12.04 (piątek) „Liban – ojczyzna św. Szarbela”. Prelekcja Jacka Kotuli, w Tarnobrzegu

Szarbel Makhlouf i niezwykła opowieść o świętym, w obecności jego relikwii.

To kontynuacja niezwykle owocnego cyklu spotkań, gromadzących każdorazowo dziesiątki lub setki mieszkańców. Zainteresowanie kanonizowanym w 1977 r. Jusufem Antunem Makhloufem, czyli świętym Szarbelem, jest naprawdę olbrzymie. Warto poznać historię i dzieła życia tej wyjątkowej postaci. Najbliższa okazja: już w piątek 12 kwietnia 2024 r. w Tarnobrzegu!

Życie z pragnieniem poznania cierpień Zbawiciela

Katolicy pokochali skromnego mnicha z Libanu. Nawet jego uwiecznione wizerunki – na których spogląda na dół – wskazują na ogromną skromność, pokorę i wiarę tego niezwykłego maronity. Już od młodzieńczych lat odznaczał się gorliwością w wierze i pobożnością. Nie mogło przeto dziwić jego wstąpienie do zakonu w wieku 23 lat. 

Młody zakonnik Szarbel nie spędził jednak całego życia za murami klasztoru. Po kilkunastu latach od tej decyzji przeniósł się do górskiej pustelni, gdzie żył w odosobnieniu i modlitwie przez kolejne 23 lata. Swoje przeżycia duchowe wzbogacał pracą fizyczną, ograniczaniem jedzenia oraz noszoną u nogi włosiennicą. W ten sposób ofiarował swoje życie Bogu, chcąc naśladować – także i w bólach, cierpieniach – samego Pana Jezusa. 

Pod koniec XIX wieku Pan Bóg powołał go do siebie – 16 grudnia 1898 roku Jusuf Antun Makhlouf dostał udaru mózgu. Miało to miejsce podczas odprawiania Mszy świętej. Zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia 1898 roku. Został pochowany na klasztornym cmentarzu. Zgodnie z zakonną tradycją Jego niezabalsamowane ciało, ubrane w zakonny habit zostało pochowane na należącym do klasztoru cmentarzu bezpośrednio w grobie, bez trumny. Ponad pół wieku później dokonano niezwykłego odkrycia…

Cuda, beatyfikacja, kanonizacja

– W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowili zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku św. mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – można było przeczytać na portalu PCh24.pl w artykule pt. „10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”.
Do dzisiaj do grobu św. Szarbela w Annaji w Libanie pielgrzymują wierni, szukający uzdrowień, wsparcia, pomocy i wstawiennictwa jednego z najpopularniejszych na świecie świętych.

5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym. Dwanaście lat później, 9 października 1977 roku, w Watykanie papież Paweł VI kanonizował ojca Szarbela.

Spotkanie o św. Szarbelu w obecności relikwii

Już w najbliższy piątek mieszkańcy Tarnobrzegu i okolic będą mieli wyjątkową okazję wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu, wygłoszonej przez Jacka Kotulę, znanego obrońcę wartości katolickich i pielgrzyma do miejsc świętych położonych na Bliskim Wschodzie.

Warto dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym świętym, posłuchać o Jego życiu i uzdrowieniach dokonanych już po odejściu z świata doczesnego. W ramach cyklu podkarpackich prelekcji o św. Szarbelu planowana jest także obecność relikwii świętego. Wstęp na spotkanie jest wolny. Prosimy, aby podzielili się Państwo tą informacją z najbliższymi.

Spotkanie w Tarnobrzegu zatytułowane „Liban – ojczyzna św. Szarbela” odbędzie się już w piątek 12 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00. Potrwa ok. 1,5 do 2 godzin. Tak jak wspomniano, poprowadzi je Jacek Kotula. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sali katechetycznej przy kościele p.w. M.B. Nieustającej Pomocy, przy ul. Konstytucji 3 Maja 11 w Tarnobrzegu.

info: piotrskarga.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WDR
1 miesiąc temu

Super sprawa !!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content