Majowe obchody „Roku pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”

W 70 lat od odkrycia złóż siarki w okolicy Tarnobrzega oraz 60 lat od zawiązania się tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa decyzją Rady Miasta Tarnobrzega rok 2023 obchodzimy jako „Rok pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”. Inicjatorami takiego upamiętnienia siarkowej historii miasta byli – SITG oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu.

O najważniejszych jubileuszowych wydarzeniach, jakie odbywać się będą w Tarnobrzegu, inicjatorzy „siarkowego roku” mówili podczas konferencji prasowej zorganizowanej 27 kwietnia w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. W konferencji udział wzięli: poseł na Sejm II, III, IV i V kadencji, zawsze wspierający tarnobrzeskich górników i siarkowe przedsiębiorstwa Władysław Stępień, były prezes Kopalni Siarki „Machów”, obecnie wiceprezes oddziału w Tarnobrzegu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Zbigniew Buczek, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Tarnobrzegu Henryk Galek, długoletni pracownik KiZPS „Siarkopol”, obecnie aktywnie działający w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, członek Rady Seniorów Tarnobrzega Jan Palacz. Nie mogło zabraknąć gospodyni miejsca, kierownik Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego Beaty Kotasiak-Wójcik. Gościem konferencji był prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Włodarz podkreślił jak cenną inicjatywą jest upamiętnienie siarkowej historii Tarnobrzega, przypomnienie ludzi, którzy tę historię tworzyli. – Przede wszystkim młodemu pokoleniu, które zna tylko Jezioro Tarnobrzeskie, warto pokazywać, co tutaj działo się przed laty. Także i tym trochę starszym również warto przypominać, ile siarce zawdzięczamy. Przecież gdyby nie przemysł siarkowy, Tarnobrzeg byłby jednym z wielu maleńkich miasteczek – mówił podczas konferencji prezydent Bożek.

Nad upamiętnieniem roku pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego od długiego czasu pracuje komitet organizacyjny obchodów, w skład którego, oprócz inicjatorów „roku siarkowego” weszli przedstawiciele wielu instytucji i organizacji.

Podczas konferencji członkowie komitetu przedstawili efekty swej pracy. Jak zapewnili, przygotowano wiele interesujących wydarzeń, które przybliżą świetlane czasy rozkwitu przemysłu siarkowego i rozwoju Tarnobrzega, kultywowane przed laty górnicze tradycje, ale i ludzi, którzy w tej siarkowej historii naszego miasta odegrali znaczące role. Między innymi jeszcze w maju na placu Bartosza Głowackiego zainstalowana zostanie wystawa plenerowa poświęcona Tarnobrzeskiemu Zagłębiu Siarkowemu w aspekcie historycznym.

Jednym z ciekawszych wydarzeń, na które organizatorzy zapraszają 16 września, będzie prezentacja tradycyjnego ceremoniału górniczego, którym rozpoczynano świętowanie Barbórki, a na który składa się przekazanie górniczej braci kluczy do miasta, skok przez skórę, przekazanie młodym górnikom sztandaru i pochodni górniczych.

Duży udział w jubileuszowych wydarzeniach będzie miała Miejska Orkiestra Dęta, kontynuująca tradycje dawnej Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol”. Pierwszy duży występ orkiestry będzie miał miejsce już w sobotę 6 maja br. przed i w przerwie meczu pomiędzy Siarką a Motorem Lublin.

Organizatorzy jubileuszowych wydarzeń na bieżąco będą informować i zapraszać mieszkańców Tarnobrzega oraz gości do udziału we wszystkich wydarzeniach.

info: UM Tarnobrzeg

Skuteczna ochrona czworonogów – środki przeciwko kleszczom i pchłom dla psa

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sztuczna inteligencja
1 rok temu

pierwsza odkrywkowa kopalnia siarki na sandomierszczyznie powstala w piasec znie

STan
1 rok temu

nie znasz historii Piaseczno było w powiecie tarnobrzeskich, bo dokonano zmian w granicach województw

sztuczna inteligencja
1 rok temu
Reply to  STan

chyba cos ci sie synku w glowce pomieszalo

sztuczna inteligencja
1 rok temu
Reply to  STan

granica zawsze byla na wisle a za wisla byla galicja

STan
1 rok temu

no nie, poucz się historii, bo ja cię nie będę uczył, nauka kosztuje

sztuczna inteligencja
1 rok temu
Reply to  STan

ty jak widze wiesz za duzo powinienes zostaj bajkopisarzem

z piaseczna
1 rok temu
Reply to  STan

chyba dokonano zmian w twojej glowie

Postaw mi kawę na buycoffee.to
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content