Przy jakim kredycie wymagane jest zaświadczenie o zarobkach?

Kiedy potrzebujesz dodatkowych środków finansowych, masz kilka opcji do wyboru. Oprócz pożyczki od znajomych lub rodziny możesz skorzystać także z usług różnego typu podmiotów finansowych. Jednak zarówno komercyjne banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe udzielają finansowania po spełnieniu określonych warunków. Często stawiane kryteria uzależnione są od rodzaju zobowiązania, jego wysokości, a także celu przeznaczenia. Jakie to kryteria? Kiedy konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach i czy zaświadczenie to jest tożsame z zaświadczeniem o dochodach? Odpowiadamy.

Z jakich produktów finansowych możesz skorzystać, gdy potrzebujesz dodatkowej gotówki?

Co możesz zrobić, gdy pilnie potrzebujesz gotówki? Tak naprawdę opcji jest całkiem sporo. Jednak to czy są one dla ciebie dostępne, zależy od twojej sytuacji materialnej, wysokości dochodu, czy samej potrzeby, a co za tym idzie wysokości zobowiązania i celu przeznaczenia. Jeśli potrzebujesz niewielkiej kwoty na pilny wydatek, możesz poprosić o pożyczkę członka rodziny lub znajomego. Jeśli nie chcesz wtajemniczać bliskich w swoje decyzje finansowe, możesz zwrócić się o dodatkową gotówkę do firmy pozabankowej, do banku lub założyć konto na platformie z pożyczkami społecznościowymi.

Przyjrzyjmy się bliżej pożyczkom i kredytom. Kwota pożyczki często determinuje sposób weryfikacji zdolności kredytowej konsumenta. Jeśli zależy ci na niewielkiej kwocie na pilną potrzebę, możesz poszukać np. pożyczki na dowód osobisty. Przy niskiej kwocie niekiedy firmy pozabankowe udzielają pożyczek na wyciąg z konta bankowego. Jednak jeśli kwota pożyczki np. na raty jest wysoka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pożyczkodawca będzie wymagał od ciebie zaświadczenia o zarobkach.

W przypadku kredytów wiele zależy od tego, czy o kredyt starasz się w swoim banku – czyli tym, w którym prowadzisz główny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jeśli zależy ci przykładowo na kredycie gotówkowym w swoim banku, możliwe, że pracownik weryfikujący twoją zdolność kredytową sprawdzi saldo na twoim koncie, a także źródło wpływów i regularność wpłat.

W przypadku składania wniosku o praktycznie każdy kredyt, w tym kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny online, kredyt gotówkowy, czy kartę kredytową w innym banku niż prowadzisz swój główny rachunek bankowy, zapewne będzie potrzebna weryfikacja tożsamości i badanie zdolności kredytowej.

Jakie kryteria musisz spełnić, aby otrzymać kredyt lub pożyczkę?

Niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt lub pożyczkę bank, lub firma pozabankowa musi dokładnie zweryfikować twoją tożsamość. W tym celu konieczne jest przedstawienie danych widocznych na dowodzie osobistym, a także sam dowód osobisty. Sposób weryfikacji tożsamości uzależniony jest od sposobu składania wniosku. Nieco inaczej przebiega weryfikacja, gdy wniosek składasz online, telefonicznie, a także w placówce banku lub firmy pożyczkowej.

Kolejną rzeczą wpływającą na przyznanie środków jest badanie zdolności kredytowej. Każda instytucja finansowa musi minimalizować ryzyko kredytowe związane z brakiem spłaty zobowiązania. Badanie takie wykonywane jest między innymi na podstawie dochodów i kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, a także posiadania innych zobowiązań finansowych. Swoje dochody możesz udokumentować za pomocą zaświadczenia o zarobkach od swojego pracodawcy, a także udostępniając wyciąg z rachunku bankowego.

Skąd podmioty udzielające finansowania wiedzą, jakimi kosztami jesteś obciążony? W kwestii kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego to niezbędne jest wypełnienie wszystkich rubryk we wniosku, które odnoszą się również do sytuacji rodzinnej i materialnej. Dotyczą liczby osób wchodzących do twojego gospodarstwa domowego, a także sytuacji mieszkaniowej. W formularzu wpisujesz również informacje o innych, spłacanych obecnie zobowiązaniach finansowych. Ponadto zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe zobligowane są do sprawdzania baz informacji kredytowej i baz dłużników. Na podstawie otrzymanych informacji oceniają, czy udzielenie pożyczki nie niesie za sobą zbyt wysokiego ryzyka i nie jest dla ciebie zbyt dużym obciążeniem finansowym. O tym, jak dokładnie wygląda badanie zdolności kredytowej i weryfikacja tożsamości przeczytasz na stronie internetowej lendup.pl.

Jak wygląda zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu i czym się różni od zaświadczenia o dochodach?

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu jest dokumentem, którego może wymagać bank lub firma pożyczkowa, gdy starasz się o uzyskanie pożyczki lub kredytu. Zaświadczenie to wypełnia pracodawca na prośbę pracownika. Pracodawca nie powinien odmówić wypełnienia takie zaświadczenie, odmowa traktowana jest jako działanie na szkodę pracownika.

Niemal każdy bank udostępnia potencjalnym klientom swoją wersję formularza zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Niemniej jednak przeważnie we wniosku pracodawca musi wpisać podobne informacje. Jakie? W zaświadczeniu o zarobkach i zatrudnieniu pracodawca musi wpisać poniższej informacje:

  • Imię i nazwisko pracownika,
  • Datę urodzenia/numer PESEL/ adres pracownika,
  • Dane zakładu pracy/numer NIP/adres,
  • Informacje o kwocie dochodu,
  • Informacje dotyczące formy zatrudnienia, rodzaju umowy, okresu zatrudnienia, zajmowanego stanowiska,
  • Czasami we wniosku występuje pytanie, czy pracownik ma na swoim koncie nałożone obciążenia komornicze,
  • Niektóre instytucje finansowe dociekają również sytuacji materialnej firmy, w której zatrudniony jest wnioskodawca.

Bank i firma pozabankowa na podstawie otrzymanych informacji o zarobkach i zatrudnieniu szacuje szanse na spłatę zobowiązania. Na decyzję firm finansowych wpływ ma nie tylko wysokość dochodów, ale także forma zatrudnienia. Jeśli pracujesz na umowę cywilno-prawną w tym umowę o dzieło lub umowę zlecenie, możesz mieć trudności w przyznaniu kredytu na wyższą kwotę, tak jak ma to miejsce przy kredytach hipotecznych.

Czym różni się zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu od zaświadczenia o dochodach? Wyjaśniliśmy, czym jest zaświadczenie o zarobkach. Zaświadczenie o dochodach bardzo często używany jest zamiennie z nazwą zaświadczenia o zarobkach, są to jednak odrębne zaświadczenia. O zaświadczenie o dochodach wniosek składa się do Urzędu Skarbowego. Wniosek ten może być potrzebny np. podczas starań o świadczenia socjalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak możesz zauważyć, są to dwa odrębne wnioski, które są wymagane przez zupełnie różne instytucje.

Przy jakim kredycie wymagane jest zaświadczenie o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu wymagane jest głównie przy zobowiązaniach na wyższe kwoty. Zawsze konieczne jest przy kredytach hipotecznych, kredytach konsolidacyjnych, czy kredytach gotówkowych na wyższe sumy. Żądania przedłożenia zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu możesz się także spodziewać wówczas, gdy wniosek składasz do banku, w którym nie masz konta i bank nie może sprawdzić dochodów, które zasilają konto. Dodatkowo oprócz zaświadczenia o zarobkach niekiedy konieczne jest wygenerowanie dokumentu z historią operacji na rachunku bankowym. Na podstawie tych informacji bank lub firma pożyczkowa oszacują miesięczne koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Wszystkie te informacje niezbędne są do obliczenia, czy jesteś w stanie sprostać spłacie kredytu. Ponadto duże znaczenie mają nie tylko dochody, które osiągasz obecnie, ale także szanse znalezienia nowej pracy w razie utraty obecnego źródła dochodu.

artykuł reklamowy

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content