Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urazowej w tarnobrzeskim szpitalu do likwidacji. Będzie Chirurgia Jednego Dnia

Na wniosek dyrekcji tarnobrzeskiego szpitala, Sejmik Województwa Podkarpackiego będzie podejmował uchwalę, w myśl której oddział Chirurgii Dziecięcej i Urazowej, zostanie przekształcony w oddział Chirurgii Jednego Dnia. Powodem tej decyzji jest brak odpowiedniej liczby lekarzy, nierentowność oddziału oraz wytyczne wprowadzone w programie naprawczym, zatwierdzonym przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, która będzie podejmowana przez radnych sejmiku 29 maja br. cyt:

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu wystąpiła z wnioskiem do Marszałka Województwa Podkarpackiego o wprowadzenie zmian w Statucie polegających na przekształceniu Szpitalnego Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowej w Oddział Chirurgii Dziecięcej Jednego Dnia. Szpitalny Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urazowej na dzień 31 marca 2023 r. liczył 15 łóżek. Działalność Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowej po raz pierwszy została zawieszona w okresie od 01.01.2022 r. – 07.08.2022 r. Powodem zawieszenia był brak kadry lekarskiej. Z dniem 8 sierpnia 2022 r. Oddział wznowił działalność i funkcjonował do 31 marca 2023 r. Ze względu na powtórne problemy z zabezpieczeniem obsady lekarskiej ww. Oddziału, w marcu 2023 r. Zarząd Szpitala wystąpił do Wojewody Podkarpackiego z wnioskiem o wyrażenie zgody na czasowe zawieszenie działalności Oddziału na kolejny okres 6 miesięcy oraz podjął decyzję o przekształceniu stacjonarnego Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowej w Oddział Chirurgii Dziecięcej Jednego Dnia.

Konieczność przekształcenia stacjonarnego Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowej w Oddział Chirurgii Dziecięcej Jednego Dnia wynika z następujących kwestii:

1. Problemów z prawidłowym zabezpieczeniem Oddziału w kadrę lekarską.

Brak odpowiedniej liczby lekarzy nie pozwala na zachowanie całodobowej ciągłości pracy Oddziału oraz spełnienie wymagań określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakresie obsady lekarskiej. Szpital podjął starania odnośnie zatrudnienia nowych lekarzy do Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowej, jednak do dnia dzisiejszego nie udało się pozyskać specjalistów w tej dziedzinie.

2. Znacznego zmniejszenia obłożenia łóżek w Oddziale.

Obserwowana od lat tendencja mniejszej ilości urodzeń oraz zwiększona opieka medyczna w okresie ciąży i okołoporodowa wpływa na znaczne zmniejszenie ilości udzielanych świadczeń w zakresie chirurgii dziecięcej. I tak, w 2016 r. w Oddziale leczonych było 1194 pacjentów, natomiast w 2021 r. ilość leczonych pacjentów spadła do 735, co stanowiło ok. 41% obłożenie łóżek. Taki stan powoduje brak rentowności ww. Oddziału. Według szacunków ok. 40-50% obecnie wykonywanych zabiegów operacyjnych będzie mogła być realizowana w ramach Oddziału Chirurgii Dziecięcej Jednego Dnia. Procedury te są wycenione tak samo jak w przypadku realizacji świadczeń w ramach hospitalizacji.

Ponadto, reorganizacja Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowej została wpisana jako zadanie w realizowanym przez Szpital Programie Naprawczym, który został zatwierdzony przez Zarząd Województwa Podkarpackiego Uchwałą nr 378/7904/17 z dnia 12 grudnia 2017 r.

Rada Społeczna działająca przy Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu uchwałą Nr 14/2023 z dnia 7 kwietnia 2023 r. pozytywnie zaopiniowała powyższe zmiany w Statucie.

Mając na uwadze powyższe podjęcie przedmiotowej uchwały sejmiku jest w pełni uzasadnione – koniec cytatu. 25_projekt_uchwały_sejmiku_w_sprawie_zmian_w_Statucie_Wojewódzkiego_Szpitala_im._Zofii_z_Zamoyskich_Tarnowskiej_w_Tarnobrzegu

KOMENTARZ SPOŁECZNEGO KOMITETU OBRONY SZPITALA WOJEWÓDZKIEGO W TARNOBRZEGU
 
„Marszałek Województwa wprowadza kolejne ograniczanie działalności naszego szpitala. Oddział chirurgii dziecięcej i urazowej po niecałym roku funkcjonowania od ponownego otwarcia w sierpniu 2022 roku, będzie tylko prowizorycznie zabezpieczającym potrzeby leczenia, oddziałem chirurgii jednego dnia. Na najbliższej sesji Sejmiku Podkarpacia stanie uchwała o zmianie w statucie szpitala, wprowadzająca przekształcenia w strukturze oddziałów szpitalnych.
Oddział ten miał wspaniałą tradycję i renomę na Podkarpaciu, którą przez wiele lat budował profesjonalny zespół lekarzy pod kierownictwem m.in. dr Janiny Libman, dra Konrada Podpory i innych. Przez nieudolność wielu ekip zarządzających szpitalem został zniszczony czego dowodem było zamknięcie oddziału w grudniu 2021 r. W sierpniu 2022 roku funkcjonowanie oddziału zostało przywrócone pod kierownictwem dra Ryśkiewicza jednak jak się okazuje na bardzo krótki okres. Nieprofesjonalnie zarządzające szpitalem władze, nie przywróciły stabilności działania oddziału w wyniku czego dojdzie do trwałej zmiany skutkującej radykalnym ograniczeniem dotychczasowo świadczonych usług dla pacjentów” – napisała w mediach społecznościowych Małgorzata Zych, ze Społecznego Komitetu Obrony Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu

https://www.facebook.com/groups/1929668667366609/permalink/1935201320146677/

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olga
3 miesięcy temu

Zamknąć ten szpital !!!! Hotel zrobic dla turystów

turysta
3 miesięcy temu
Reply to  Olga

gdzie tu turysci?

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  turysta

Bo właśnie ???

Gdzie mieszkaniec Dymitrowa ???
Wygląda na to że długowłosy identyfikuje się z miastem TBG tylko jak ma STOŁEK i KORYTO w Tbg ???

Olga
3 miesięcy temu
Reply to  turysta

No chyba będą,
skoro miliony tbg pcha w jezioro

Gość
3 miesięcy temu
Reply to  Olga

Zamknijcie Olge i jej podobnych w psychiatryku

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Gość

Nie wiesz co to IRONIA ??

Bez wątpienia chyba niebawem trzeba będzie zagospodarować ten szpital ( lub część) i temat otwarty bo miasto ukierunkowane pod wodzą belfrów ( histeryków) na turystów ponieważ ciągle tylko ZALEW i inwestycje przy nim oraz ZAMEK ???
Młodzi spierd????z miasta, emeryci umierają a więc PO CO ODDZIAŁY w szpitalu ????
Hotel w sam raz w budynku po szpitalu , tylko jeszcze metro zrobić nad zalew , przynajmniej kolejkę ( może być wąskotorowa ( jak w Bieszczadach )

Grunt że kasa jest na parkingi, kolekcje, nasadzenia, potancówki, kino objazdowe ????
Jeszcze tacy jak urzędas, wojtuś, Ania ( potancówka) DJB itp ., WŁADZĘ w Tbg wychwalają ?
Im wystarczy zabawa, tańce i hobby bo w pracy , w urzędzie się nie na męczą a KORYTO jest duże ???

Jarek
3 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Nie podawaj takich pomysłów z tym hotelem i metrem do jeziora bo jeszcze ten koń trojański z Krosna (D.B.)podłapie i będzie realizował.

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Jarek

Przecież oni to realizują już od dawna !
Czyżbyś nie zauważył że kumpel mieszkańca Krosna , Ortyl obiecał otworzyć oddział wewnętrzny a zamyka kolejne ???

PO CO zamykają oddział za oddziałem ???

Pacjent... jeszcze żywy
3 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Wizja niejakiego grodzkiego vel Koperta ?

obywatel
3 miesięcy temu

Waść – nie wizja tylko perspektywa ???
Na wszystko jest kasa ( nawet na ławki patriotyczne) tylko na szpitale brak .
Dług tego szpitala sam mówi kto zarządzał szpitalem tym .
Z chirurgii dziecięcej ubyło lekarzy ( w tym z Tbg) tylko nikt nie pyta dlaczego i jaki jest powód , że nawet rodowici tarnobrzeżanie ( lekarze) przenieśli się np do W-wy ???

Robin
3 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Bo to bandyci?! Mają piękny nowy szpital. To oni wolą w brudzie i syfie w ościennych starych obskurnych szpitalach ?! Jeśli się źle działo w zarządzaniu tą placówką to chyba mogli interweniować u organu prowadzącego?! Gdyby im chcieli ograniczyć pobory to by wiedzieli co robić. Ze strajkiem ogólnopolskim włącznie. Od kilku lat marszałek niszczył im szpital to oni nic nie robili tylko uciekali i uciekają jak szczury. Kim oni są?! To oczywiście moje skromne zdanie w tym temacie.

Partyzant
3 miesięcy temu
Reply to  Robin

Wyobraźcie sobie co by się działo gdyby ruski napadł na Polskę. Podejrzewam ze jako pierwsza grupa ludzi opuścili by pacjentów i zwiali do Niemca. Nie to co Ukraińscy lekarze. Mimo wojny dbają o swoich i swój kraj. Tylko im pozazdrościć takich lekarzy.
Kim są nasi medycy ?

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Robin

Oni tam w Rzeszowie to leczą się z rodzinami w szpitalu ( chyba) MSW !
Co ich obchodzi czy szaraki w Tbg będą mieli gdzie się leczyć przecież dla nich to chyba plebs ???

Ciągle słychać w propagandzie jak to przed II wojną było wspaniale i jacy to patrioci i bohaterowie rządzili krajem , nie wspominając o wielkich zasługach szlachty ( książąt, hrabiów itp) a Polska była w d???? zacofana a elita uważała chłopów , biedaków itp za podgatunek .
Teraz mamy kasty , nadludzi i PANISKA po urzędach !!!

Mieszkaniec
3 miesięcy temu
Reply to  Olga

Ja bym wolał żeby urząd miasta zamknęli, bo tam i tak nic dobrego nie robią a pieniądze przeznaczyć na szpital

szczepan
3 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

a kto bedzie lody kupował?

Kumendant
3 miesięcy temu

A gdzie uciekł z tonącego okrętu Szczur Stasiak? Zatopić Siarkopol?

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Kumendant

Spoko , i Siarkopol ( czy KALINKOPOL) jak i cała grupa azoty CIENKO , pod kreską , ZE STRATAMI.
Ratował szpital dyspozytor a teraz RATUJE nawozy w Siarkopolu ( raczej to co po nim zostało ) a zatem
EFEKTY ŁATWE DO PRZEWIDZENIA a grunt , że emerytowany dyrektor szpitala może dorobić ( lub nachłapać ) do emerytury ???

Robin
3 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Napisać bandyci to mało napisać. Marszałek Ortyl zamiast ponownie otworzyć oddział chorób wewnętrznych ( zgodnie z zapowiedzią z lutowej sesji RM) to on będzie zamykał kolejny oddział !!! Kolejny dyrektor i kolejny oddział do lokwidacji!!!! Administrator Bozek i bezradni przyglądają sie temu jak małpy z zoo. Mają pełne koryto i nic ich więcej nie obchodzi.
Chyba jedyna nadzieja to taka aby zabłąkana ruska rakieta pierdykneła w urząd marszałkowski.

Pacjent
3 miesięcy temu
Reply to  Robin

Władimir wchodź…

Pacjent... jeszcze żywy
3 miesięcy temu
Reply to  Kumendant

Odprawę wziął, kolejną i spier… ł. Ciekawe gdzie ten facio teraz spier…, oczywiście po kolejnej odprawie.

Mieszkaniec
3 miesięcy temu
Reply to  Kumendant

Stasiak i członkowie rady społecznej Maslanka, Brzezowski i Dziubinski podpisali się pod dalszą likwidacja oddziałów .
Propozycja niech beż znajomości znajdą w trybie nagłym miejsce dla bliskiej chorej osoby w sąsiednim szpitalu?????

Czekamy na opowieść z wrażeń na tę okoliczność .

Obatelka
3 miesięcy temu

To straszne. Tak mało dzieci , więc powinno się dbać o nie szczególnie ,a tu likwidacja oddziału, przepełnione klasy w szkołach, brak higienistek szkolnych, kolonie trwające nawet ,o ironio, 8 dni, napoje energetyczne w ilościach przerażających dostępne dla dzieci itp . O dzieci w obecnym czasie nie dba się należycie, nie wiem czy nie gorzej jest teraz niż za komuny.

Fiskus dębolistny
3 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

Dba się ale o nienarodzone

mariusz
3 miesięcy temu

to zle?

Marek
3 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

Dba się o te w Rzeszowie i Stalowej Woli. Władza z PiS uważa że w Tarnobrzegu mają swoich zwolenników i to takich tłumoków że nawet jeśli będą ich tak upadlać wożąc do szpitala na oddział chorób wewnętrznych w Nowej Dębie to i tak na nich zagłosują. Zagłosują? Czy może przejrzą na oczy i zostaną w domach ?

Jolka
3 miesięcy temu

PiSiory likwidatory !!!
Dziś święto. Byli w kościołach ? Był Ortyl? Był Stasiak? Był Bozek? Był Kalineczka ? Pytam po co ? !
BELZEBUBY ?! ?!”

Adam
3 miesięcy temu
Reply to  Jolka

A gdzie Tarnobrzeski poseł Poncyliusz ?!
Pamięta jeszcze dzięki komu dostał się do sejmowego koryta ?!

hahaha
3 miesięcy temu
Reply to  Adam

czerwoni na niego oddali głos i otumanieni balonikami

szczepan
3 miesięcy temu
Reply to  Jolka

grodzki z po obiecał likwidację 500 szpitali w Polsce,tzw. model duński,głosuj na po ciemnoto!

walt
3 miesięcy temu
Reply to  szczepan

a u nas nie grodzki a ortyl i pis nam fundują likwidację i można by się śmiać gdyby to tylko śmieszne było…

walt
3 miesięcy temu

ależ ten pis kpi z tych idiotów tak tłumnie na nich głosujących.
no ale jak znam życie znowu głosów im nie braknie więc może część tych mieszkańców naprawdę chce zamknięcia tego szpitala ?
panie ortyl dziękujemy 😉

Ciekawy
3 miesięcy temu

Ciekawe jak zagłosuje radny sejmiku Dziubinski.

Osoba która przespała kadencję.

Obatelka
3 miesięcy temu
Reply to  Ciekawy

On ma poukładane życie ,dzieci zapewne też dobrze urządzone,co się będzie wysilał dla innych.

Five
3 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

Sprzedał co się dało w Tbg i teraz sobie smacznie śpi w RZ.

Wiosna
3 miesięcy temu
Reply to  Five

W TSMie już nie działa zawodowo?

Roman
3 miesięcy temu

Nie robią nic ze szpitalem źle, robią cos żeby zmniejszyć straty źle.

Tomek
3 miesięcy temu
Reply to  Roman

Szpital to nie zakład pracy kretynie. Dlaczego w Urzędzie Marszałkowskim nie likwidują wydziałów. Na przykład tego który niby zajmuje się organizacją szpitali wojewódzkich.
Nie potrafią znalesć dyrektora z olejem w głowie a nie sieczką. Mimo zapowiedzi swojego szefa o ponownym uruchomieniu oddziału chorób wewnętrznych nie potrafią tego zrobić. To po co utrzymywać takich urzędasów-obiboków ?!
Dlaczego W Urzędzie miasta Tarnobrzega funkcjonuje na koszt podatnika komisja zdrowia na czele z lekarzem który też się wypiął na Tarnobrzeski szpital? . Czy lekarz Cezary kończył medycynę eksternistycznue ? Nie ma uprawnień aby kierować oddziałem chorób wewnętrznych w naszym szpitalu? Nie ma kolegów którzy mogli by leczyć w naszym szpitalu ?
Taką komisję zdrowia zlikwidować a nie kolejne oddziały w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu !!!!

Lech
3 miesięcy temu
Reply to  Tomek

„Dlaczego W Urzędzie miasta Tarnobrzega funkcjonuje na koszt podatnika komisja zdrowia na czele z lekarzem który też się wypiął na Tarnobrzeski szpital? . Czy lekarz Cezary kończył medycynę eksternistycznue ?”

Odp: on ma poglądy bliskie liberałom (mówił w TVL) a liberały to PO. W necie zwana Partią Oszustów. Ja ich nazywam zwykłymi niszczycielami i sprzedawczykami naszego kraju.

Nie o take Polske walczyłem.

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Lech

Takich komisji jest w bród w których tylko kasę doją radni a pożytku żadnego nie wspominając o efektach ( chociażby alkoholowa ) !!
Wyciąganie kasy podatników , mieszkanców miasta ???

ODYSEUSZ
3 miesięcy temu

Ludzie piszcie i rozsyłajcie informację (w ramach wspólnego dobra) na temat tarnobrzeskiego szpitala po wszelkich instytucjach zwłaszcza na profile społecznościowe jak FB i podobne. Jedyna nadzieja to przebić się do większej świadomości polskiego społeczeństwa i masmediów, możliwe że to zmotywuje władze RP z premierem na czele do działania i ukróci bezczelną gierkę likwidacji szpitala przez „honorowego obywatela TBG” pana Ortyla – koń by się uśmiał z takich zasług – ale tak bywa jak głąby rozdają na lewo i prawo odznaczenia bez większej refleksji. Przed nami wybory do parlamentu i co jak co ale władza zawsze najbardziej boi się złego pi-ar na chwile przed wrzuceniem głosów do urny wyborczej !

wykrzyknik.jpg
rowerowy
3 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

Ty nie nagłaśniałeś skargi na prezydenta dotyczącej kostek fazowanych na drogach pieszo-rowerowych. Skoro więc nie wspierałeś słusznych zarzutów i postulatów autora skargi, to nie jęcz i nie domagaj się nagłaśniania sprawy szpitala przez innych.

ODYSEUSZ
3 miesięcy temu
Reply to  rowerowy

Nie porównuj jakości ścieżek rowerowych do zdrowia i życia . Sam dużo jeżdżę rowerem -no cóż jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma

rowerowy
3 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

Nie porównuję. Ale też nie piszę „piszcie i rozsyłajcie informację”. Nie nagłaśniałeś wspomnianej skargi, więc nie domagaj się tego od innych w sprawie szpitala. Nie płacz, tylko działaj, daj namiary na dokonane przez ciebie nagłośnienia sprawy itd. Chcesz wymagać od innych, to zacznij od siebie.

Tomasz
3 miesięcy temu

Brawo dla władz miasta, wiedzą jak zadbać o mieszkańców … za rok wybory … mieszkańcy zadbają o władze 🙂 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
44
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content