Dlaczego warto chodzić na basen i ile razy w tygodniu najlepiej to robić?

Pływanie to jedna z tych form aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Szereg właściwości prozdrowotnych pozwala uznać chodzenie na basen za klucz do zdrowia i energii. W tym artykule powiemy Ci, dlaczego warto pływać i jak często to robić.

Korzyści z regularnego pływania

Pływanie to jedna z najbardziej efektywnych form ćwiczeń aerobowych, która angażuje niemal każdą grupę mięśniową w naszym ciele. Regularne wykonywanie tej czynności wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję sercowo-naczyniową oraz zwiększa wydolność organizmu. 

Ponadto, pływanie może być doskonałą formą treningu dla osób z problemami stawowymi, ponieważ woda redukuje nacisk na stawy, co sprawia, że jest to mniej obciążające dla ciała niż wiele innych form aktywności fizycznej. Ta forma aktywności jest też zalecana dla osób z problemami z postawą ciała.

Pływanie może pomóc w poprawie postawy poprzez utrzymanie prawidłowej krzywizny kręgosłupa. Angażuje również mięśnie barków i ramion, co może przeciwdziałać przykurczom mięśniowym w okolicach klatki piersiowej, które często występują u osób z problemami z postawą. Może więc być skuteczną formą terapii wspomagającej w leczeniu i redukcji wad postawy poprzez wzmacnianie mięśni, poprawę elastyczności i redukcję nacisku na kręgosłup. Nie zapominajmy też o fakcie, że pływanie przyczynia się do redukcji masy ciała, co pomaga wyrzeźbić idealną sylwetkę.

Radość z aktywności w wodzie

Pamiętajmy jednak, że chodzenie na basen to nie zawsze pływanie. To również aerobik w wodzie, relaks poprzez przebywanie w wodzie czy zwyczajne zabawy, jak np. zjeżdżalnie. Każda z tych czynności może wpłynąć pozytywnie na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne, bowiem korzystne dla naszego organizmu jest samo spędzanie czasu w wodzie. Ta ma przecież właściwości uspokajające i relaksujące.

Same zabawy w wodzie dostarczają wiele radości i uśmiechu. Nie musimy wyjeżdżać daleko i tylko raz czy dwa razy do roku nad morze lub nad jezioro, by móc zaznać tej  błogiej przyjemności. Wystarczy regularnie odwiedzać basen i cieszyć się jego dobrodziejstwami i możliwościami, jakie nam oferuje.

Ile razy w tygodniu chodzić na basen?

W takim kontekście naturalnie może nasunąć się pytanie, jak często zażywać tej przyjemności? Jak wiadomo, co za dużo to niezdrowo, więc i w tej kwestii warto zachować pewien umiar, jednak wcale nie tak bardzo restrykcyjny. Częstotliwość chodzenia na basen w ciągu tygodnia może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak twój stan zdrowia, kondycja fizyczna, dostępność czasu oraz cele treningowe. 

Dla osoby, dla której basen stanowi źródło relaksu i przyjemności, takie wypady mogą mieć miejsce 1 lub 2 razy w tygodniu. Dla kogoś, kto chce zaangażować się w pływanie i rozwinąć tę umiejętność, może to być poświęcenie 3 lub 4 dni w tygodniu. Jednakże, jeśli twoje cele są jeszcze bardziej ambitne i obejmują zwiększenie wytrzymałości, poprawę techniki pływania lub utratę wagi, może być konieczne zwiększenie częstotliwości wizyt na basenie do 5-6 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby dbać o równowagę między treningiem a odpoczynkiem, aby uniknąć przeciążenia mięśni i zmęczenia.

Pływanie oraz relaks w wodzie to z pewnością coś, czego warto doświadczać chociaż raz w tygodniu, by cieszyć się dobrym zdrowiem, dobrym samopoczuciem i energią.  Ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, sprawia radość i jest świetną formą aktywnego odpoczynku. Postaraj się wygospodarować chociaż jeden dzień w tygodniu, by cieszyć się odprężającą siłą wody! Więcej informacji znajdziesz na stronie https://zdrowie.pzu.pl/

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content