Wystawa pn.„Z dziejów tarnobrzeskiego kajakarstwa wyczynowego 1965-2023”, w MBP

Z dziejów tarnobrzeskiego kajakarstwa wyczynowego 1965-2023” – to nowa wystawa, prezentowana w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej, w Tarnobrzegu. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 19 września br. o godz.17.

Wystawa „Z dziejów tarnobrzeskiego kajakarstwa wyczynowego 1965-2023” to skromna próba ukazania historii naszych klubów na przestrzeni blisko sześciu dekad. To przypomnienie chlubnych tradycji nadwiślańskich wioseł. Ojcem założycielem tej trudnej dyscypliny sportu w naszym mieście zostaje trener Jacek Własnowolski.

Zaczynając swoją pracę w strukturach Klubu Sportowego Siarka nie tylko doprowadza do pierwszych medali Mistrzostw Polski, a nawet występów naszych zawodników na zawodach rangi międzynarodowej. Przekonuje również władze kombinatu siarkowego do zakupu potrzebnego sprzętu i budowy nowoczesnej bazy wraz z przystanią nad Wisłą. To właśnie obiekty nad brzegiem „królowej polskich rzek” na lata staną się ostoją tarnobrzeskich kajaków. W hangarach popularnej Fregaty kolejne pokolenia miłośników wioseł reprezentują barwy Ludowego Klubu Sportowego Zorza, a następnie Tarnobrzeskiego Klubu Sportowego Wodnik.

Niestety zmiany ustrojowe w naszych kraju kładą kres działalności sekcji kajakowej, a obiekty nad Wisłą zmieniają swoje przeznaczenie. Dopiero kilkoro zapaleńców trenujących w przeszłości tę olimpijską dyscyplinę wpada na pomysł, aby powołać do życia Klub Kajakowy Jezioro Tarnobrzeg lokalizując jego codzienną działalność nad brzegiem pokopalnianego wyrobiska.

Przypadający jubileusz 10 – lecia klubu stał się inspiracją do zorganizowania wystawy ukazującej chlubne tradycje, ale i dzień dzisiejszy ważnego ośrodka na mapie Polskiego Związku Kajakowego.

Wystawę prezentowaną w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka ul. Szeroka 13 w Tarnobrzegu można oglądać od 20 września do 30 października br. w godz. od 10.00 do 17.00 (poniedziałek – piątek).

Zapraszamy !

info: MBP

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content