Kiedy warto rozważyć terapię hiperbaryczną dla osób starszych?

W przypadku leczenia osób starszych, szczególnie ważne jest zachowanie dużej ostrożności. Niestety nie wszystkie zabiegi są bezpieczne dla seniorów. Szczególnie te inwazyjne sposoby praktycznie wykluczają osoby starsze z możliwości skorzystania z wielu zabiegów. Inaczej jest z komorą hiperbaryczną. Czym jest to urządzenie? W jakich schorzeniach może ono pomóc? Czy warto z niego skorzystać? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? W tym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna jest urządzeniem, które wykorzystuje się w tlenoterapii hiperbarycznej. W trakcie seansu Pacjent jest zamykany w specjalnej kapsule, w której panuje podwyższone ciśnienie atmosferyczne. Kolejno jest mu podawany czysty tlen. Podczas zabiegu Pacjent wdycha naprzemiennie tlen oraz normalne powietrze. Dzięki temu możliwe jest dogłębne dotlenienie wszystkich komórek w jego organizmie. Ponadto tlenoterapia hiperbaryczna pomaga w usunięciu toksyn z organizmu. Cały zabieg trwa niespełna godzinę. Jest on podzielony na cykle, po których następuje kilkuminutowa przerwa. Tlen dostarczany jest Pacjentowi za pomocą maski. Ciśnienie wewnątrz komory jest regulowane przez lekarza. Na początku zabiegu jest ono niższe, później następuje jego podwyższenie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny. Nad prawidłowym przebiegiem tlenoterapii czuwa specjalista, który monitoruje stan Pacjenta na bieżąco.

Zalety tlenoterapii hiperbarycznej

W zasadzie cały czas trwają badania nad korzystnym działaniem komory hiperbarycznej. Obecnie jednak zauważono, iż istnieje ponad 100 wskazań klinicznych, w których sesje tlenowe przynoszą Pacjentom korzystne rezultaty. Terapia HBOT jest w szczególności polecana osobom, które cierpią z powodu silnych bólów reumatoidalnych, ulegli poparzeniom skórnym lub też przeszli udar czy też wylew. Dzięki dotlenieniu organizmu dochodzi do regeneracji komórek macierzystych, a  co za tym idzie, tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga proces rekonwalescencji, redukuje obrzęki i przyspiesza proces gojenia się ran. Jest ona także stosowana jako zabieg odmładzający i przywracający witalność. Komora hiperbaryczna jest także skierowana dla osób, które zatruły się tlenkiem węgla. Pomaga złagodzić owrzodzenia oraz zredukować stopę cukrzycową. Świetnie wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych organizmu. 

Przeciwwskazania do zabiegu HBOT

Z komory hiperbarycznej nie powinny korzystać kobiety w ciąży oraz osoby, które cierpią na ciężkie choroby płuc. Przeciwwskazaniem do wykonania tlenoterapii hiperbarycznej jest także leczenie onkologiczne oraz wszczepiony rozrusznik serca. Przed zapisaniem się na zabieg, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Terapia hiperbaryczna dla osób starszych

Seniorzy często nie mogą być poddawani inwazyjnym zabiegom, które poprawiłyby jakość ich życia, z różnych przyczyn. Tlenoterapia hiperbaryczna jest bezpieczna dla osób w podeszłym wieku. Nie jest ona inwazyjna, a jej przeprowadzenie odbywa się pod nadzorem specjalisty. Z komory hiperbarycznej najczęściej korzystają seniorzy, którzy cierpią na przewlekłe bóle kręgosłupa, stawów i kości, mają ograniczoną mobilność oraz zaobserwowano u nich zmniejszenie się masy kostnej i mięśniowej. Terapia tlenem poprawia także nastrój i samopoczucie. Same seanse działają uspokajająco. Warto więc wybrać ten zabieg, aby poczuć się lepiej. A gdzie umówić się na wizytę? Komora hiperbaryczna w miejscowości Poznań jest dostępna w klinice Oxomedica: https://oxomedica.pl/

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content