Wystawa pn. „Czapski w Dzikowie Tarnowskiego”

Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę pt. „CZAPSKI W DZIKOWIE TARNOWSKIEGO”.

­Wernisaż: niedziela, 7 maja 2023 r, godz. 16.00

Ekspozycja czynna do 25 czerwca br.

Wystawa pokazuje twórczość Józefa Czapskiego w kontekście jego wieloletniej przyjaźni z Janem Tarnowskim z Dzikowa. Obaj mieli podobną drogę życiową: żołnierze wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i II wojny światowej, twórcy życia kulturalnego w czasie II Rzeczpospolitej i na emigracji po wojnie.

Jan Tarnowski był nie tylko przyjacielem wielkiego malarza i pisarza, ale także jego mecenasem.

Wystawa prezentowana jest w zamku Tarnowskich w Dzikowie, gdzie przed wojną Czapski bywał.

W dwóch salach pokazano kilkanaście obrazów olejnych i kilkadziesiąt rysunków Józefa Czapskiego, pochodzących z Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, oraz ze zbiorów prywatnych. Te ostatnie będą prezentowane publicznie po raz pierwszy. Towarzyszyć im będą cytaty ukazujące wzajemne relacje pomiędzy Czapskim i Tarnowskim i ich opinie na swój temat. Dopełnieniem wystawy będzie katalog zawierający prezentowane prace.

Honorowy patronat nad wystawą objęli:

Profesor Piotr Gliński, wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pan Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce i Pani Anna Louise Clunes Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

 

Skuteczna ochrona czworonogów – środki przeciwko kleszczom i pchłom dla psa

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robin
1 rok temu

Ile miasto czyli my mieszkańcy będziemy musieli dopłacić do tej wystawy?!

Jolka
1 rok temu

Sza la la, zabawa trwa…
A oddział chorób wewnętrznych w Tarnobrzeskim Szpitalu Wojewódzkim zamknięty już drugi rok.
Może by tak zamknąć cały ten Zamek ? !

Paweł
1 rok temu
Reply to  Jolka

Dobra myśl. Enea zamiast potańcówek i rozrywek dla wybranych mogłaby dofinansować nasz szpital skoro marszałek Ortyl (PiS) nie potrafi .

wolt
1 rok temu

brawo dzikow stolica wojewodztwa dzikowskiego

saul
1 rok temu

Muzem daje Wam możliwość obocwania z kulturą przez duże K Aa wy marudzicie.Niebywałe że jeszcze słoma z butów wystaje co niektórym

Ciekaw
1 rok temu

Po kolei. Zbrodnią byłoby niewykorzystanie potencjału Zamku, który jest olbrzymi i wymaga badań (sam Zamek, jak i obiekty w nim się znajdujące). Ale: podstawą jest to, że nie może to być motor napędowy miasta w obliczu braku inwestycji. Stąd reakcje negatywne pośród Mieszkańców. Tarnobrzeg powinien mieć płuco przemysłowe jak i kulturalne. Jedno bez drugiego się zawali. Doceńmy historię i wspaniałe dzieła, które znajdują się w Zamku. Ale przede wszystkim dbajmy o teraźniejszość. Wtedy, kiedy Tarnobrzeżanin lub Nasz Gość skądkolwiek będzie żył na poziomie, który pozwala mu dodatkowo na kontakt ze sztuką na naprawdę wysokim poziomie. Zamek niech się rozwija, ale bez wsparcia Lokalsów będzie tylko atrakcją turystyczną.
Swoją drogą na wystawę się wybieram, bo to lepsze niż oglądanie toksycznej TV.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content