Betonoza na Przywiślu. Do wycięcia jest 136 drzew

Sprawdził się czarny scenariusz, na tarnobrzeskim osiedlu Przywiśle miasto planuje wyciąć 136 drzew – jak informuje administrator facebookowego konta Przywiśle Tarnobrzeg. Większość tych ponad 30 letnich drzew ma zostać wycięta z  powodu budowy ścieżek pieszo-rowerowych.

Mieszkańcy Osiedla,
otrzymałem finalne projekty 1 i 2 etapu prac remontowych na naszym terenie.
Króciutko: etap 1 (Skalna Góra+przebicie do Armii Krajowej): minus 63 drzewa, etap 2 (Wianek, Kosmonautów, Narutowicza): minus 49 drzew. Większość pod ścieżki pieszo rowerowe. Łącznie w 3 etapach do wycięcia: 136 drzew. Słownie: sto trzydzieści sześć w większości drzew, które rosną grubo ponad 30 lat.
W etapie 1 do nasadzeń zastępczych: 49 drzewek, w etapie 2: 36 drzewek. Łącznie w 3 etapach: 100 drzewek.
Bilans: 136 – 100 = 36 drzew które nie zostaną zastąpione żadnym nowym nasadzeniem.
I to tylko na terenie naszego osiedla. – czytamy w mediach społecznościowych

 

SPOTKANIE OSIEDLOWE Z PREZYDENTEM

W środę 17 maja br. (w hali MOSiR, I piętro, sala konferencyjna nr 142/143)  odbędzie się spotkanie mieszkańców osiedla Przywiśle z prezydentem Dariuszem Bożkiem. Początek godz.17

SPOTKANIE Z CZŁONKAMI FUNDACJI BĘDZIE DZIKO/STRAŻNICY DRZEW

Wcześniej, bo w poniedziałek 15 maja na spotkanie, którego tematem będzie trwająca wycinka drzew w mieście, zaprasza fundacja Będzie dziko/Strażnicy Drzew.

Wydarzenie ma charakter informacyjno-konsultacyjny i dotyczy trwającej na ulicach Tarnobrzega wycinki drzew.

W programie:

– omówienie aktualnej sytuacji i przedstawienie podjętych działań,
– podpisanie petycji do Prezydenta i Rady Miasta Tarnobrzeg,
– utworzenie grupy monitorującej dalszy przebieg spraw

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 15 maja br. o godz.18, pod restauracją Italiana (Kościuszki 7), w Tarnobrzegu

Subskrybuj
Powiadom o
69 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
1 rok temu

W Stalowej Woli tną na potęgę ale nikt tam nie narzeka tylko w Tarnobrzegu. Jakoś nikt nie boi się wyciąć 1000 ha lasu. I kilku innych pod bloki.

Górniczy charakter
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Zapłaczą za pare lat, o ile dojdzie do realizacji tych szumnych zapowiedzi.

Obatelka
1 rok temu

Będą żałować ale na razie są w amoku .

obywatel
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Gdzie ? W mieście tną ???

Tną w konkretnym celu – POD INWESTYCJE , ZAKŁADY PRACY !!!

Pod chodniki i ścieżki tam nie tną ???

Obatelka
1 rok temu
Reply to  obywatel

Na sprzedaż do Niemiec bo brakuje kasy

Ada
1 rok temu
Reply to  Obatelka

Skæd te mądrości? Z Wybiórczej Gębującej czy z TVN-u?

Lucas
1 rok temu

Większość pod ścieżki pieszo-rowerowe? A po jakiego uja wytyczać tam jakieś nowe ścieżki? Na wszystkich ulicach wewnątrz osiedla obniżyć dopuszczalną prędkość do max 30 km/h, co uczyni je przyjaznymi dla rowerzystów, a ścieżki poza ulicami zbudować po śladach istniejących alejek. Prościej, taniej, lepiej. No ale ja nie decyduję.

rowerowy
1 rok temu
Reply to  Lucas

Po takiego, żeby było mniej trawy do koszenia, żeby kostka schodziła i żeby zaspokoić pragnienia estetyczne niektórych. Niech nie zasłaniają się pieszymi i rowerzystami, bo większość ciągów pieszo-rowerowych w mieście jest wykonanych z kostki i jest oznaczona jako drogi pieszo-rowerowe mimo oczywistego podziału ciągów, w tym na Sikorskiego, Sienkiewicza i Kwiatkowskiego z częściami dla pieszych wykonanymi z kostek fazowanych.

Zielony
1 rok temu
Reply to  rowerowy

Z tymi ciągami pieszo-rowerowymi jest jeden wielki bajzel w Tarnobrzegu.

rowerowy
1 rok temu
Reply to  Zielony

Możnaby wprowadzić choć trochę nornalności oznaczając ciągi pieszo-rowerowe jako jednokierunkowe drogi rowerowe obok dróg pieszych, tak jak na odcinku Kopernika ze ścieżkami asfaltowymi. Wyjątek stanowiłyby odcinki dróg z ciągiem pieszo-rowerowym tylko z jednej strony drogi, na których trzebaby zmieścić ruch pieszych i ruch rowerów w obu kierunkach. Ale u nas trend odwrotny. Nie uwzględniam dróg nad jeziorem, bo to poza obszarem miejskim i jego realiami.

Działkowiec
1 rok temu
Reply to  rowerowy

No i na wspomnianej ul. Kopernika efekt jest taki, że część rowerzystów jeździ pod prąd, część po chodniku, ogólnie jak komu pasuje. To już chyba lepsze wspólne ścieżki dwukierunkowe.

rowerowy
1 rok temu
Reply to  Działkowiec

Po pierwsze gdyby raz na tydzień stali tam policjanci lub strażnicy miejscy i wypisywali mandaty niesfornym, to wtedy też ci rowerzyści by tak jeździli? I po drugie jak wyglądają drogi pieszo-rowerowe u nas w porównaniu do wzorców? Niżej przykład dobrze wykonanej drogi pieszo-rowerowej we Wrocławiu.

8.jpg
brak uzasadnienia
1 rok temu
Reply to  Działkowiec

na Kopernika ścieżka jest wystarczająco szeroka aby pomieścić ruch rowerowy dwukierunkowy i dlatego rowerzyści jeżdża w dwie strony. Po drugie jest za mało przejść dla pieszych aby rowerzysta mógł przenieść się na właściwy pas zależnie w którą stronę chce jechać. Po trzecie w mieście tej samej szerokości ścieżki rowerowe są dwustronne, jak chociażby nad jeziorem. Szlaki nie powinny być pieszorowerowe, tylko tak jak było od początku czerwone dla rowerów, ale nie ma sensu wyznaczać kierunku jazdy rowerom jeśli szerokość pasa jest wystarczająca

rowerowy
1 rok temu

Ścieżki o szerokości ok. 1,5 m są wystarczająco szerokie dla ruchu w obu kierunkach? Na zdjęciu poniżej z Kopernika widać, że wręcz przeciwnie. Chyba że jeździsz kołami nie więcej niż 25 cm od obrzeży, ale wtedy możesz zahaczyć ramieniem o pieszego albo jakiś słup lub drzewo. Odnośnie zbyt małej liczby przejazdów rowerowych w poprzek drogi zgoda, ale można sobie poradzić zawracając na jezdni i podjeżdżając do najbliższego zjazdu albo przejazdu oznaczonego wzdłuż drogi.

20230513_091722.png
Projektant
1 rok temu

Na ulicy Kopernika, tak jak na Sienkiewicza, Sikorskiego i Wyszyńskiego, ścieżki rowerowe są za wąskie na dwukierunkowe, ale za szerokie na jednokierunkowe. Przez to są błędnie uznawane przez niektórych za dwukierunkowe. Ścieżka jednokierunkowa powinna mieć od 1,1 m do maks. 1,3 m aby nie sprawiać wrażenia dwukierunkowej, a dwukierunkowa co najmniej 2,0 m aby można było swobodnie się mijać. Z czerwonych ścieżek tylko ta na ul. Kwiatkowskiego jest dwukierunkowa, ponieważ ma 2,0 m.

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Lucas

Jak będzie tanio i rozsądnie to inwestor nie zarobi dużo a pewnie chodzi o czyjś zysk a nie jakąś ideę.

Zihten
1 rok temu

Przecież na Przywislu jest strefa zamieszkania i ograniczenie prędkości do 20 km/h . Rowerzyści mogą poruszać się spokojnie po tych uliczkach Skalna, Wianek itd. Po cholerę tam ścieżki rowerowe? Co najwyżej jedna od ul. Wislnej po chodniku wzdłuż skarpy i przez Bulon do Wislostrady i tam nie trzeba ciąć drzew bo chodnik jest wystarczająco szeroki. A tu kogoś chyba popieprzyło do imentu z takim proejektem betonozy!

Łysy
1 rok temu
Reply to  Zihten

W tam nie marudź dobrze że te stare krzaczory powycinają

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Łysy

Te stare drzewa a szczególnie ich korzenie utrzymują skarpę że się nie obsuwa. Czy ktoś to zbadał? Jedyne osiedle bez smogu i w zieleni , wystarczyłoby tylko poprawić asfalt zepsuty ze starości i byłoby ok. Po co taka rewolucja ,chyba żeby była kosztowna i spektakularna . Szkoda.

Zielony
1 rok temu
Reply to  Obatelka

„Po co taka rewolucja ,chyba żeby była kosztowna i spektakularna . Szkoda.”

Bo ktoś na tym musi zarobić.

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Zihten

Na os. Dzików ktoś dogrodził sobie kawałek gruntu obok muzeum siarki i zablokował szlak wiodący przez aleje Lipowa że trzeba skręcać na wiejską a potem znowu do szlaku turystycznego taki kwadrat się robi . kiedyś ktoś sobie powiększył działkę i tak zostało to wkurzające że kilka lat to pozostaje bez zainteresowania.

essa
1 rok temu
Reply to  Zihten

po to ,by pieski miały gdzie kupy robića własciciele udawać ,ze nic nie widzą

Szczery
1 rok temu

Kilka lat w wstecz czlowiekowi w czarnej sukmanie, przeszkadzaly drzewa na cmentarzu, drzewa zostaly wyciete.Teraz ludziom w bialych koszulach , przeszkadzaja drzewa poaedzone w tzw: czynie spolecznym, o ironio losu.!!!

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Szczery

Komunistyczne drzewa i bloki są bardzo potrzebne mimo że tak krytykowane . Bez nich nie wyobrażam sobie życia.

essa
1 rok temu
Reply to  Obatelka

tak towarzyszu

Obatelka
1 rok temu
Reply to  essa

Sama dobieram sobie towarzystwo…

Ada
1 rok temu
Reply to  Szczery

Takie stare drzewa na cmentarzu w innej miejscowości zabiły dziecko, na które spadł konar. A człowiek w „czarnej sukmanie” boli tylko antypolską dzicz. Postąpił rozsądnie.

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Ada

Należy robić przeglądy i usuwać to co zepsute i niebezpieczne ,czyli konieczne przecinki a nie jak leci całe połacie.

Alf
1 rok temu

Zobaczymy czyje lobby w mieście okaże się silniejsze. Czy miłośników drzew czy miłośników ścieżek rowerowych. Stawiam na to drugie

Zielony
1 rok temu
Reply to  Alf

Rowerzyści , w większości, uznają drogi rowerowe za niepotrzebne na tym osiedlu. Jest na nim znikomy ruch samochodowy. To Urząd Miasta, najwyraźniej, usiłuje przeforsować budowę ścieżek rowerowych. Ktoś na tym zarobi?

Zielony
1 rok temu
Reply to  Zielony

Dodam, że jedyna droga rowerowa na osiedlu Przywiśle, jest potrzebna na skarpie.
Umożliwi przejazd, połączenie terenu rekreacyjnego nad Wisłą z terenem rekreacyjnym (planowanym do przebudowy) w pobliżu bloków Skalna Góra (jednoklatkowe) i z drogą rowerową prowadzącą nad jezioro ( wzdłuż Wisłostrady).

Kumendant
1 rok temu

Liczba błaznów przypadająca na metr kwadratowy w UM jest bardzo wysoka.

Radny Myćko
1 rok temu
Reply to  Kumendant

skoro Misiewicz może być pracownikiem UM to praktycznie każdy się nadaje

obywatel
1 rok temu
Reply to  Kumendant

Nawet RIO pisało że to nieroby począwszy od sołtysa co prawo mają za nic
Poczytajcie na : tarnobrzeski DiM team
– jakie nieroby i niedouczenia w urzędzie Tbg pracują ???

Radny Myćko
1 rok temu

jak już wycinacie to zróbcie plac na całoroczne potańcówki na Przywiślu

obywatel
1 rok temu

A błaznom z urzędu i radnym przeszkadzało cięcie drzew w zwierzyńcu przez zarządcę – nadleśnictwo ???
Najlepiej dopiero???? się do innych i decydować o nie swoim ???

Może zróbcie tam park przyrodniczo- krajoznawczy , będą pod ochroną !!

ODYSEUSZ
1 rok temu

Dobra rada dla wszystkich eko- oszołomów, idiotów, terrorystów wyjedzcie z tego miasta i jedzcie w Bieszczady tam jest wasze miejsce i w końcu będziecie szczęśliwi !!!!!

Obatelka
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

W Bieszczadach już tyłu niszczycieli najechało że nie przyjmują już nowych osiedleńców.

Żwirek i Muchomorek
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Błazen.

ODYSEUSZ
1 rok temu

Na co czekasz wypad w Bieszczady – stop eko-terrorystom stop hamulcowym w rozwoju miasta. ps bronicie drzewa, a ilu was ostatnio spędzało czas w lasku bolońskim – zawsze świeci pustkami i zasranymi przez ptactwo ławkami. Jedynie oznaki ludzkiej obecności to psiarze i amatorzy piwka pod niebem ?

Zielony
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Rozwijać miasto, jak najbardziej, ale sensownie i bez niszczenia wszystkiego co po drodze.

walnij sie w łeb
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Proponuje wyjazd z miasta już na stałe całej bandy z UM i tych wszystkich co siedzą przy korycie. Przydałoby sie przewietrzyć miasto i wymienić ich na kompetentnych.

adam
1 rok temu

Niestety , kompetentnych u nas brak , a przynajmniej na listach z których się wybiera.

Wyborca Bożka
1 rok temu

Tylko dobrze głosujmy bo.miasta już nie ma Jest tylko .takie miasteczeko jak BaranówI jest zgodne z wola zastępcy który nie zna innych realiów tylko te na poziomie Baranowa
Wybór takich wizjonerów zaszkodził nam mieszkańcom Tarnobrzega
Może jeszcze da się cis uratować po wyborach

ODYSEUSZ
1 rok temu

Ze wsi przylazłeś na wieś możesz zawsze wrócić !

mach
1 rok temu

betonoza? serio? co za dekiel to napisał? wytną stare krzywe drzewa to będzie bezpieczniej przechodzić , wole 100 młodych drzew niz 136 starych

Aga
1 rok temu
Reply to  mach

Tylko czy dożyjesz tych młodych drzew

Niepozdrawiam
1 rok temu

Cały Tarnobrzeg od razu wytnijmy ‍♀️

Ada
1 rok temu
Reply to  Niepozdrawiam

I po co takie banialuki? Może warto obejrzeć te „ drzewa”?

Ada
1 rok temu

I co z tego? Trzeba poszerzyć ulice, zrobić ludziom parkingi. Szemrane fundacje pseudoekologów nie reprezentują naszych interesów, często są opłacane spoza Polski.

Ada zrób wsada
1 rok temu
Reply to  Ada

haha, poszerzać ulicę, no to zapraszam do obejrzenia ulicy Mickiewicza, czy tam jest coś poszerzone? Tak jak napisano, trawników wystarczy pod parkingi. Problem w tym że im przeszkadzają same drzewa i ptaki na nich siedzące. Drzewa postrzegają jako coś złego.

Ada
1 rok temu

Sam sobie zrób, nie krępuj się, biedaku.

niszczyciele przyrody
1 rok temu

Czy ulica Tysiąclecia czy Armii Krajowej nie może pozostać jednokierunkowa tak jak teraz? Niech sobie będą te miejsca parkingowe przy jezdni. Komuś przeszkadzają asfaltowe chodniki? Bo mi nie, trzeba je zamieniać na kostkę? Komu to ma służyć? Po co komuś projekt utrzymujący a nawet zmniejszający liczbę miejsc parkingowych? Drzewa nikomu NORMALNEMU nie przeszkadzają, a trawników pod parkingi jest mnóstwo, któryś można poświęcić. Ale jaki to ma sens? Wycinka drzew na ul. Kochanowskiego i Moniuszki w okresie lęgowym ewidentnie pokazała że rada miasta oraz ich urzędnicy mają d.pie obowiązujące prawo i robią tylko przysługę swoim znajomym którym te drzewa tam przeszkadzają, bo normalnym ludziom na pewno nie. Kto zasiada w radzie osiedla Przywiśle, skoro nie widac protestu? Koledzy radnych, urzędnicy? To ma być rada osiedla? Ja takich nie wybierałem.
Kto tych ludzi wybrał na urząd z takim myśleniem?
Ja tylko trzymam kciuki że żadnego dofinansowania na ten projekt nie dostaną.

Zgroza
1 rok temu

Rady osiedla wszystkie murem za Bożkiem Tyle w temacie

Zielony
1 rok temu

„Większość tych ponad 30 letnich drzew ma zostać wycięta z powodu budowy ścieżek pieszo-rowerowych.”
To ja się pytam, po jaką cholerę te ścieżki rowerowe na tym osiedlu, gdzie ruch samochodów jest niewielki? Tak poza tym to drogi dla samochodów będą z asfaltu, drogi rowerowe z kostki, wg standardów tarnobrzeskich. Zaprzestańcie na siłę uszczęśliwiać ludzi, rowerzystów !!!!!! Czy do waszych urzędniczych łbów dociera, że na tym osiedlu nie powinno być ścieżek rowerowych a tym bardziej z kostki?  

chcą dobić emerytów
1 rok temu
Reply to  Zielony

Nie ma uzasadnienia dla ścieżek rowerowych, gdyż ścieżki można wykonać chociażby poprzez trawniki o szerokości powiedzmy 1m i oznaczyć jako przeznaczone dla rowerów, wcale nie muszą być wzdłuż chodników. Więc nie to jest motywem cięcia drzew, tylko to co wyżej napisane, żeby dobić emerytów, bo aktualnie powietrze jest ZBYT czyste i są zbyt zdrowi. To się urzędasom nie podoba

Zielony
1 rok temu

Tnijta tnijta wszystko jak leci !!! Interes musi się kręcić!!!
Najpierw korzyści mają ci co drzewa wycinają, po nich przyjedzie ktoś traktorkiem i zarobi za wywózkę. Ktoś drzewo weźmie/kupi i też skorzysta.
Kiedy drzew będzie mało i spaliny samochodowe nie będą filtrowane to będzie więcej wizyt u lekarzy, potem w aptekach , potem będzie miał zarobek ksiądz (msza za zmarłego i pochówek), grabarz, kościelny i kwiaciarnia. Interes będzie kwitł.
To się dzieje na całym świecie, że wycina się, niszczy wszystko co zielone, bez perspektywicznego myślenia.

Propozycja dla Urzędu Miasta:
zachodzi potrzeba wycięcia drzew na ul. Wyspiańskiego (przed pawilonami), są stare, za dużo ich , zbyt ładnie kwitną. Trzeba się nimi zając i zrobić „ciach” i po problemie. W ich miejsce wykonać parkingi z kostki.

adam
1 rok temu
Reply to  Zielony

Koło Fraca jest ławeczka , niedaleko pomnika Ofiar września.. Za ławeczką rosło drzewo , które latem dawało miły, ożywczy cień. W ubiegłe lato chciałem przysiąść na ławeczce w cieniu, ale cienia nie było słońce prażyło. W pierwszej chwili myślę : jakiś głupek przesunął ławeczkę w słonce. Jednak po rozejrzeniu patrzę a za ławeczką ścięty pień a posadzona jakaś cienka gałązka. Nie myśli się o wygodzie ludzi tylko o czym?

wszystko im przeszkadza
1 rok temu
Reply to  adam

ławeczki tak samo usuwają, ludzie też im przeszkadzają. Przejdź sie po mieście, prawie nigdzie nie ma ławek, przy niektórych ulicach ani jednej. Dla porównania 20- 30 lat temu ławki były wszędzie, lewactwu wszystko przeszkadza. Trzeba podnieść protest, bo idą za ciosem, ich cel jest znany, chcą zrobić małe miasteczko pod siebie i swoje rządy i mieć pełnię władzy i wygody

Do Adama
1 rok temu
Reply to  adam

Proszę to nagłośnić bo większość nie zauważa aktów przeciwko.miesxkancom
Jestem przeraza ony ze takie wypadki mają miejsce

kokosz
1 rok temu

niech siwy bajerant się wytańczy w sobotę bo czeka go ciężki tydzień 😉 wywieziemy dziada na taczkach

Nowy symbol miasta
1 rok temu
Reply to  kokosz

Nowy symbol miasta to plakat zapraszający na potancowki
Potańcówka po Bozkowemu

Zirytowany
1 rok temu

Czy prezydent I jego sluzby wiedziały zlecając projekt ile wytna drzew i takie koszmarne cięcie drzew.Kto to zatwierdził z ramienia miasta???
Proszę imię i nazwisko oraz funkcjevw urzędzie.
Dość bezkarności.

Wyborca Bożka
1 rok temu

Co inwestycja to wychodzą na jaw decyzje niezgodne z oczekiwaniami wyborców i mieszkańców
Absurd na absurdzie
Z obwodnica włącznie

WALDEMAR
1 rok temu

Rowerzyści są przeciwni ścieżkom pieszo – rowerowym!!!
Ja chce jeździć po asfalcie a nie telepac się po kostce między przechodniami i skakać po źle położonych kraweznikach

ODYSEUSZ
1 rok temu

eko- oszołomy i ich ideologia !!!!

ekoidioci.jpg
punknij sie w pusty łeb
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

mnie to drzewo nie przeszkadza, spokojnie objeżdżam z prawej albo z lewej. Masz problem? Problem lewactwa jest taki że wszystko co stare wam nie pasuje, stare drzewa, starzy ludzie też, stare domy, stare obyczaje. Wszystko byście wycięli i posadzili od nowa.

ODYSEUSZ
1 rok temu

Ale wtedy łamiesz przepisy idioto ! Nie masz zielonego pojęcia o przepisać to że tobie nie przeszkadza to nikogo nie interesuje ale 99% rowerzystom to ewidentnie przeszkadza i stwarza zagrożenie zdrowia i życia !

Ewa
1 rok temu

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze… Do ścieżek rowerowych miasto dostanie dotacje. Co ich drzewa obchodzą 🙁

Postaw mi kawę na buycoffee.to
69
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content