Adaptogeny a problemy związane z nadciśnieniem – jak wpływają na ciśnienie krwi?

Nadciśnienie stanowi często spotykany problem w społeczeństwach zachodnich. Szacuje się, że co czwarty Polak boryka się z tą przypadłością. Nie należy jej bagatelizować, gdyż nieleczona zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i niewydolności nerek. Wspomniana choroba wymaga ścisłej współpracy z lekarzem. Specjalista ocenia stopień jej zaawansowania i dobiera odpowiednie kroki. Niekiedy decyduje o wdrożeniu farmakoterapii. Zdarza się, że zalecenia lekarza obejmują tylko zmianę diety, stylu życia i zwiększenie aktywności fizycznej. Jak adaptogeny wpływają na ciśnienie krwi?

Po czym rozpoznać nadciśnienie?

Nadciśnienie to choroba układu krążenia, o której mówi się wówczas, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140 mmHg, a rozkurczowego 90 mmHg. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ciśnienie krwi może chwilowo wzrosnąć po intensywnym wysiłku fizycznym lub silnie stresującej sytuacji.

Najczęściej spotykane przyczyny nadciśnienia

Do rozwoju nadciśnienia przyczyniają się różne czynniki, w tym:

  • spożywanie wysoko przetworzonej żywności obfitującej w cukry proste, tłuszcze zwierzęce oraz tłuszcze trans;
  • siedzący tryb życia;
  • spożywanie alkoholu;
  • palenie papierosów.

Statystyki wskazują na to, że nadciśnienie częściej pojawia się u mężczyzn. Ponadto osoby, których krewni borykali się z tą przypadłością, częściej na nią zapadają.

Leczenie nadciśnienia – czy zawsze potrzebna jest farmakoterapia?

Lekarz stosuje indywidualne podejście do pacjenta cierpiącego na nadciśnienie. Wszystkim chorym rekomenduje się zmianę diety, większą aktywność fizyczną i rezygnację z używek. Ponadto specjalista może uznać, że stan danej osoby jest poważny, dlatego wymaga wdrożenia farmakoterapii.

Jakie właściwości prozdrowotne posiadają adaptogeny?

Przy nadciśnieniu tętniczym warto rozważyć suplementację adaptogenów. Tym terminem określa się wąską grupę roślin, których właściwości normalizujące zostały odkryte przez radzieckich naukowców. Botanicy szukali substancji, które podnosiłyby wytrzymałość robotników, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu ich wydajności. Biolodzy zauważyli, że adaptogeny zwiększają zdolności przystosowawcze, dzięki czemu ludzie lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Wspomniane zioła optymalizują też procesy zachodzące w ustroju, przywracając homeostazę. Ze względu na brak właściwości toksycznych, uzależniających i odurzających, ich stosowanie uchodzi za stosunkowo bezpieczne. Jednym z adaptogenów jest ashwagandha.

Ashwagandha – co warto o niej wiedzieć?

Ashwagandha rośnie na południu Azji, można ją spotkać m.in. w Indiach, gdzie od wieków wykorzystuje się jej właściwości prozdrowotne w medycynie ajurwedyjskiej. Witania ospała jest narażona na suszę, dlatego wykształciła mechanizmy przystosowawcze, dzięki którym przetrwała, mimo słabego nawodnienia. Jej zdolności adaptacyjne znalazły zastosowanie u ludzi, suplementacja ashwagandhy działa normalizująco na procesy zachodzące w organizmie.

Ashwagandha a nadciśnienie – jak normalizuje ciśnienie krwi?

Ashwagandha to jeden z najpopularniejszych adaptogenów, którego stosowanie zaleca się chorym na nadciśnienie. Stres, który towarzyszy współczesnemu człowiekowi w wielu sytuacjach, z ewolucyjnego punktu widzenia ma charakter obronny. Podczas polowań kontakt z drapieżnikiem stanowił realne zagrożenie. Hormony stresu, do których zalicza się kortyzol, adrenalinę i noradrenalinę, przyczyniają się do wzrostu sprawności mięśni. Dociera do nich więcej krwi zasobnej w tlen i glukozę. Niestety, przewlekłe napięcie nerwowe prowadzi do nadciśnienia.

Ashwagandha oddziałuje na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, normalizując stężenie hormonów stresu. W rezultacie suplementacja witanii ospałej skutkuje spadkiem ciśnienia, dlatego stosuje się ją wspomagająco w leczeniu nadciśnienia.

Czy leki na nadciśnienie można łączyć z adaptogenami?

Osoby, które przyjmują leki, zażywanie ashwagandhy powinny skonsultować z lekarzem. Niektóre medykamenty mogą bowiem wchodzić w interakcje z adaptogenami, dając skutki uboczne.

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content