Do czego wykorzystywane są wagi inwentarzowe?

Wagi inwentarzowe to niezbędne narzędzie w hodowli zwierząt i produkcji zwierzęcej. Pozwalają one na monitorowanie masy ciała zwierząt, kontrolowanie diety i leczenia, co wpływa na ich zdrowie i jakość mięsa. Wagi te znajdują zastosowanie w różnych branżach związanych z hodowlą, a także w weterynarii. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie funkcje pełnią wagi inwentarzowe oraz w jakich dziedzinach są one najczęściej wykorzystywane.

Czym są wagi inwentarzowe?

Waga inwentarzowa to specjalny rodzaj wagi, który służy do dokładnego pomiaru masy zwierząt hodowlanych, takich jak np. bydło, kozy, owce czy konie. Waga przystosowana do ważenia zwierząt jest nieco inaczej skonstruowana niż wagi inwentarzowe wykorzystywane w innych branżach. Jest to spowodowane koniecznością uniesienia masy czasem przekraczającej nawet kilka ton.

Waga do bydła jest zazwyczaj umieszczana na specjalnych podłogach lub platformach, które są odporne na duże obciążenia i zapewniają stabilną powierzchnię dla zwierząt. Są one również wyposażone w specjalne elementy, takie jak drzwi, rampy i bramki, które ułatwiają wprowadzanie i wyjmowanie zwierząt, co zapewnia im bezpieczeństwo podczas ważenia.

Do czego wykorzystywane są wagi inwentarzowe?

Tak jak już wspomnieliśmy – wagi inwentarzowe są bardzo często wykorzystywane w branżach związanych z hodowlą. Pozwalają one na ważenie różnych zwierząt, a cel tego zabiegu może różnić się w zależności od rodzaju hodowli. Np. waga do żywca służy do pomiaru wzrostu i masy zwierząt, co pozwala na dokładne planowanie diety i leczenia, co przekłada się na zdrowie zwierząt i tym samym jakość mięsa.

Waga dla zwierząt może zostać również wykorzystana do pomiaru masy drobiu. Ważenie ułatwia monitorowanie ich wagi i stanu zdrowia, co pozwala hodowcom na kontrolowanie ilości karmy, którą dostają ptaki i tym samym na uzyskanie najlepszych wyników. Kupując wagę inwentarzową, należy pamiętać, że musi ona spełniać określone standardy i normy.

Jakie wyróżniamy wagi inwentarzowe?

W sklepach znaleźć można wiele rodzajów wag inwentarzowych. Wśród nich wymienić można m.in. model KPZ 2A. Jest to bardzo solidna i stabilna konstrukcja służąca m.in. do ważenia trzody chlewnej. Można ją także z powodzeniem wykorzystać jako waga weterynaryjna w lecznicy dla zwierząt. Jej maksymalny udźwig wynosi 1500 kg.

Innym modelem jest KPZ 2AV. Ten typ wagi posiada nośność wynoszącą do 300 kg. Solidna konstrukcja wyposażona jest m.in. w filtr stabilizujący ważenie, mocną i lekką konstrukcję, a także charakteryzuje się bardzo dużą mobilnością. Wagi KPZ to najwyższej jakości urządzenia służące do pomiaru masy ciała zwierząt.

artykuł reklamowy

 

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content