Blockchain w służbie zdrowia: wprowadzanie innowacji i poprawa opieki nad pacjentami

Potencjalne zastosowania blockchain wykraczają daleko poza finanse. Branża medyczna jest jednym z sektorów, który może odnieść ogromne korzyści z wykorzystania tej technologii. Jakie?

Nadejście XXI wieku przyniosło liczne postępy technologiczne. Jedną z przełomowych technologii jest blockchain, który w ostatnich latach zyskał znaczną popularność, szczególnie w sektorze finansowym. 

Potencjalne zastosowania blockchain wykraczają daleko poza finanse. Branża medyczna jest jednym z sektorów, który może odnieść ogromne korzyści z wykorzystania tej technologii. 

Blockchain może zwiększyć bezpieczeństwo danych i prywatność pacjentów, sposób interakcji oraz wymiany informacji. 

Czym jest służba zdrowia?

Branża opieki zdrowotnej charakteryzuje się złożoną siecią interakcji między różnymi interesariuszami, w tym pacjentami, świadczeniodawcami, ubezpieczycielami i badaczami. 

Często prowadzi to do fragmentacji informacji. To może utrudniać skuteczną komunikację i współpracę. Co więcej, wrażliwy charakter danych medycznych wymaga solidnych środków bezpieczeństwa w celu ochrony prywatności pacjentów i zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi. Technologia blockchain, ze swoim zdecentralizowanym i bezpiecznym charakterem, oferuje obiecujące rozwiązanie tych wyzwań.

Czym jest blockchain?

Blockchain jest technologią rozproszonego rejestru. Umożliwia przechowywanie danych w sieci komputerów, a nie w scentralizowanej lokalizacji. 

Zdecentralizowane podejście zapewnia, że żaden pojedynczy podmiot nie ma kontroli nad danymi. Zmniejsza tym samym ryzyko manipulacji i oszustw. Dodatkowo, każdy blok w łańcuchu zawiera unikalny kod zwany skrótem kryptograficznym, który łączy go z poprzednim blokiem. Dzięki temu praktycznie nie ma możliwości zmiany informacji w bloku bez zmiany całego łańcucha. To dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo danych.

Blockchain to wschodząca technologia stosowana do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach, w tym w opiece zdrowotnej. 

Sieć blockchain jest wykorzystywana w systemie opieki zdrowotnej do przechowywania i wymiany danych pacjentów za pośrednictwem szpitali, laboratoriów diagnostycznych, firm farmaceutycznych i lekarzy. 

Aplikacje blockchain mogą dokładnie identyfikować poważne, a nawet niebezpieczne błędy w dziedzinie medycyny. W ten sposób można poprawić wydajność, bezpieczeństwo i przejrzystość udostępniania danych medycznych w systemie opieki zdrowotnej. 

Technologia jest pomocna dla instytucji medycznych w celu uzyskania wglądu i usprawnienia analizy dokumentacji medycznej. Blockchain odgrywa decydującą rolę w radzeniu sobie z oszustwami w badaniach klinicznych. Potencjał tej technologii polega na poprawie wydajności danych w opiece zdrowotnej. 

Blockchain może pomóc uniknąć strachu przed manipulacją danymi w opiece zdrowotnej. Obsługuje unikalny wzorzec przechowywania danych na najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Zapewnia wszechstronność, wzajemne połączenia, odpowiedzialność i uwierzytelnianie dostępu do danych. 

Ze względu na różne cele, dokumentacja medyczna musi być bezpieczna i poufna. Blockchain pomaga w zdecentralizowanej ochronie danych w opiece zdrowotnej i pozwala uniknąć określonych zagrożeń.

Dowiedz się więcej o jednym z blockchainów i kryptowalucie: https://kriptomat.io/pl/kursy-kryptowalut/ethereum-eth-kurs/

Zalety wykorzystania technologii blockchain w opiece zdrowotnej

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z zastosowania blockchain w opiece zdrowotnej jest możliwość poprawy bezpieczeństwa danych i prywatności pacjentów. Tradycyjne metody przechowywania i udostępniania danych medycznych, takie jak elektroniczna dokumentacja medyczna (EHR), są często podatne na cyberataki i naruszenia danych. 

Zdecentralizowany charakter blockchain i kryptograficzne funkcje bezpieczeństwa znacznie utrudniają hakerom dostęp do wrażliwych informacji i manipulowanie nimi. Może to pomóc w zapobieganiu incydentom. Jeden z ogromnych cyberataków w służbie zdrowia miał miejsce  w 2015 roku na Anthem, jednego z największych ubezpieczycieli zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych. Podczas ataku wykradziono dane osobowe należące do prawie 80 milionów osób.

Kolejną zaletą technologii blockchain w opiece zdrowotnej jest jej zdolność do usprawnienia udostępniania danych i współpracy między zainteresowanymi stronami. Blockchain może ułatwić bardziej efektywną komunikację między świadczeniodawcami, pacjentami, ubezpieczycielami i badaczami, a nawet poprawić wyniki leczenia pacjentów.

Blockchain mógłby umożliwić stworzenie uniwersalnego identyfikatora pacjenta. Świadczeniodawca opieki zdrowotnej miałby dostęp do pełnej historii medycznej pacjenta, niezależnie od miejsca przechowywania informacji. Mogłoby to pomóc w ograniczeniu błędów w opiece, a także umożliwić bardziej spersonalizowane plany leczenia w oparciu o unikalną historię medyczną pacjenta. 

Blockchain mógłby również ułatwić bezpieczne i wydajne udostępnianie danych z badań klinicznych. To przyspieszyłoby rozwój nowych metod leczenia i terapii.

Blockchain w służbie zdrowia – podsumowanie

XXI wiek zapoczątkował nową erę innowacji technologicznych. Blockchain stoi na czele tej rewolucji. Branża opieki zdrowotnej może przezwyciężyć niektóre z najpilniejszych wyzwań i poprawić opiekę nad pacjentami. 

Warto jednak wiedzieć, że przyjęcie blockchain w opiece zdrowotnej nie jest pozbawione trudności. Kwestie takie jak skalowalność, interoperacyjność i zgodność z przepisami muszą zostać rozwiązane, zanim technologia będzie mogła zostać powszechnie wdrożona. 

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content