Nowe tablice Szklanego spaceru w Tarnobrzegu

Szklany spacer” na brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego to atrakcja, która zyskała spore uznanie, zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ostatnio w Tarnobrzegu pojawiły się kolejne tablice, które dostarczą nowych informacji i ciekawostek na temat historii miasta. Na tym jednak nie koniec szklanych atrakcji regionu, a to za sprawą niecodziennej wystawy plenerowej, która zawitała do Nowej Dęby.

Nowe tablice „Szklanego spaceru”

„Szklany spacer” brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego to projekt, który powstał w celu przybliżenia ciekawej, a jednocześnie mało znanej historii akwenu. W ramach jego realizacji na brzegu Jeziora wytyczono trasę, na której zamontowano konstrukcje z metalu i szkła, tworzące tablice. Na nich spisano ciekawostki dotyczące m.in. starej kopalni czy wykorzystywanych w niej technologii. W ten sposób powstała ścieżka edukacyjno-historyczna, będąca nowym elementem promocji regionu. Pierwsi spacerowicze mogli podążyć jej trasą pod koniec września 2022 roku.

Rok później NSG Group oraz tarnobrzeski Urząd Miasta zdecydowały o rozszerzeniu projektu „Szklany spacer”, dodając 4 nowe tablice na terenie miasta. – Nowe tablice prezentują Tarnobrzeski Rynek z widokiem na kościół oo. Dominikanów, synagogę, Zamek Tarnowskich w Dzikowie sprzed pożaru oraz drukarnię, pocztę i zakład fotograficzny. Możliwość kontynuacji tego projektu to dla nas atrakcyjna forma wspierania miasta. Przez rok obserwowaliśmy jakim zainteresowaniem cieszy się „Szklany spacer” i kiedy przyszedł czas na decyzję o jego rozszerzeniu, nie mieliśmy wątpliwości, że warto to zrobić. Z jednej strony jest to pretekst do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, z drugiej okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego, z trzeciej zaś niecodzienna atrakcja, będąca najlepszym dowodem na to, że szkło to wyjątkowy materiał, z którego można tworzyć przeróżne rzeczy. – mówi Natalia Kubowicz, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej NSG Group w Polsce.

Obecnie na terenie Tarnobrzega oraz nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego znajduje się 8 szklanych tablic. Te nowe, podobnie jak poprzednie, zostały wykonane ze szkła Pilkington Activ™. Jest to tzw. szkło samoczyszczące, które gwarantuje czytelność i wysoką estetykę. Dzieje się tak za sprawą unikalnej powłoki, wykorzystującej siły przyrody do oczyszczania szkła z zanieczyszczeń organicznych, dzięki czemu tafla zachowuje estetyczny wygląd przez długi czas i nie wymaga częstego czyszczenia.

Na szkle i o szkle

„Szklany spacer” to przykład inicjatywy, w której szkło stało się nośnikiem informacji. A jeśli ktoś jest zainteresowany szkłem samym w sobie, może wybrać się na wystawę plenerową, która prezentowana jest obecnie w Nowej Dębie. Powstała z okazji obchodów 25-lecia Pilkington Automotive Poland i obejmuje ona 24 tablic, na których zamieszczono zdjęcia z linii produkcyjnej oraz informacje w języku polskim i angielskim, prezentujące krok po kroku proces produkcji szyb samochodowych. Za sprawą wystawy można zajrzeć za kulisy codziennej pracy wytwórcy szyb, który uchyla rąbka kilku produkcyjnych tajemnic. To prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji, ale też miłośników ciekawostek i osób interesujących się technologią produkcyjną.

Projekty takie jak „Szklany spacer” czy wystawa plenerowa o produkcji szyb samochodowych wpływają na atrakcyjność naszego miasta, dzięki czemu łatwiej nam promować region nie tylko wśród turystów, ale też inwestorów. Walory estetyczne i edukacyjne mówią same za siebie, ale to również dowód na to, że dbamy o urozmaicenie naszej miejskiej codzienności. – mówi Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega.

Montaż nowych tablic „Szklanego spaceru” odbył się w październiku 2023 r. Ich ekspozycja jest bezterminowa. Z kolei wystawa plenerowa ma charakter czasowy i jest dostępna dla każdego za darmo, do 10 listopada 2023 r.

foto&info: Pilkington/materiały prasowe

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zocha
1 miesiąc temu

W końcu jakaś fajna inicjatywa i jak się domyślam nie jest to pomysł Urzędu Miasta a Pilkingtona. Super.

Tarnobrzezanin
1 miesiąc temu
Reply to  zocha

Ale sukces odtrąbił prezydent

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzezanin

Faktycznie – zajebiste korzyści dla mieszkanców ???
Aż same ręce się skladają ( aby ??? ? ????) SIWEMU DZIADkOWI???
Sukces na miarę możliwości jego !

plywak
1 miesiąc temu
Reply to  zocha

dziekujemu komu trzeba za wyprowadzanie jedynego przemyslu z sandomierza przykre

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  plywak

A jakie to inne pomysły miał Sandomierz w Tarnobrzegu? Nawet z Czwórmiasta się wymiksowali, bo trzeba było się wykazać inicjatywą i kasą.

niezle
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

idobrze sie wymiksowali malo sandomierzowi ze przez klikanascie lat byl zdegradowany?

jeremy
1 miesiąc temu

papuguja po krolewskim miescie z tym ze tam jest na czym oko zawiesic a w tbg u no coz niech kazdy odpowie sobie sam

walt
1 miesiąc temu
Reply to  jeremy

tu nie chodzi o to by wieszać oko tylko mieć perspektywę a jeszcze są tacy co inny układ i scenografię pamiętają więc może rzewna łza sentymentu w kąciku oka się pojawi 😉

niezle
1 miesiąc temu
Reply to  walt

i pomyslec ze tu kiedys bylo wojewodztwo

no nie?
1 miesiąc temu

fajne stodoly tam macie w tym tbg u

Gość
1 miesiąc temu

Co to za ścieżka z 4 tablicami. 7 dużych dwustronnych tablic przy ul. Plażowej może tworzyć ścieżkę, która dobrze oddaje historyczny kontekst miejsca. Szklany pomysł bardzo dobry ale mocno niedopracowany.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content