23.06 Ian Boon & The Music – koncert promujący 2 płytę zespołu

23 czerwca br., o godz. 18.00, Wozownia Fram (Park Dzikowski, Tarnobrzeg).

Zespół Ian Boon & The Music to rockowy band z Tarnobrzega w skład, którego wchodzą muzycy: wokalista i autor tekstów  Ian Boon, gitarzyści: Marek Myszka (bas), Hubert Madej (gitara elektryczna), Adrian Gwoździowski (gitara elektryczna) oraz perkusista Tomasz Kacprzak.      

GENEZA POWSTANIA I ZAŁOŻENIA ZESPOŁU

Historia zaczyna się w dalekiej Anglii, gdzie jeden z poddanych brytyjskiej królowej, niejaki Ian Boon, oddawał się swojej muzycznej pasji. Gdy jako mały chłopiec, usłyszał pierwsze utwory The Beatles nie rozstawał się z muzyką. Pisał teksty i układał do nich muzykę, śpiewając z akompaniamentem gitary akustycznej. Były to wolne formy, które wrzucał do Internetu, na swój kanał na YouTube, który nazwał się Ian Boon & The Music. Stąd też wzięła się nazwa zespołu.

Ian przemierzał glob, mieszkając m.in. we Francji, Holandii, Włoszech a nawet w Chinach! Pracował głównie jako tzw. native speaker, ucząc języka angielskiego. Od lat mieszka już w Polsce, gdzie znalazł swoją drugą połowę i założył rodzinę. Początki kapeli to  spotkanie się, na wieczornym muzykowaniu, Iana z gitarzystą Hubertem Madejem oraz  perkusistką Ewą Korczyńską – Madej (muzykami ówczesnej tarnobrzeskiej formacji Via Rei). Panowie i Pani Ewa rozpoczęli współpracę, która zaowocowała nowym brzmieniem napisanych przez Iana utworów. Zagrali parę koncertów. Historia zespołu miała się zakończyć, gdyby nie 40 urodziny Iana. Na nich to miał odbyć się ostatni występ grupy. Koncert wypadł świetnie, a muzycy postanowili dać sobie i napisanej przez nich muzyce jeszcze jedną, ostatnią szansę. W między czasie z kapeli odeszła Ewa, udając się na urlop macierzyński. W niedługim czasie do tego duetu dołączyli basista Marek Myszka (ex. Dusza, Rapadub) oraz gitarzysta, kompozytor i realizator dźwięku – Adrian Gwoździowski. W początkowym okresie istnienia kapeli na perkusji zasiadał Kacper Rajfur, którego później zastąpił  Tomasz Kacprzak (znany m.in. z zespołów: Reload, h.R.A.B.I.A., Jacek Dewódzki & Kontrabanda).  Z zespołem współpracuje także, udzielając swego wokalnego talentu, wokalistka Magdalena Szlęzak – Gwoździowska / absolwentka Wydziału Wokalistyki Jazzu i Muzyki Estradowej Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie.

DOROBEK ARTYSTYCZNY

  1. Pod koniec grudnia 2019 r. ukazała się debiutancka płyta tarnobrzeskiej formacji pt. „Ian Boon & The Music”. Materiał nagrany na płycie jest efektem współpracy wszystkich członków zespołu. Muzykę którą grają, popularne „Boon-y” trudno jednoznacznie skategoryzować. Znawcy powiedzieliby, że jest to mieszanka stylu madchester, rocka, bluesa oraz funky punky jazzu. Płytę otwiera utwór „Balanda” do którego intro dograło małżeństwo rdzennych australijskich Aborygenów – Dilipuma Wulanayngu & Landhuna Wunungmurra. Utwór traktuje o historii rdzennych  mieszkańców Australii skolonizowanych na własnej ziemi. Słowo „Balanda” w starym języku Aborygenów ozn. białego człowieka, który przybył i zabrał ziemię. Piosenka w szczególny sposób ujęła Dilipumę Wulanayngu. Postanowiła pozyskać środki i nakręcić w Australii klip promujący ten utwór. Prace dobiegają końca, a Australiskie stowarzyszenie Blackfulla Revolution zamieściło utwór Balanda promując go na swoim funpagu. Album promuje teledysk do utworu „It’s all the same”, który w warstwie zewnętrznej traktuje o jednolitej tożsamości różnych religii świata, by na końcu obnażyć obłudę systemów nastawionych na wykorzystywanie swych wiernych.
  2. Pod koniec roku 2022 zespół w Warszawskim studio, zarejestrował na tzw. setkę (tj. rejestracja materiału muzycznego odbywa się podczas jednoczesnej gry całego zespołu w studio) materiał, który ukazał się na ich drugiej płycie pt. „Ian Boon & The Music II”. Na tym krążku znalazło się 12 utworów, które charakteryzują się zwięzłą rockową formą, melodyjnością oraz żywiołowym przekazem. Tym razem album  promuje teledysk nakręcony do utworu Facts & Fiction, który otwiera II płytę zespołu. 

info: Ian Boon & The Music

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content