpełniej odpowiada naszym oczekiwaniom, a następnie przeprowadzenie nas przez wszystkie formalności i zawiłości prawne, aż do podpisania umowy u notariusza i odebrania kluczy do nowo nabytej nieruchomości. A jeśli będziemy potrzebowali czegoś więcej – spokojnie, biura takie jak homfi Rzeszów pomogą nam wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny, zaopiekują się najmem naszej nieruchomości lub zadbają o jej aranżację. Wszystko po to, abyśmy nie musieli się niczym przejmować.

Umowa to podstawa

Zanim jednak rozpoczniemy współpracę z agencją nieruchomości, konieczne będzie podpisanie umowy! Pośrednictwo nieruchomości może opierać się na jednej z dwóch rodzajach umów: na wyłączność oraz otwartej.

Pierwsza z nich jest dosyć jasna – podpisując umowę na wyłączność powierzamy nasze mieszkaniowe marzenia tylko jednej agencji. Taki układ jest bardzo korzystny dla obu stron; pośrednik może poświęcić nam oraz naszej nieruchomości cały swój czas wiedząc, że jego wynagrodzenie zależy jedynie od powodzenia naszej współpracy, a nie od tego, czy uda mu się wyprzedzić swoich konkurentów. My z kolei zyskujemy sobie zaangażowanego agenta, któremu naprawdę zależy na naszym komforcie i bezpieczeństwie.

Inaczej sprawy się mają w przypadku umowy otwartej. Podpisując ją nie zamykamy sobie drzwi do konkurencyjnych agencji nieruchomości. Czy to dobrze? Mogłoby się wydawać, że tak – konkurencja powinna być przecież najlepszą motywacją dla agenta, prawda? Niekoniecznie. W praktyce umowy otwarte nie dają biurom nieruchomości pewności, że ich wysiłek rzeczywiście się opłaci, przez co mniej chętnie zaangażują się we wsparcie naszych planów. A to powinno być dla nas najważniejsze!

Zadbajmy o dobrą komunikację

Na czym opiera się każda relacja w naszym życiu? Na otwartej komunikacji! Nie inaczej jest w przypadku współpracy z pośrednikiem nieruchomości. Warto zatem także i o tę relację zadbać – a na pewno przybliżymy się do sukcesu.

Kluczowe będzie już pierwsze spotkanie z agentem w biurze nieruchomości. Powinniśmy się przygotować na to, że zechce nam on zadać wiele pytań: zarówno o nasze plany, jak i o interesującą nas nieruchomość. Nasze odpowiedzi będą dla niego podstawą do dalszego działania – pośrednik nie pomoże spełnić naszych marzeń, jeśli ich nie pozna! Jeśli akurat szukamy mieszkania do kupienia lub pod wynajem, wskażmy mu to, co dla nas jest najistotniejsze w wymarzonej nieruchomości. Stawiamy na metraż czy na lokalizację? Jak wygląda nasz budżet? Już te podstawowe pytania powiedzą agentowi co nieco o naszych potrzebach – a z pewnością zada ich znacznie więcej.

Solidnie powinni przygotować się do rozmowy także ci, którzy planują sprzedać swoją nieruchomość lub przeznaczyć ją na wynajem. Zwłaszcza, jeśli mają wysokie oczekiwania – agent, w oparciu o rynkowe statystyki i opinie ekspertów, oceni czy są one możliwe do spełnienia i wskaże, na co realistycznie możemy liczyć. W końcu to on najlepiej zna rynek!

Podstawą dobrej komunikacji jest także regularność. Od pośrednika mamy prawo oczekiwać stałego kontaktu – po to, abyśmy zawsze wiedzieli jak wyglądają postępy jego prac i mogli zadać nurtujące nas pytania.

materiał zewnętrzny

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
walt
2 miesięcy temu

jeśli patrzeć na ceny nieruchomości to wręcz przeciwnie – miasto kwitnie 🙂

w nowym budownictwie mieszkaniowym cena m2 oscyluje koło 8 tyś za metr !

mieszkania na znanych serwisach ogłoszeniowych od 200 po i 400 tyś,domy to nawet i po milionie się zdarzają.

Obiektywny
2 miesięcy temu
Reply to  walt

Trzeba być niespełna rozumu żeby na rozmodlonym podkarpaciu gdzie zarobki i poziom życia są jednymi z najniższych w PL zapłacić tyle za mieszkanie lub dom

walt
2 miesięcy temu
Reply to  Obiektywny

na pewno trzeba być majętnym 🙂
nieprzypadkowo sporo ludzi w kryzysie wobec takiej zabójczej dla oszczędności inflacji inwestuje w to co wydaje się im być najpewniejsze czyli nieruchomości.

słuchając co w swoich kabaretowych iście wystąpieniach proponuje glapiński trudno się im dziwić,że nie ufają takiemu partyjnemu aparatczykowi i knurowi 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content