Tarnobrzeg: Rozpoczęła się kampania referendalna (video)

„Czy jesteś przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?” – to pytanie, na które będą mogli odpowiedzieć mieszkańcy Tarnobrzega w pierwszym w historii referendum lokalnym, które odbędzie się w niedzielę 17 września br. Kampania poprzedzająca głosowanie została oficjalnie rozpoczęta w minioną niedzielę, wtedy to bowiem przed siedzibą FCC konferencję prasową zorganizowali przedstawiciele Komitetu Referendalnego.

– Pan prezydent Dariusz Bożek pytany w wywiadzie dla Telewizji Lokalnej o pozytywne strony budowy tej spalarni, odpowiedział, że inwestorzy w najbliższym czasie będą chcieli opowiadać o swojej inwestycji. Mamy nadzieję, ze ta opowieść zacznie się jeszcze przed referendum, bo wszyscy chcielibyśmy wiedzieć o pozytywnych stronach tej inwestycji. Jak na razie nic na ten temat nie wiemy – mówiła Grażyna Potańska.

– Wiemy tylko, że to nie jest dobre rozwiązanie, że odstraszy nam potencjalnych inwestorów przy jeziorze, ze zaburzy wizję wszystkich inwestycji nad jeziorem, natomiast pozytywów nie mamy żadnych (…) Chcemy wiedzieć, jak ta energia będzie tam przetwarzana, w jaki sposób dotrze do mieszkańców i jaki to będzie miało wpływ na ceny, które płacimy za energię (…) Czekamy na tą informację i nie możemy się doczekać (…) Ta spalarnia będzie spalała tylko 5 procent odpadów z Tarnobrzega, a reszta będzie zwożona z innych miejsc, przypuszczalnie z Polski i z zagranicy – dodała.

– Przy inwestycji, którą FCC szacuje na 700 mln zł do nawet miliarda złotych, każdy jest w stanie zadać sobie pytanie, kiedy taka inwestycja jest w stanie się zwrócić. W przypadku odpadów komunalnych w najbliższej perspektywie nie ma takiej możliwości. Natomiast inwestycja ta jest w stanie się zwrócić przy okazji odpadów tzw. niebezpiecznych. W krajach Unii Europejskiej za tonę takich sprasowanych odpadów można otrzymać nawet 10 tys. euro – tłumaczył Norbert Mastalerz. –  Cena energii rządzi się prawami rynku a więc zgodnie z regulacjami cena FCC nie może odbiegać od ceny oferowanych przez inną firmę – dodał.

Udział w referendum będą mogły wziąć osoby, które są wpisane do rejestru wyborców miasta Tarnobrzega. Seniorzy w wieku powyżej 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, będą mogły zagłosować korespondencyjnie lub za pośrednictwem pełnomocnika. Stosowne wnioski przyjmuje Biuro Rady Miasta do 2 września br., które również udziela informacji  na ten temat.

Głosowanie odbędzie się 17 września br. w godzinach od 7 do 21, w 34 obwodowych komisjach referendalnych. Aby referendum było ważne, frekwencja musi wynieść min.30%. Wynik referendum nie jest wiążący.

Szczegóły w materiale video.

foto&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
walt
21 dni temu

powinno być konkurencyjne pytanie czy jesteś za wybudowaniem spalarni zaraz pod oknem rekreacyjnych domków norberta ? 🙂 może wpłynęłoby na frekwencję 🙂
a ciekawe jaka ona będzie…

Gagarina
21 dni temu

Kampania Wyborcza Norbusia i Graży a nie referendalna

obywatel
19 dni temu
Reply to  Gagarina

Pod pretekstem troski o mieszkanców
OHYDA ?

Ale gdzie jest KOŃ??

Bez konia to niechaj sobie te głupawe kampanię robią ???

Jakby był KON to co w niego , może warto byłoby mądrego posłuchać
o ile chciałby zabrać głos wśród trzody ??
JAK KON norbiego pójdzie sam zagłosować to może i ja ???

Dzik
21 dni temu

Koalicja Obywatelska przejęła temat od ośmieszonej kluczeniem w sprawie aborcji i Putina Małgorzaty Zychowej,która tym samym zamknęła sobie drogę do wielkiej polityki.

Właściwe pytanie powinno brzmieć:

Czy jesteś za wybudowaniem spalarni śmieci w Tbg?

Jestem pewien że większość byłaby przeciwko

walt
21 dni temu
Reply to  Dzik

tu chyba gra będzie szła o to czy frekwencja będzie dawała prawomocność jego wynikowi.

Tur
21 dni temu
Reply to  Dzik

M.Zych właśnie wkroczyła na drogę wielkiej polityki.

Lechu- bis
21 dni temu

Jestem ZA, a czasem PRZECIW.
Za, bo spalarnia jest potrzebna, przeciw, bo ta będzie zbyt wielka i służyć do przetwarzania odpadów nie tylko z Tarnobrzega.

Tak se myśle, że...
20 dni temu

Przed chwilą w pobliżu mojego miejsca zamieszkania przejechała śmieciarka. „Piłują” te silniki samochodu tak, że hałas jest niemiłosierny. Od razu wiadome, bez wyglądania przez okno, że śmieciarka jest w pobliżu.

mieszkaniec
20 dni temu

Gra idzie o przyszłość domków na wynajem nad jeziorem, reszta to ładne słówka, ci ludzie udają, że nie widzieli tego typu spalarni, np centrum Wiednia, czy bliżej przedmieścia Krakowa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content