Zaginięcie przesyłki a prawo konsumenta – dowiedz się, co możesz zrobić

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co zrobić, kiedy Twoja przesyłka zaginie? W dobie e-commerce, kiedy znaczna część zakupów odbywa się online, problem zaginięcia przesyłki jest coraz powszechniejszy. W takich sytuacjach warto znać swoje prawa jako konsumenta.

Prawo konsumenta a zaginione przesyłki

Prawo konsumenta w Polsce jest dosyć szczegółowo uregulowane. Kiedy Twoja przesyłka zaginie, zgodnie z prawem, to sprzedawca jest odpowiedzialny za jej dostarczenie do Ciebie. Jeżeli przesyłka nie dotrze w wyznaczonym czasie, powinieneś skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować go o sytuacji. Wiele sklepów internetowych ma już przygotowane procedury na takie sytuacje, więc najprawdopodobniej będziesz mógł liczyć na ich pomoc. 

W przypadku przesyłek nadanych w ramach usługi powszechnej:

  • za zaginięcie listu poleconego przysługuje odszkodowanie w wysokości maksymalnie 145 zł (50 krotność opłaty pobranej);
  • za zaginięcie paczki pocztowej przysługuje odszkodowanie w wysokości żądanej przez reklamującego, nie wyższej jednak niż 10-krotność opłaty pobranej za jej nadanie.

Co zrobić, gdy przesyłka zaginie?

Jeśli Twoja przesyłka zaginęła, pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest kontakt ze sprzedawcą. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie pomóc, możesz złożyć reklamację w firmie kurierskiej. Jeśli to nie przyniesie skutku, zawsze możesz skorzystać z pomocy instytucji takich jak UOKiK czy Rzecznik Praw Konsumenta. Pamiętaj, że jako konsument masz prawo do otrzymania zamówionego towaru w nienaruszonym stanie i w wyznaczonym terminie. W sytuacji utraty przesyłki pocztowej obsługiwanej przez Pocztę Polską w zakresie usługi powszechnej reklamację można złożyć po upływie 14 dni od nadania przesyłki. Natomiast w przypadku utraty przesyłki obsługiwanej przez innego operatora reklamację możemy złożyć w dniu następnym po upływie terminu, w jakim uważa się niedoręczoną przesyłkę za utraconą – termin ten operator określa w regulaminie świadczenia usług pocztowych.

A co po złożeniu reklamacji?

Po złożeniu reklamacji operator ma na jej rozpatrzenie i udzielenie odpowiedzi 30 dni od dnia jej otrzymania (termin zostanie dochowany również gdy operator nada odpowiedź 30 dnia). Odpowiedź na reklamację powinna zawierać: nazwę jednostki operatora pocztowego rozpatrującej reklamację, powołanie podstawy prawnej, informację o uznaniu lub odmowie uznania reklamacji, w przypadku uznania reklamacji – określenie wysokości odszkodowania oraz informację o terminie i sposobie jego wypłaty, uzasadnienie, jeśli reklamacja została rozpatrzona negatywnie.

Jeżeli operator nie udzieli odpowiedzi we wskazanym terminie to jest to równoznaczne z uznaniem reklamacji i wypłatą odszkodowania.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat swoich praw jako konsumenta, zapraszamy  odwiedzić firmowy blog https://www.sendit.pl/blog. Znajdziesz tam wiele porad i wskazówek dotyczących różnych sytuacji, z którymi możesz się spotkać jako konsument. Jako doświadczona firma w obszarze zarządzania procesami wysyłkowymi i utrzymująca ścisłe relacje z czołowymi kurierami, umiemy spodziewać się niespodziewanego. A w tym wiedza to podstawa – bądź na bieżąco z przepisami dotyczącymi praw konsumenta.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content