Dziesiątki porzuconych samochodów rdzewieją na ulicach Tarnobrzega. Co na to przepisy?

Samochód z reguły jest użytecznym pojazdem o mniejszej lub większej, ale zawsze jakiejś wartości. Mimo to zdarza się, że właściciele porzucają swoje auta i pozostawiają je bez opieki na ogólnodostępnym parkingu, chodniku czy w innym miejscu publicznym w Tarnobrzegu. Czy i jak można się pozbyć takich zalegających samochodów? W jaki sposób tę kwestię regulują przepisy? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Rodzaj drogi kluczowy dla rozwiązania problemu

Zapewne niejednokrotnie podczas spaceru czy jazdy autem zdarzyło Ci si widzieć zaniedbane i stojące od miesięcy w tym samym miejscu samochody. Ponieważ są zakurzone, brudne i nieużywane, robią wrażenie niczyich. Co interesujące, wśród takich porzuconych pojazdów znajdują się nie tylko najtańsze „wraki” o wartości kilku tysięcy złotych, ale również o wiele droższe modele. Choć teoretycznie sprawa wydaje się oczywista – już na pierwszy rzut oka widać przecież, że dane aut jest porzucone – przepisy w tej materii są dość skomplikowane.

W praktyce rozwiązanie problemu zależy od rodzaju drogi, na której pojazd jest pozostawiony. Najłatwiej usunąć go z drogi publicznej – wystarczy, że jego stan wskazuje na nieużywanie od dłuższego czasu. Inaczej przebiegają procedury w przypadku dróg wewnętrznych, a więc poza strefą ruchu i zamieszkania, które nie są publicznymi. Chcąc usunąć porzucony samochód z takiego miejsca, należy odczekać aż 6 miesięcy, zanim minie termin, w którym właściciel może go odebrać po otrzymaniu wezwania, które powinno zostać mu dostarczone. Istnieją jednak pewne 2 wyjątki, które pozwalają na sprawne pozbycie się nieużywanego auta z innych dróg niż publiczne.

Aby strażnicy miejscy mogli wydać dyspozycję usunięcia auta z drogi – nawet wewnętrznej dowolnego rodzaju – musi ono zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub znajdować się w miejscu z zakazem parkowania. Rozwiązanie jest zatem proste: właściciel gruntu powinien ustawić znak zakazu parkowania tam, gdzie chce móc szybko usuwać zalegające bądź nieprawidłowo pozostawione pojazdy. Co ważne, koszt zarówno odholowania, jak i złomowania oraz opieki nad przejętym i porzuconym autem ponosi jego prawowity właściciel.

Ubezpieczenie porzuconego samochodu

Należy mieć świadomość, że nawet porzucany samochód musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, w którego znalezieniu pomocny jest kalkulator OC bez podawania danych. Niezależnie od roku produkcji, wartości czy stanu technicznego każdy samochód z polską rejestracją powinien zostać ubezpieczony – w przeciwnym razie formalny właściciel może otrzymać wysoką grzywnę. Tymczasem nawet porzucenie auta nie oznacza zbycia go jako własności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, on wciąż należy do właściciela, do czasu, aż zostanie sprzedany bądź wyrejestrowany.

Inaczej jest w przypadku przeglądu technicznego – jak można przeczytać na stronie http://kalkulatoroc.org.pl/przeglad-skutera-i-motoroweru/, jego brak nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, o ile auto pozostaje nieużywane i nie wyjeżdża na drogi publiczne. Poruszanie się po nich samochód bez aktualnego przeglądu jest już jednak zabronione i zagrożone mandatem.

Podsumowując, pozbycie się porzuconego samochodu może być trudne, jeśli znajduje się poza drogą publiczną i na terenie nieobjętym zakazem parkowania ani nie stwarza niebezpieczeństwa w ruchu. Aby uniknąć podobnych problemów, właściciel terenu może postawić znak zakazu parkowania. Z kolei osoby, które rozważają porzucenie auta, powinny mieć świadomość związanych z tym skutków i odpowiedzialności za ewentualny brak OC pojazdu. Po więcej treści o tematyce ubezpieczeniowej zapraszamy do serwisu http://kalkulatoroc.org.pl/.

materiał zewnętrzny

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content