Zakup mieszkania z rynku wtórnego – ustawa deweloperska

Nabywanie pierwszego lokum jest istotnym krokiem dla licznych młodych osób, lecz zarazem może wywoływać liczne niepokoje. Na szczęście, dla tych, którzy decydują się na kupno na rynku nowym, obowiązujące regulacje, takie jak ustawa deweloperska, zagwarantowują znaczącą ochronę i bezpieczeństwo transakcji.

Jaką rolę pełni ustawa deweloperska?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, znana jako ustawa deweloperska, została wprowadzona, aby zrównoważyć relacje między deweloperem a nabywcą nieruchomości. Celem tej ustawy jest zapewnienie ochrony nabywcom, którzy niejednokrotnie stawali się ofiarami niewypłacalności deweloperów przed rokiem 2012.

Co zmienia ustawa deweloperska?

Przed wejściem ustawy w życie, środki finansowe wpłacane przez nabywców nie były należycie zabezpieczone. W rezultacie, upadłość inwestora mogła się wiązać z utratą zarówno lokalu mieszkalnego, jak i koniecznością spłaty zaciągniętej pożyczki hipotecznej. Aby zapobiec takim sytuacjom, ustawa wprowadziła kilka kluczowych zmian:

  • Mieszkaniowy rachunek powierniczy: Wpłaty od nabywców są kierowane na specjalnie utworzony rachunek. Środki z tego konta są przekazywane deweloperowi dopiero po pozytywnej weryfikacji postępów w budowie przez odpowiedni bank.
  • Notarialna umowa deweloperska: Każda transakcja musi być potwierdzona umową zawieraną przed notariuszem. Dokument ten szczegółowo określa, co i w jakim terminie zostanie zbudowane przez dewelopera.
  • Prospekt informacyjny: Deweloperzy są zobowiązani do sporządzenia dokumentu, który zawiera kompleksowe informacje o inwestycji. Dostęp do tych danych pozwala nabywcom na dokładne zapoznanie się z projektem i podjęcie świadomej decyzji zakupowej.

Czemu warto znać treść ustawy deweloperskiej?

Dzięki ustawie, kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym mogą czuć się bezpiecznie. Wiedza na temat praw i obowiązków zarówno dewelopera, jak i nabywcy pozwala na eliminację wielu potencjalnych ryzyk. Nabywcy mogą być pewni, że ich inwestycja jest zabezpieczona, a cała transakcja jest transparentna i zgodna z prawem.

Warto również zaznaczyć, że nowelizacja ustawy z dnia 20 maja 2021 roku, wprowadziła jeszcze więcej zabezpieczeń, w tym Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma na celu dalsze podnoszenie poziomu ochrony kupujących.

Ustawa deweloperska to fundamentalne narzędzie, które zmienia oblicze rynku nieruchomości w Polsce. Pozwala ona młodym, często nie doświadczonym nabywcom, na bezpieczny zakup pierwszego mieszkania. Warto być świadomym przepisów i korzystać z nich, by zabezpieczyć swoją przyszłość i inwestycję. Dzięki tym regulacjom, zakup mieszkania na rynku pierwotnym staje się znacznie mniej ryzykownym i bardziej przemyślanym przedsięwzięciem.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content