Niezapomniana przygoda na wodzie: Poznaj sekrety sportu Efoil

W świecie sportów wodnych popularność zyskuje dyscyplina, która przyciąga uwagę zarówno doświadczonych surferów, jak i osób poszukujących nowych wyzwań. To efoiling, innowacyjna forma rekreacji, która łączy w sobie emocje surfowania z technologią napędu elektrycznego. Poznajmy tajemnice tego fascynującego sportu i odkryjmy, dlaczego zdobywa on coraz więcej sympatyków.

Czym jest Efoiling?

Efoling oznacza aktywność na desce efoil. Efoil zaś to krótka nazwa oznaczająca „electric hydrofoil”. To rodzaj deski do surfowania wyposażonej w umieszczony pod nią elektryczny napęd. Silnik jest tym, co wyróżnia ten rodzaj deski od klasycznej jej wersji, gdzie do ujeżdżania fal konieczna jest odpowiednio duża siła wiatru. Pozostałe, równie ważne elementy deski elektrycznej to śruba napędowa, czyli inaczej śmigło oraz skrzydło stabilizujące. Na desce efoil można cieszyć się spokojną, rekreacyjną jazdą, ale też wykonywać skomplikowane akrobacje i traktować tym samym efoilng jako rodzaj sportu wyczynowego. To ostatnie zastosowanie deski elektrycznej cieszy się popularnością na tyle, że firma Flite stworzyła specjalną serię desek PRO oraz ULTRA, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. 

Czy deska efoil lewituje?

W opisach dotyczących efoili częstym stwierdzeniem jest, że za pomocą deski można lewitować nad wodą. Takie doniesienia występują zarówno w charakterystykach opisujących sport, jak i relacjach osób, które na własne oczy widziały jazdę na desce elektrycznej. Rzeczywiście, obserwatorzy sportowców, jak i sami użytkownicy efoila odnoszą wrażenie lewitacji, czyli unoszenia się deski ponad taflę wody. Nie jest to jednak zasługa nadprzyrodzonych właściwości sprzętu, lecz technologii, która potrafi oszukać nasze zmysły. W wyniku nabierania przez deskę prędkości, generowana jest siła nośna, a siła ta wypycha deskę w górę. Pływak stojący na desce znajduje się więc sporo ponad taflą wody. Sprawia to wrażenie ujeżdżania fal, nawet jeżeli w danym momencie nie byłoby żadnego wiatru, który by takie fale generował. Wrażenia z tego typu doświadczenia są niezapomniane!

Jak wprawia się deskę w ruch?

Wiemy już, że deska porusza się z pomocą wbudowanego silnika elektrycznego. Jak jednak spowodować, by deska nabrała prędkości i uniosła się ponad wodę? Sekretem jest specjalny kontroler, którym steruje się bezprzewodowo. To właśnie on umożliwia kontrolowanie prędkością jazdy na desce. Dzięki kontrolerowi wpływać można na obroty silnika, a tym samym zwiększać lub zmniejszać prędkość jazdy. Podniesie i wytracanie prędkości osiąga się uruchamiając na pilocie odpowiedzialne za te działania przyciski. Pilot jest wodoodporny, często dodatkowo wyposażony w krótką smycz, za pomocą której można zawiesić go na nadgarstku. Kontroler nie potrzebuje okablowania i działa bezprzewodowo, ponieważ z silnikiem elektrycznym połączony jest dzięki technologii bluetooth.

Czy na efoilu może pływać każdy?

Sport ten nie jest pozbawiony wyzwań. Stabilizacja na desce wymaga pewnej zdolności równoważenia i nieco wprawy. Początkujący mogą potrzebować czasu, aby nauczyć się utrzymywać równowagę i kontrolować kierunek ruchu. Warto jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego nowego sportu, cierpliwość i regularne treningi prowadzą do coraz lepszych wyników. Utrzymania równowagi na desce można nauczyć się bardzo szybko, bo już po kilkunastu minutach. Firma SiFly stworzyła między innymi deski idealne dla początkujących i cięższych użytkowników. Efoile te są na tyle wyporne, że nie zanurzają się podczas postoju z obciążeniem. Zaletami jest też wczesne wchodzenie w ślizg, duża stabilizacja i fakt, że stosunkowo łatwo jest z nich wstawać np. z pozycji klęczącej. 

Efoiling to sport dla osób, które kochają wodne przygody i chcą spróbować czegoś nowego. Ci, którzy marzą o tym, by na własnej skórze przekonać się o możliwościach efoili, często zakochują się w nich bez pamięci!

materiał partnera

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content