DT-1 online – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Posiadasz samochód ciężarowy, ciągnik, autobus lub inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony? Pamiętaj o złożeniu deklaracji DT-1! Na jej podstawie wyliczysz podatek od środków transportowych. Sprawdź, jak szybko i wygodnie złożyć deklarację DT-1 online.

Kto płaci podatek od środków transportowych?

Zakup oraz posiadanie pojazdów o dużej masie wiąże się z koniecznością odprowadzenia dodatkowej daniny. To podatek od środków transportowych, którego stawki każda gmina ustala indywidualnie. Właściciel pojazdu – niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną, czy prawną – w ciągu 14 dni od zakupu musi złożyć deklarację na podatek od środków transportowych na druku DT-1. Następnie składa go każdego roku do 15 lutego.

Podatkiem od środków transportowych objęte są następujące pojazdy:

  • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
  • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony
  • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton (z wyjątkiem wykorzystywanych przez podatnika podatku rolnego w ramach działalności rolniczej prowadzonej)
  • autobusy

Zobowiązanymi do zapłaty podatku od środków transportowych są:

  • osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami środków transportowych
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej posiadające zarejestrowany środek transportowy
  • posiadacze środków transportowych zarejestrowanych w Polsce, powierzonych podmiotowi polskiemu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną.

Obowiązek podatkowy powstaje od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zakup, pierwsza rejestracja w Polsce lub ponowne dopuszczenie do ruchu pojazdu, który wcześniej został z tego ruchu wycofany.

Jak złożyć deklarację DT-1 online?

Deklarację na podatek od środków transportowych DT-1 należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Możesz to zrobić osobiście, wysłać dokument pocztą lub skorzystać ze środków komunikacji elektronicznej. Jakie korzyści niesie ze sobą deklaracja DT-1 online?

Wypełnienie i wysyłka deklaracji DT-1 online to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Formalności dopełnisz w dowolnym miejscu i od dowolnej porze. Nie musisz podróżować do urzędu lub na pocztę. Jeśli dodatkowo skorzystasz z narzędzi takich jak Przyjazne Deklaracje, deklarację wypełnisz szybko i bezbłędnie.

Przyjazne Deklaracje to intuicyjny kreator, który zamiast pól do wypełnienia udostępnia użytkownikowi system pytań i odpowiedzi, wyboru kafelkowego, a także wskazówek opracowanych na podstawie pytań najczęściej zgłaszanych przez podatków. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest też szybki import danych o pojazdach z pliku excel.

Taki system znacząco usprawnia i upraszcza cały proces dopełniania formalności. Unikniesz też częstych błędów, np. pominięcia ważnych pól formularza. System sprawdzi wygenerowany dokument, potwierdzi jego prawidłowość lub wskaże na konieczność poprawek.

Aby przesłać deklarację DT-1 online, musisz posiadać uwierzytelnienie, np. Profil Zaufany. Co ważne, skorzystanie z Przyjaznych Deklaracji nie wymaga elektronicznej wysyłki – jeśli wolisz udać się osobiście do urzędu gminy, by np. ostatecznie rozwiać swoje wątpliwości, po prostu wydrukuj gotowy dokument.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content