Jak dobrać rozmiar doniczki do rośliny?

Dobór odpowiedniego rozmiaru doniczki do rośliny jest kluczowy dla jej zdrowego wzrostu i rozwoju. Właściwy rozmiar wpływa na kondycję korzeni, a co za tym idzie, na ogólny wygląd i kondycję rośliny. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać rozmiar doniczki do swojej rośliny, aby cieszyć się pięknymi, zdrowymi okazami w swoim domu, zarówno w salonie, jak i w innych pomieszczeniach.

Czym kierować się przy wyborze rozmiaru doniczki?

Roślina powinna mieć wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie rosnąć. Donice nie powinny być zbyt duże ani zbyt małe. Doniczki w salonie gabarytowo wielkie mogą prowadzić do braku stabilizacji rośliny. Niewystarczająca ilość przestrzeni to spory problem jeśli idzie o rozwój korzeni.

Jakie doniczki do małych kwiatów?

Doniczki w salonie dla małych kwiatów powinny być adekwatne do wielkości rośliny oraz głębokie na tyle, aby pomieścić jej system korzeniowy. Warto również uwzględnić przestrzeń na drenaż, który zajmuje zazwyczaj około 2 centymetrów. W miarę wzrostu rośliny, konieczne będzie jej przesadzenie do większej doniczki, o 2-3 centymetry większej od poprzedniej. Warto obserwować rozwój Twoich kwiatów, by nie przegapić tego momentu. Jeśli potrzebujesz większego pojemnika dla rośliny, zajrzyj do sklepu IHAA, w którym znajdziesz najlepsze rozwiązania.

Jeśli dopiero kupujesz roślinę  w sklepie, sprawdź jej system korzeniowy i dowiedz się, ile miejsca będzie potrzebowała. Jeśli korzenie są bardzo rozrośnięte, można od razu kupić większą donicę. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana zapewni roślinie komfort i sprzyja jej zdrowemu wzrostowi. Sprawdź ofertę doniczki do salonu na stronie sklepu Ihaa.

Jakie donice do dużych kwiatów?

Podobnie jak w przypadku małych roślin, dla dużych kwiatów możesz kierować się zasadą związaną z gabarytami. Im większy gatunek pragniesz zasadzić, tym większa powinna być doniczka

Przykładowo – w miarę wzrostu Twojej juki czy innego kwiatu, wybierz model większy o 5-10 centymetrów od poprzedniej, aby pomieścić obszerny system korzeniowy i zapewnić jej  miejsce do rozwoju. Duże rośliny wymagają odpowiedniej stabilności, dlatego warto unikać fikuśnych modeli, które mogą utracić równowagę, gdy zacznie się ona rozrastać na boki. Sprawdź więc najlepszą ofertę tego typu produktów w tym miejscu – Ihaa: doniczki – sklep.

Kiedy zmieniać doniczkę roślinom?

Jednym z pierwszych sygnałów, że roślina potrzebuje większej doniczki, jest widoczny gołym okiem system korzeniowy. Jeśli zaczynają się one chociażby przebijać przez otwory drenażowe na dnie doniczki lub widoczne są przez jej powierzchnię, to znak, że nadszedł czas na większy pojemnik, który możesz kupić na stronie Ihaa.

Jeśli zauważysz, że roślina rośnie szybciej niż zwykle lub jej liście są większe niż przewiduje to naturalny wzrost, warto również rozważyć zmianę doniczki. To samo dotyczy także kwestii podlewania. Jeśli robisz to coraz częściej, a gleba szybko wysycha, może to oznaczać, że korzenie wypełniły doniczkę i nie ma wystarczającej ilości gleby, która wilgoć.

Pamiętaj, że dbanie o roślinę także w kwestii odpowiedniej doniczki sprawi, że będziesz cieszyć się soczystą zielenią przez cały rok.

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content