W Tarnobrzegu wyznaczono dwa, najbardziej zdegradowane obszary. Mieszka tam ponad 13 tys. osób

Przywiśle, Stare Miasto i Wielopole oraz centralna część osiedla Mokrzyszów – na tych obszarach, zgodnie z przeprowadzonymi analizami, najbardziej koncentrują się problemy społeczne oraz inne negatywne zjawiska. Przygotowany projekt uchwały ws. wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Tarnobrzega, zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Określenie która część obszaru zdegradowanego stanowić będzie obszar rewitalizacji następuje w oparciu o dwie przesłanki. Pierwszą z nich jest stwierdzenie szczególnej koncentracji negatywnych zjawisk, drugą jest uznanie, że obszar ten ma istotne znaczenie dla rozwoju gminy.

Analizę przeprowadzono w oparciu o następujące wskaźniki:

  • określający koncentrację zjawiska depopulacji
  • określający koncentrację zjawiska ubóstwa
  • koncentrację zjawiska niepełnosprawności
  • określający koncentrację zjawiska długotrwałej lub ciężkiej choroby
  • określający koncentrację zjawiska bezrobocia

Za obszar zdegradowany w mieście Tarnobrzegu uznano 2 jednostki delimitacyjne: Przywiśle, Stare Miasto, Wielopole oraz Mokrzyszów Centrum. Wg danych Urzędu Miasta Tarnobrzega w 2023 r. obszar zdegradowany zamieszkany był przez 13 175 osób (30 % ludności) i miał powierzchnię 2,16 km2 (2,53 % powierzchni gminy).

Na wskazanym obszarze stwierdzono najwyższe w skali miasta wartości wskaźników opisujących problemy społeczne, jak też występowanie innych problemów ze sfer środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej. Diagnoza delimitacyjna wykazała, iż jest to obszar koncentracji problemów społecznych oraz innych negatywnych zjawisk.

Zdecydowano się wyznaczyć obszar rewitalizacji pokrywający się w całości z obszarem zdegradowanym. (szczegóły: Diagnoza delimitacyjna Tarnobrzeg_17.02.2025)

Zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, Gminy muszą podejść do rewitalizacji jako przemyślanej i kompleksowej interwencji na obszarze najbardziej tego potrzebującym (hierarchizacja potrzeb). Zatem o wyborze obszaru rewitalizacji decydować ma silna koncentracja negatywnych zjawisk oraz istotne znaczenie tego obszaru dla rozwoju lokalnego.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Konsultacje dot. projektu uchwały Rady Miasta Tarnobrzega ws. wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Tarnobrzega, przeprowadzone zostaną w terminie od dnia 06.03.2025 roku do dnia 11.04.2025 roku w formie:

– Spotkania otwartego z mieszkańcami gminy i interesariuszami rewitalizacji, umożliwiających omówienie propozycji wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Mieście Tarnobrzegu, a także zgłaszanie uwag, opinii i propozycji oraz składanie ich ustnie do protokołu.

Spotkanie odbędzie się: 24.03.2025 roku w Tarnobrzeskim Domu Kultury w sali kameralnej, ul. J. Słowackiego 2, o godz. 17.00.

– Zbierania uwag i opinii w formie papierowej oraz elektronicznej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego (Formularz konsultacji OZ OR Tarnobrzeg (propozycja IOD) (003)_iBBJaq). Wypełniony formularz można dostarczyć drogą elektroniczną na adres e-mail: rewitalizacja@um.tarnobrzeg.pl , drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Tarnobrzega, ul. A. Mickiewicza 7, 39-400 Tarnobrzeg, złożyć bezpośrednio na kancelarię Urzędu Miasta Tarnobrzega, ul. A. Mickiewicza 7, 39-400 Tarnobrzeg lub poprzez system ePUAP, adres skrzynki podawczej na e-puap /43m87xibay/skrytka.

– Ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Miasta Tarnobrzega w Wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych, ul. Kościuszki 30, pokój nr 210 lub 209 lub telefonicznie pod numerami 15 81 81 266, 15  81 81 236 w godzinach od 7.30 do 15.30.

– Badania ankietowego z udziałem mieszkańców Miasta Tarnobrzega.

– Wywiadów pogłębionych z przedstawicielami partnerów społecznych i gospodarczych oraz podmiotów reprezentujące społeczeństwo obywatelskie, podmiotów działających na rzecz ochrony środowiska oraz podmiotów odpowiedzialne za promowanie włączenia społecznego, praw podstawowych, praw osób ze specjalnymi potrzebami, równości płci i niedyskryminacji, prowadzących działalność na terenie miasta Tarnobrzega.

Materiały informacyjne wraz z formularzem konsultacyjnym będą dostępne są dnia 06.03.2025 roku:

· w Biuletynie Informacji Publicznej pod https://bip.tarnobrzeg.pl/

· na stronie internetowej Miasta Tarnobrzega pod adresem: https://um.tarnobrzeg.pl/

· w siedzibie Urzędu Miasta Tarnobrzega, ul. A. Mickiewicza 7, Biuro Obsługi Interesanta, sektor A, sala 1, stanowisko nr 5;

· w Wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych, ul. Kościuszki 30, pokój nr 210 lub 209

Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tmm
14 dni temu

A Serbinów to co? Os. Serbinów jak wygląda? Kosze bez obręczy chodniki z rozpuszczonymi płytami chodnikowymi. Ludzie

Muczaczos
13 dni temu
Reply to  Tmm

Zdewastowany teren pomiędzy Dąbrowskiej/Prusa i Matejki to wygląda jak w latach 90 – nic tam się nie zmieniło tylko muszle zburzyli a chodniki jak były połamane tak są nadal a radni osiedlowi kolejną kadencję h***m gruchy obijają

Jakotaka
12 dni temu
Reply to  Tmm

Rozumiem że Serbinów jest obszarem kryzysowym? Czyli utracił swoją wcześniejszą funkcję(jaką?), stoją tam najstarsze bloki w mieście a środowisko naturalne jest tam najbardziej zniszczone? Bo mnie się wydaje że właśnie „posiarkowe” przywisle najbardziej spełnia te kryteria no a stare miasto to jak sama nazwa wskazuje 😉

Jacek
14 dni temu

Cały Tarnobrzeg jest zdegradowany !!!!!

pioy
13 dni temu

ja bym poiwedział strefa ekonomiczna machów

robol z machowa
13 dni temu
Reply to  pioy

Ekonomiczna to ona jest ale tylko z nazwy

Łukasz Nowak degraduje miasto zamiast je rozwijać
13 dni temu

Łukasz Nowak z dumą wyznacza „najbardziej zdegradowane obszary” Tarnobrzega, jakby nie zauważył, że jego rządy prowadzą do degradacji całego miasta. Brak inwestycji, wyludnianie się, dramatyczne ceny opłat za śmieci, wodę i parkowanie, a teraz jeszcze oficjalne przyznanie się, że miasto popada w ruinę.

Zamiast realnie działać, Nowak wyznacza strefy upadku i organizuje propagandowe eventy, które nic nie zmieniają. Młodzi uciekają, przedsiębiorcy się zwijają, a mieszkańcy coraz bardziej czują, że Tarnobrzeg jest na drodze do całkowitej marginalizacji.

To nie tylko dwa zdegradowane obszary – to całe miasto jest w stanie upadku pod rządami tego nieudolnego prezydenta. Jeśli coś się nie zmieni, Tarnobrzeg za kilka lat będzie jednym wielkim zdegradowanym obszarem bez perspektyw i nadziei na rozwój.

Zdrowy...na umyśle
13 dni temu

Chory jesteś? Masz jakieś obsesje na jego punkcie? Zalecam wizytę u psychiatry.

Waldek
12 dni temu

Też o tym pomyślałem… cały czas jedna i ta sama osoba… ludziom łatwo sądzić a sami nic nie robią, ciekawe jakby sami rządzili i wyprowadzali miasto z długów. Napędowy tym krytykującym od razu by się udało 😀 dajcie porządzić przez dłuższy czas i wtedy osądzicie !

Teresa
13 dni temu

Witam. Pytam a co ze zdegradowaną Wielowsią zrujnowany budynek przychodni i brak lekarza .Pamiętam że w tym budynku był stomatolog, ortopeda, lekarz rodzinny. Teraz mamy mieszkania . Dobrze że chociaż mamy aptekę i sklepy spożywcze.

??????
13 dni temu
Reply to  Teresa

Wielowieś jest blisko Sandomierza to i do stomatologa blisko. Tak poza tym to stomatolodzy przyjmują tylko prywatnie czy jeszcze z NFZ?

Robert
13 dni temu

Jeżeli jest tam podwyższony pozom przestępczości to czy możemy mówić już o getcie ?

Robert
13 dni temu

Co do upadku miasta. Najbardziej zasłużyli się mleczny janek i mały fiat jak dla mnie

Mieszkaniec
13 dni temu

A co z Sobowem tu już nic nie ma, zostało tylko wysypisko śmieci obok stadionu . Dobrze , że jest budżet obywatelski to coś tam zrobią i to jeszcze ulicą sołtysa

Icek Blumsztajn
12 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Do kogo to pytanie ?
Ja wam sołtysa nie wybierałem

Mietła prowadząca
13 dni temu

Tarnobrzeg to trzeba przede wszystkim posprzatać. Ze śmieci, z piachu przy krawędziach jezdni. Szczególnie przy nowych chodnikach, gdzie piasek na nim posypano, ale nie wszystek znalazł się między kostkami chodnika i wylądował na jezdni przy krawężniku.

Jakotaka
13 dni temu

W artykule jest mowa o innym problemie nie o krawężnikach, koszach na śmieci jak ktoś wyżej napisał. Tu chodzi o problemy typowo społeczne.

ocena
11 dni temu
Reply to  Jakotaka

Najwyraźniej tylko zasygnalizowano problem a nie łączy się to z problemami społecznymi.
A tak na marginesie, czy w ogóle ktoś się problemami społecznymi tak naprawdę interesuje? Czy tylko dlatego, że tak trzeba, urządzić pokazówkę?

Krysia
11 dni temu

Nie rozumiem tego dlaczego Straż miejska nie reaguje na siedzących na ławkach – pijaków i ćpunów przy dawnym internacie LO dzisiaj urzędzie. Tam leżą na ławkach rano a wieczorami tak się drą a nawet puszczają muzykę i nie słyszą tego strażnicy miejscy? Strach tamtędy przechodzić. To jest centrum przy Urzędzie i pod nosem straży?

Jan
11 dni temu
Reply to  Krysia

Lepiej postac nad wisłą w ciszy i spokoju

Postaw mi kawę na buycoffee.to
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przejdź do treści