Główne czynniki rozwoju chorób serca

Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów. Z roku na rok liczba chorych rośnie, szacuje się, że w Polsce co roku z powodu chorób układu krążenia umiera ok. 200 tysięcy osób. Jakie są główne czynniki chorób serca? Co zrobić, aby ograniczyć ryzyko rozwoju choroby?

5 czynników ryzyka chorób serca i jak ich unikać

Choroby serca dotyczą coraz większej ilości ludzi na całym świecie. Są wynikiem dwóch grup czynników tzn. czynników modyfikowalnych, zależnych od człowieka oraz czynników niemodyfikowalnych, na które nie ma się wpływu. Do najczęstszych czynników modyfikowalnych należą:

  • Palenie tytoniu – to jedna z głównych przyczyn zachorowań na choroby układu krążenia. Palenie papierosów uszkadza tętnice, przyczynia się do wysokiego poziomu cholesterolu i zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów krwi.
  • Siedzący tryb życia – obecnie coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia. Jazda samochodem, praca przy biurku, brak aktywności powodują, że serce zaczyna źle pracować. Może wystąpić zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca.
  • Źle zbilansowana dieta – żywienie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie każdego człowieka. Dieta bogata w nasycone i nienasycone utwardzone tłuszcze, dużą ilość cukrów i pokarmów wysokoprzetworzonych może powodować zaburzenia lipidowe, nadwagę i otyłość. Groźna jest szczególnie otyłość brzuszna, dlatego w przypadku zauważenia, że obwód pasa rośnie, należy skonsultować się z dietetykiem i zmienić sposób żywienia.

  • Długotrwały stres – to czynnik, który w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób układu sercowo naczyniowego. Coraz więcej osób żyje w biegu, nie ma czasu na odpoczynek, a to skutkuje poważnymi konsekwencjami.
  • Nadmierne spożycie alkoholu – picie alkoholu ma duży wpływ na cały organizm, przyczynia się do ciągłego wzrostu częstości akcji serca, wysokiego ciśnienia krwi, osłabienia mięśnia sercowego i nieregularnego bicia serca.

Choroby serca mogą dotyczyć osób w różnym wieku, ale najczęściej występują u mężczyzn po 55 roku życia oraz kobiet, które skończyły 65 lat. Według badań częściej chorują panowie. Problemy z sercem mogą mieć również uwarunkowania genetyczne. Kardiolog Sanok pomoże określić ryzyko rozwoju chorób serca oraz podpowie, jaki zadbać o zdrowie.

Na czym polega profilaktyka chorób serca?

Aby zadbać o serce należy zmienić tryb życia i wyeliminować czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Bardzo ważna jest zmiana diety. W codziennych posiłkach powinny znaleźć się warzywa, owoce, ryby, chude mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze. Zmiana diety nie tylko wpłynie na obniżenie poziomu cholesterolu, zmniejszy rozwoju cukrzycy, ale także pozwoli zadbać o prawidłowy wskaźnik masy ciała. Należy także pamiętać o ograniczeniu soli oraz alkoholu. Kolejnym ważnym elementem profilaktyki chorób o podłożu sercowo-naczyniowym jest regularna aktywność fizyczna. Zalecany jest umiarkowany wysiłek fizyczny np. szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze, taniec, nordic walking. Należy ćwiczyć przez ok. 4 godziny na tydzień lub 30-60 minut dzienne. Warto pamiętać, aby rzucić palenie, także unikać ekspozycji biernej na dym tytoniowy. W profilaktyce ważne jest także regularne wykonywanie badań, dlatego warto odwiedzić gabinet, który prowadzi DR HAB. N. MED. KATARZYNA STYCZKIEWICZ. Należy zadbać o prawidłowe stężenie cholesterolu oraz kontrolować ciśnienia tętnicze.

Choroby serca są poważnym zagrożeniem, ale są sposoby, aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Warto pamiętać, aby regularnie kontrolować stan zdrowia, co pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Obatelka
14 dni temu

Te wszystkie czynniki można w jakiś sposób niwelować, w jakimś procencie można mieć na to wpływ, ale co zrobić żeby mieć czyste powietrze, które też nie wymienione w artykule (?) ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, jak żyć zdrowo w smogu?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content