Trzecia odsłona „Wystawy jednego eksponatu”

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli zaprasza na trzecią już odsłonę „Wystawy jednego eksponatu”. W marcu na ekspozycji zaprezentowany zostanie obiekt związany z „ojcem COP-u” i jednym z największych działaczy gospodarczych Polski.

W polskiej historii nie brakuje znakomitych naukowców, twórców kultury czy wybitnych dowódców wojskowych. Niewiele jest jednak postaci, których charyzma i gospodarczy geniusz znacząco wpłynęły na uprzemysłowienie polskich ziem i budowę gospodarczej siły kraju. Bez wątpienia do tego nielicznego grona zalicza się Eugeniusz Kwiatkowski – chemik z wykształcenia, który do historii przeszedł jako twórca Gdyni i „ojciec” jednej z najbardziej spektakularnych realizacji polskiego międzywojnia – budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Był jednym z największych działaczy gospodarczych Polski. W ciągu niespełna dekady pracy w rządzie gospodarczo umocnił polską niepodległość. Był wizjonerem skutecznie realizującym tworzone z wielkim rozmachem plany gospodarcze. Pozostawił po sobie potężne dziedzictwo, którego częścią jest również Stalowa Wola – miasto powstałe w ramach budowy COP-u.

W zbiorach Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego znajduje się wyjątkowy eksponat z postacią Kwiatkowskiego związany. Jest nim pierwszy tom „Zarysu dziejów gospodarczych świata” wydany po wojnie przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Na stronie tytułowej zamieszczona została odręczna dedykacja dla Franciszka Kaima – wiceprezesa Rady Ministrów w latach 1970-1979. Pod nią, z datą 21 lipca 1972 roku podpisał się autor książki – Eugeniusz Kwiatkowski.

„Zarys dziejów gospodarczych świata” nie jest klasycznym podręcznikiem historii gospodarczej lecz próbą „rozbudzenia w szerokich warstwach społecznych zainteresowania poruszanymi w książce zagadnieniami”. Bo jak wspominał Jan Nowak-Jeziorański: Kwiatkowski łączył w sobie wiele sprzeczności, był technikiem i równocześnie humanistą rozmiłowanym w historii. Był także politykiem i działaczem gospodarczym, jednym z najwybitniejszych w polskich dziejach.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content